Güzellik uğruna canından oldu

Yozgat'ta mide küçültme ameliyatının ardından rahatsızlanan 32 yaşındaki Nagihan Dikici hayatını kaybetti. Ameliyatın ardından enfeksiyon kaptığı öne sürülen Dikici'nin cenazesi, otopsi için Ankara Adli Tıp Kurumuna gönderildi. Evli ve iki çocuk annesi Dikici, yarın öğle vakti kılınacak cenaze namazından sonra toprağa verilecek.

Güzellik uğruna canından oldu

Edinilen bilgiye göre, merkez Aşağı Nohutlu Mahallesi'nde ikamet eden Nagihan Dikici, yaklaşık bir ay önce kentteki bir hastanede mide küçültme ameliyatı oldu.

Geçirdiği rahatsızlık üzerine 10 gün önce yeniden ameliyat olan Dikici, taburcu edildi. Bugün sabah yeniden rahatsızlanan Dikici, kaldırıldığı hastanede müdahalelere rağmen kurtarılamadı.

Dikici, yarın öğle vakti kılınacak cenaze namazından sonra son yolculuğuna uğurlanacak.

MİDE KÜÇÜLTME AMELİYATININ RİSKLERİ

Öte yandan Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Göknur Yorulmaz, mide küçültme (Bariatrik Cerrahi) hakkında açıklamalarda bulundu. Mide küçültmenin obezite hastalarının gıda alımı ya da besin emiliminin azaltılması için sindirim sistemlerine cerrahi müdahalede bulunulması olduğunu söyleyen Yrd. Doç. Dr. Göknur Yorulmaz, 'Ameliyat ile amaçlanan midenin küçültülerek mideye giren besin miktarının azaltılması, midenin dolduğunun hissettirilmesi ya da vücudun alacağı kalori ve besin maddelerinin sınırlanmasıdır. Yeni birçok tekniğin geliştiği bariatrik cerrahide amaç gıda alımını kısıtlamak ya da emilimi engellemektir. İnce bağırsakların fonksiyon görmesini engelleyerek ya da emilimi kolaylaştıran salgıların azalmasını sağlayarak malabsorbsiyon elde edilir. Yapılan bazı çalışmalarda cerrahi sonrasında açlık durumuna etkisi olan hormonların değiştiği görülmektedir. Bu tip cerrahiler kilo verme için uygulanan yöntemlerden fayda sağlanamadıysa ve obeziteciddi sağlık sorunlarına yol açıyorsa önerilmektedir' dedi.

'BASİT BİR İŞLEM DEĞİL'

Mide küçültme tedavisinin endokrin sistemi için hem fayda hem de risk oluşturabileceğini ifade eden ESOGÜ Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Göknur Yorulmaz şunları kaydetti:

'Hastalarda ameliyat olmadan önce obeziteye yol açan hormonal bir bozukluğun olmadığının görülmesi gerekir. Eğer hormonal bozukluğu olan kişi ameliyat olursa, hem beklenen fayda sağlanamaz hem de ameliyat sonrası sorunlar yaşanabilir. Mide küçültme ile tip 2 diyabetler iyileşebilir, kan yağ seviyeleri normale dönebilir. Özellikle polikistik over sendromu (PCOS) olan obez kadınların doğurganlığını artırabilir, obez erkeklerde testosteron düzeylerini düzeltebilir, yüksek tansiyon iyileşebilir. Mide küçültme tedavisinin riskleri çoğunlukla besinlerin emiliminin bozulması ile ilgilidir. Protein emilim eksikliğine bağlı ağır vakalarda şişme, ishal ve kalp sorunlarına neden olabilir. Vücudun birçok fonksiyonu için gerekli olan vitamin ve mineral eksikliği gelişebilir, kemik kaybı gelişebilir, karbonhidrat içeren gıdaları yedikten sonra düşük kan şekeri seviyeleri ve ayrıca baygınlığa neden olabilen hipoglisemi olabilir; ayak, bacaklar veya ellerde sinir hasarı oluşturan ağrı, uyuşma veya karıncalanmaya neden olabilir. Her ne kadar faydalı etkilerinden bahsedilse de cerrahi bir işlem olduğu için belirli riskleri mevcuttur ve ameliyat sonrası bu durumun geri dönüşü yoktur. Ameliyat sonrası olan sorunlar yıllar sonra ortaya çıkabilir. Basit bir işlem değildir. Hastanın doktoru tarafından yarar ve zararı değerlendirildikten sonra karar verilmelidir.'

AA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 6 yorum
yazık çok üzüldüm. allah rahmet eylesin
ameliyat sonrası nekahat döneminde virüs ve enfeksiyonlara dikkat olunmalıdır.ameliyatlar her ne kadar başarılı da geçse bu husus gözardı edilmemelidir.
Allah rahmet eylesin.
Nasıl olur da bu habere "güzellik uğruna canından oldu" diye başlık atarsınız! Zayıflamak,obez bir insan için güzellikten de öte bişey. Söz konusu sağlık. İnsan ideal kilosunun beş kilo üşütünce çıkınca bile bunun eksi yanlarını hemen hissediyor. Bu kardeşime de Allah rahmet eylesin ailesine de sabırlar versin
başlıgı düzeltin FAZLA KİLOLARINDAN KURTULMAK İSTERKEN CANINDAN OLDU bu haberin başlıgı bu olmalı attıgınız başlık saçma sapan bir başlıktır derhal düzeltin
yazık arkadaş ya birsürü hasta insan var şifa arıyor saglıklı insan böytle gereksiz işlerle canından oluyor ALLAH rahmet eylesin degermiydi ??
Diğer Haberler