Gelibolu'da mülteci operasyonu

ÇANAKKALE (İHA) - İstanbul'dan bindikleri lüks yatla Yunanistan'a gitmek isterken yatın Gelibolu açıklarında karaya oturması sebebiyle umuda yolculukları yarıda biten 16 mülteci ve bunlara yardımcı olan 2 yat kaptanı gözlem altına alındı.

Alınan bilgiye göre, İstanbul'dan bir grup mülteciyi alan Ukrayna bayraklı "İ-Bogun" isimli 9 metre uzunluğundaki lüks yat, Yunanistan'a gitmek üzereyken şiddetli rüzgar sebebiyle Gelibolu - Sütlüce mevkiinde karaya oturdu. Yatın kaptanı Mikail Aleksander mültecilere Yunanistan'a geldiklerini belirterek aşağıya inmelerini söyledi. Bunun üzerine kendilerini denize atan Kuzey Iraklılar, en yakın yerleşim birimine gitmek için koşmaya başladı. Bu sırada sahile 100 metre mesafede bulunan Sütlüce Köyü'nün kahvehanesine giden bir grup mülteci, köylülere geldikleri yerin Yunanistan olup olmadığını sordu. Ancak köylülerin, bulundukları yerin Türkiye olduğunu belirtmeleri üzerine 16 mülteci koşarak bölgeden kaçmaya çalıştı. Köylülerin Jandarmaya haber vermelerinin ardından 16 erkek Kuzey Iraklı mülteci yakalanarak Gelibolu İlçe Jandarma Komutanlığına götürüldü.

Bu arada, yatın kaptanı Mikail Alesander ile yardımcısı da gözlem altına alındı. Yetkililer, gemi ve balıkçı motorlarıyla mülteci kaçırma olaylarının ardından şimdi de lüks yatların kullanılmaya başlandığını, bunun da dikkat çekici bir durum olduğunu ifade etti.

Öte yandan, yetkililer Sütlüce mevkiinde karaya oturan yatın parçalanma ihtimaline karşı balıkçı motorları tarafından kurtarılarak Gelibolu Limanı'na çekildiğini belirtirlerken, olayla ilgili tahkikata devam edildiğini açıkladı. Jandarma ekipleri, bölgede başka mülteci olup olmadığı konusunda yol arama çalışmalarına hız verdi.

İNTEPE'DE DE 23 MÜLTECİ YAKALANDI Öte yandan, Gelibolu'da yakalanan mültecilerin dışında merkeze bağlı İntepe Köyü yakınlarında da bir koyun ağılında 23 mülteci daha yakalandı.

Edinilen bilgiye göre, İntepe Köyü Ovacık mevkiinde bir hayvan ağılında çok sayıda yabancı şahısın bulunduğu ihbarını alan jandarma ekipleri, bölgede yaptıkları aramada koyun ağılında 9 Afganistan, 6 Pakistan, 2 Suriye, 2 Filistin, 2 Hindistan ve 2 de İranlı olmak üzere toplam 23 mülteci yakalandı. Yakalanan mülteciler İl Jandarma Komutanlığı'na götürülürlerken, olayla ilgili soruşturmaya başlandığı açıklandı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Diğer Haberler