Armut yedikten sonra hayatını kaybetmişti! Ölüm nedeni belli oldu

Muğla’nın Ortaca ilçesinde, akşam yemeğinden sonra armut yemesinin ardından rahatsızlanan ve kaldırıldığı hastanede yaşamını yitiren 6 yaşındaki Esma Topçu’ya Muğla Adli Tıp Kurumu’nda yapılan otopside, kalp damarlarında üzüm tanesi büyüklüğünde baloncuklar oluştuğu belirlendi. Zehirlenme sonucu ölmediği bildirilen Topçu’nun ölümüyle ilgili kesin raporun daha sonra çıkacağı belirtildi.

Dalaklı Mahallesi’ndeki evlerinde, geçen cumartesi günü saat 20.00 sıralarında, babası Muhammet Topçu, annesi Pınar Topçu ve ablası Emine Topçu ve bir grup arkadaşıyla ile bahçeden topladıkları armutlardan yiyen Esma Topçu, bir süre sonra rahatsızlanıp kusmaya başladı.

Bunun üzerine küçük kız, ailesi tarafından Ortaca Devlet Hastanesi’ne götürüldü. Boğazı tahriş olduğu belirlenen Topçu’ya serum takıldı. Ancak, buna rağmen hayati foksiyonlarının kötüye gitmesi üzerine çocuk doktoru çağrıldı. Doktorun müdahalesine rağmen Esma, yaşamını yitirdi.

Esma’nın Muğla Adli Kurumu’ndaki otopsinin ardından ailesine teslim edilen cenazesi Köyceğiz’in kırsal Pınarköy Mahallesi’ne götürüldü. Burada Pınarköy Camisi’nde dün ikindi vakti kılınan namazın ardından mahalle mezarlığında toprağa verildi.

KALP DAMARLARINDA BALONCUKLAR

İki çocuğundan birini toprağa vermenin acısını yaşayan, bahçıvanlık yapan 40 yaşındaki Muhammet Topçu, Muğla Adli Tıp Kurumu’nda yapılan otopsi sonucunda,kızının ölüm nedeninin zehirlenme olmadığının söylendiğini belirtti. Baba Topçu,"Kusmaya bağlı boğazında tahriş meydana gelmesinin doğal olduğu ama otopsideki ilk bulgularda kalp damarlarında üzüm taneciği büyüklüğünde baloncuklar olduğu belirtildi. Ama ölüm nedeniyle ilgili kesin sonucun 1.5 ay sonra çıkacağı da açıklandı" dedi.

Anne 36 yaşındaki Pınar Topçu da kızlarını kara toprağa vermenin acısını yaşadıklarını belirtip, "Yavrumduobenim, ciğerimdi. Allah onu bizden aldı. Kızımı gözümün önünden beş dakika bile ayırmadım. Çocuğumun daha önceden herhangi bir şikayeti de yoktu. Ne oldu ise birden oldu. Ölüm nedeni yediği armuttan kaynaklanmamış. Yüreğimiz yanıyor" diye konuştu.

DHA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 13 yorum
Allah rahmet eylesin.Anne babaya sabırlar versin.
neden belli serum sonucu neüdü belirsiz kişileri hemşire diye vasıflandırıyorlar boşluk olan serumu damardan veriyorlar yetişkinler belli bir yere kadar telore edebilior ama çocuklar için aynı şey söylenemez çocuklarınıza serum taktırırken dikkat edin . havasız olduğunu birşey olmaz demeyin görüyorsunuz bazı minik bünyeler kaldıramıyor işte .
Ey cahil biliyorsan konuş örnek alalım bilmiyorsan sus adam sanalım. Senin diline göre anlatayım bir insanı o serumdan gelen havanın etkilemesi için en az 50 ml yani 10ml lik iğne ile 5 sefer hava vermek gerekli. Senin beyninin hacmi kadar olan ufak havadan kimsenin kalbinden baloncuk oluşmaz. Oturduğunuz yerden sallamayı ne kadar seviyorsunuz.
ne yasiyon dayi sen ?
@oruc_bayrakci_2015 aynen haklısınız aynı şeyi bizzat ben yaşadım bi hastanede soğuk algınlığı için gittim direk serum taktılar 25 senelik hayatımda hiç serum falan yememiştim meğer içindeki maddelerden birine alerjim varmış bir anda soluk borum tıkandı ve suratım morarmış vücudumdaki yanık izlerimide görebiliyordum eğer hava makinesini geç getirselerdi evet şimdi ölmüştüm serumdan ... Bencede hadi ben büyüktüm sesimin çıkabildiği kadar bağırabildim nefes alamıyorum diye ama ne yazıkki dediğiniz gibi minik bünyeler kaldıramayabilir.. Halkımızı bilinçlendirmeliyiz bu konuda
@oruc_bayrakci_2015 aynen haklısınız aynı şeyi bizzat ben yaşadım bi hastanede soğuk algınlığı için gittim direk serum taktılar 25 senelik hayatımda hiç serum falan yememiştim meğer içindeki maddelerden birine alerjim varmış bir anda soluk borum tıkandı ve suratım morarmış vücudumdaki yanık izlerimide görebiliyordum eğer hava makinesini geç getirselerdi evet şimdi ölmüştüm serumdan ... Bencede hadi ben büyüktüm sesimin çıkabildiği kadar bağırabildim nefes alamıyorum diye ama ne yazıkki dediğiniz gibi minik bünyeler kaldıramayabilir ve gerçekten halk bu konuda bilinçlenmeli.
ne bir nefes eksik ne bir nefes fazla. hepimizin vadesi gelince baş ağrısı bahane misali olacak. Allah cennetine bir melek daha eklemiş.Rabbim aileye sabırlar versin.
allah kimseye bu acıyı yaşatmasın evlât acısı.KALP YADA AKCIGER RAHATSIZLIĞI OLABILIR
ALLAH sabır versin....
Adli tıp uzmanları bravo. Size 10 üzerinden 10 puan, aferin. Yani tıpta çığır açacak bir tespite imza atmışsınız, üzüm tanesi büyüklüğünde baloncuklar olduğunu tespit edebilmişsiniz. Siz o üzüm tanelerini çıplak gözle de göremeyip Hubl teleskobuyla bakmışsınızdır. Ülkemiz sizinle gurur duyuyor.
Armutta siyanür barındıran bir meyvedir bu çok düşük oranda olsa da çekirdekte fazla olabiliyor diye biliyorum. Bir ihtimaldir araştırılması gerek.
Siyanürden zehirlenmiş olma ihtimali var. :(
kesinlikle doktorun bilgisizliği armuttan ölmez ama allerjiden ölür doktorun ilk tahminlerinden olması gerekiyordu yani acil allerji tedavisi yapılması gerekiyordu malesef öngörülememiş tedaviye başlanmış olsaydı kurtulurmuydu bir umut ama hiç olmasa denenmiş olurdu sanırım allerjiden damarlarında baloncuklar oluşmuş deniyor sanırım akciğerlerde oluşmuşolmalı o sebepten oluşan baloncuklar soluk almasını engelledi bir başka deÿişle allerjik astım allah ailesine sabır versin zor urum hastaneye her gelen insan kurtulmuÿor elbette ölümden dönenler oldukca fazla doktorlarımızın değil uzman olmaması
Diğer Haberler