Emlakçı 'Arsanı neden ucuza satıyorsun' dedi, 7 milyonluk dolandırıcılık ortaya çıktı

Antalya’da 7 milyon değerindeki arsaları dolandırıcılar tarafından sahte evraklarla satılan Mustafa Taşkın, şüphelilerin belirlenmesine rağmen 1.5 yıldır arsalarını geri alamadıklarından yakındı. Arsanın satışına tedbir koyduran Mustafa Taşkın, bir işlem yaptıramadığı arsasına sadece uzaktan bakabiliyor

Antalya’da 7 milyon değerindeki arsaları dolandırıcılar tarafından sahte evraklarla satılan Mustafa Taşkın, şüphelilerin belirlenmesine rağmen 1.5 yıldır arsalarını geri alamadıklarından yakındı. Arsanın değerini bilen bir emlakçı arkadaşının 'Arsayı neden ucuza satıyorsunuz' sorusuyla dolandırıcıların ağına düştüklerini anlayıp harekete geçen Taşkın, bir işlem yaptıramadığı arsasına şimdi sadece uzaktan bakabiliyor.

Müteahhitlik yapan evli ve 2 çocuk babası 50 yaşındaki Mustafa Taşkın, Varsak KarşıyakaMahallesi'nde Almanya’da yaşayan babası Hüseyin Taşkın'a ait 6 dönümlük arsanın piyasanın altında bir değerle satışa çıkarıldığını emlakçı bir arkadaşından öğrendi. Frankfurt’ta yaşayan babası Hüseyin Taşkın ve ağabeyi Burhan Taşkın’ın araziyi satışa çıkarmadığını öğrenen Mustafa Taşkın, gayrimenkullerinin sahte evrak düzenleyerek dolandırıcılar tarafından satışa çıkarılmış olabileceğini düşündü. Babası ve ağabeyi Antalya’ya gelen Taşkın, ailesi gerekli mercilere yazılı ve sözlü ifadelerini vererek ortada bir dolandırıcılık olayının olduğunu bildirdi.

"Babam ve kardeşim yıllardır Türkiye'ye gelmiyor"

Durumu polis ve savcılığa aktardığını ifade eden Taşkın, "Evraklar incelendiğinde Almanya'da olan babam Hüseyin Taşkın, yanında yaşayan ve 8 yıldır Türkiye'ye gelmeyen kardeşim Burhan'a satış yetkisi vermiş. Kardeşim de tarlayı 400 yüz bin lira taksitle bir milyon 200 bin liraya başkasına satmış gözüküyordu. Ancak imzalar sahte çıktı. Kardeşimin resminin yerinde ise başka birinin resminin olduğunu gördük. Bu işlemleri de noterden yapmış gözüküyorlardı. Hemen satış işlemini durdurduk. Kardeşim Burhan Türkiye'ye gelerek kendisinin böyle bir işlem yapmadığını polis ve adli mercilere söyledi" diye konuştu.

"Emlakçımız söyledi"

Milyonluk arsalarının dolandırıcıların elinden son anda kurtarılmasını emlakçılarına borçlu olduğunu ifade eden Mustafa Taşkın, "2016 yılında emlakçı arkadaşım kendisini arayarak arsamı neden ucuza sattığımı sordu. Arsamızı satmadığımızı ama fiyatının 7 milyon olduğunu söyledim. Emlakçı arkadaşım bana arazimin 1 milyon 250 bin TL’ye satılmış, 1.5 milyona başka birinde daha satılmak üzere olduğunu söyledi. O emlakçı arkadaşım arazimin fiyatını biliyordu, arazimin böyle ucuza satılma girişimi içinde olduğunu öğrenince bir dolandırıcılık olduğunu sezmiş. Hemen Tapu’ya gittim. Alıcı ile görüştüm. Alıcı bana, 'ağabeyin ve baban bu işi senden gizli tutmuş olamaz mı?' dedi. Öyle bir durumun olmadığını, babamın ağabeyime vekalet verecek olsa Burdur’daki noterde neden vekalet versin, Almanya’daki konsoloslukta da verebilirdi dedim" dedi.

"Geri alamayabilirdik"

Aile bağlarının güçlü olduğunu ve hiçbir kardeşinin babasından habersiz iş yapmadığını dile getiren Mustafa Taşkın, "Tapudaki kardeşimin yerine geçen kişinin kamera kayıtları var. Eşkal belli, ağabeyimin yerine geçen kişi belli. Aradan 1.5 yıl geçti ama süreçte bir gelişme olmadı. Arsamız 6 bin 32 metrekare ve 7 ile 8 milyon TL değeri var. Arsanın satışına tedbir koydurduk ama tapumuzu geri alamadık. Arsamın geri gelmesini suçluların cezalandırılmasını istiyoruz. Emlakçı arkadaşım beni aramasaydı, arsa birkaç el değiştirmiş olacaktı ve artık geri almamız çok zorlaşacaktı. Tüm emeğimiz boşa gidecekti" diye konuştu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 17 yorum
nasıl olur bu? şimdi haberimiz olmadan malımız mülkümüz satılabilir mi? tapu müdürlükleri bu konu için daha sıkı güvenlik tedbirleri alması lazım
benimde aynı şey başıma gelmişti..arabamı dolandırmışlardı..3 sene sonra geri aldım..ama bir o kadar para harcadım..adalet madalet yok..herşey dolandırıcıdan yana
Bütün iş noterlerde bitiyor. Sahtekarlığın merkezi noterler. Kendisine gelen evrağın sahtemi gerçekmi olduğunu araştırmadan hemen vekalet hazırlıyorlar. Bu olayın yapıldığı noteri atacaksın içeri ve iptal edeceksin noterliğini. Yıllardır noterler üzerinden yapılan dolandırıcılıktan bıktı millet. Buna rağmen devletimiz neden işlem yapmaz noterlere.
tapu noterde olmaz. tapu müdürlüklerinde satış yapılır...
BÜTÜN İŞ NOTERDE BİTİYOR ALIM SATIMLARDA KİMLİK DOĞRULAYACI ŞAHISLAR GEREK AİLELERDEN İNSANLAR GEREK RESİMLERDEN DOĞRU TESPİT GEREK ZOR BİŞEY DEĞİL BU NOTERLER RESMİ OLAN HER YER BUNLARI YAPAR DOLANDIRICILARDA BU İŞLERİ YAPAMAZ AMA NOTERDE ORTAK ÇALIŞAN VARSA VAYYY HALİMİZE BU ÜLKEDE
Yolsuz tescil söz konusudur. tapu sicilin düzeltilmesi davası açilmalıdır. Ayrıca mahkeme kararıyla tapuya şerh konulması gerediyor. Yolsuz olarak malı eline geçiren kişilerin bir başka kişiye (yolsuz tescilden haberi olmayan kişiye) satışı durumunda eğer şerh kondurursanız ona karşı da dava açilabilir, şerh olmazsa açilamaz ve artık yapılabilecek birşey olmaz.
Dolandırıcılık artık suç değil. Hırsızlık, üç kağıtçılık yasal gibi birşey oldu.
çok ilginç. ya haber yalan yada işin içinde başka birşey. tapuda sahte işlem yapamazsınız. satış artık bankadan oluyor. ayrıca arsa tapuda kaçlira olarak gözüküyor. düşük gösterilmişse daha sıkıntı. mal sahibine sağlam bi ceza yolda demektir.
malesef ülkemizin kanunları üç kağıtcılara karşı zayıf kalıyor.caydırıcılık cok zayıf.adam sucu işlemeden en kötü şartlarda ne ceza alacağını biliyor
Dolandırıcıların baş üstünde tutulduğu bir zamandayız.
noterlere parmak izi koyun notere
yurtdisinda calisiyorum buradaki calisan arkadaslarlada istisare icerisindeyim. insanlar bende dahil bu yil turkiyedeki yatirimlarimizi elden cikarma derdine dustuk. yatirimlarimizi calistigimiz ulkeye aktaracagiz. turkiyeyi yonetenlerin bu doviz ciktisini durdurmak icin mumkun mertebe guvenlik onlemi almasi gerekiyo disardaki mal sahipleri icin. sadece benim 2 milyon yatirimim var benim arkadaslarimla beraber bu rakam en az 30 milyon bu sadece 6-7 kisinin rakamlari varin gerisini siz dusunun.
turkiyemiz bu adalet yok hak yok hukuk yok sonucta kotuler kol geziyor ortada
hiç kimseye güvenmeyin...evrak belge de olsa güvenmeyin....devletin noterinden bele, bankasından çek bile sizi mağdur edebiliyor.... elinizde her tür kanıt olsa bile haklarınız sahtekar-düzenbazlar tarafından GASP edilebiliyor......hiç bir yaptırım yok....GASP EDEN - DOLANDIRAN HER ZAMAN MUTLU VE KORUMA ALTINDA. ticaret kanunu tamamen falso .....
Notere dava açsa kazanabilir, yakın geçmişte biri kendi otomobilinin satışına başkalarına onay verdiği için ilgili notere dava açmış ve tüm mahkeme masraflarıyla beraber hakkını noterden almıştı.
Diyelim ki danışmadan araştırmadan iyi para diye 1.5 milyon tl satışa koydun. Satışta anlaştın ve tapu işlemleri esnasında başka bir emlakçı aradı ve değeri 7 milyon dedi ve inkâr edip dolandırılıyorum dedin??? Bu durumda 1.5 milyon tl'yi ödeyenin düştüğü durum ne olur? Mahkeme sürecinde olan vce açıklığa kavuşturulmamış durumlar için erken yorum yapmamak gerekir.
@chimai Noterdeki kameradan eşgalleri belirlenmiş fotograf farkli. Sahte belge düzenlenmiş diyo sen neden bahsediyosun :)
Diğer Haberler