Delibaş'a uyuşturucu davasında tahliye

İSTANBUL (İHA) - Güneydoğu'dan getirdiği çocuklara çete kurarak, kapkaç yaptırdığı iddia edilen ve hakkında, "teşekkül halinde uyuşturucu madde ticareti yapmak" suçundan 15 yıla kadar ağır hapis cezası istemiyle dava açılan çete lideri Fırat Delibaş tahliye edildi. 4 sanığın yargılandığı davanın ilk duruşmasında, diğer 3 sanık Delibaş'ı tanımadıklarını iddia etti.

İstanbul 6 No'lu DGM'de görülen davanın duruşmasına, tutuklu sanıklar Fırat Delibaş, Atalay Gün, Mücahid Çağlayan ve Mehmet Çetin ile sanık avukatları katıldı. Duruşmada sanıkları tanımadığını ve emniyet yetkilileri tarafından kendisine komplo düzenlendiğini belirten Fırat Delibaş, "Sanıkları tanımıyorum. Beyoğlu'nda çıkan silahlı çatışmada bir polisin ölmesi üzerine emniyet teşkilatı bana komplo düzenledi. 4 aydır polis tarafından takipteydim. Eğer sanıklarla ilişkim olsaydı, yüzlerce fotoğrafım var ama bunlarla hiç fotoğrafım yok. Beraatimi istiyorum" dedi.

Sanıklardan Atalay Gün ve Mücahid Çağlayan da 45 adet "Extacy" hapı satmak üzereyken yakalandıklarını kabul ederken, Delibaş'ı daha önce görmediklerini ifade etti. Diğer tutuklu sanık Mehmet Çetin ise hakkındaki tüm suçlamaları reddetti.
Duruşmada operasyonu başından sonuna kadar takip eden Narkotik Şube Müdürlüğü'nde görevli iki polis memuru tanık olarak dinlendi. Polisler, hiçbir baskı uygulamadıklarını ve sanıkların oldukça samimi beyanda bulunduklarını kaydetti.
Çete lideri Fırat Delibaş'ın delil yetersizliği nedeniyle tahliyesine karar veren mahkeme heyeti, diğer sanıkların tutukluluk hallerinin devamına karar vererek duruşmayı erteledi.

Fırat Delibaş, 5 No'lu DGM'de görülen çete davasında tutuklu olarak yargılandığı için tekrar Kandıra F Tipi Cezaevi'ne gönderildi.
İstanbul DGM Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, Fırat Delibaş'ın Taksim McDonalds'da yapılan operasyon sonucu ele geçirilen 45 adet "Extacy" hapın sahibi olduğu belirtildi. Sanıklardan Atalay Gül ile Mücahid Çağlayan'ın Fırat Delibaş'a ait "Extacy" hapları sattıkları öne sürüldü. Tutuklu sanıklar Fırat Delibaş, Atalay Gül, Mücahid Çağlayan ile gıyabi tutuklu sanık Mehmet Çetin'in "teşekkül halinde uyuşturucu madde ticareti yapmak" suçundan 6 yıldan 15 yıla kadar ağır hapisle cezalandırılması istendi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Diğer Haberler