Hakkari'de köpeğin gözlerini oyup, ölüme terk ettiler!

Hakkari'nin Zap Suyu kenarında iki gözü oyulmuş bir köpek bulundu. Güvenlik korucusu tarafından çekilen ve sosyal medyada paylaşılan görüntüler hayvanseverleri harekete geçirirken, iddiaya göre işkence gören köpeğin belediye görevlisi tarafından açı çekmemesi için uyutulduğu öne sürüldü. Hakkari Belediye Başkan Vekili Cüneyit Epcim ise konu ile ilgili bilgi sahibi olduktan sonra araştırma başlattığını ve köpeğin ölü yada diri şekilde bulunabilmesi için çalışmaların sürdürüldüğünü söyledi.

Sakarya'nın Sapanca ilçesinde ormanlık alanda bacakları kesilmiş halde bulunan ve İstanbul'da ameliyat edilip tedavisi sürerken ölen siyah yavru köpeğin görüntüleri hafızalardaki canlılığını korurken, benzer bir köpek vahşeti haberi de Hakkari'den geldi.

DEVRİYE GÖREVİ YAPARKEN BULDU

Sabah saatlerinde Hakkari kent merkezine 7 kilometre uzaklıkta bulunan Zap Vadisi çevresinde devriye görevi yapan bir güvenlik korucusu, gözleri oyulmuş köpekle karşılaşınca hemen görüntülerini ve fotoğraflarını çekip, yardım için internetten araştırma yaptı. Güvenlik korucusu araştırmaları sonucunda Muğla'nın Dalaman ilçesi'nde yaşayan hayvan hakları savunucusu Türkan Dağdelen'e ulaştı.

4 BİN TL'YE ARAÇ KİRALADI

Çektiği görüntüleri ve fotoğrafları Dağdelen'e gönderen güvenlik korucusu, köpek için yardım istedi. Bunun üzerine harekete geçen Dağdelen, köpeği Dalaman'a getirtmek için güvenlik korucusundan bir araç kiralamasını istedi. Yapılan görüşmeler üzerine de 4 bin TL'ye karaç iralandı. Araç sahibi köpeğin bulunduğu bölgeye giderken, Dağdelen'e köpeğin ortadan kaybolduğu söylendi. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Dağdelen, yaşanan olayın üzüntü verici olduğunu belirterek bölgeye giden belediye ekiplerini suçladı.

"BU OLAYIN PEŞİNİ BIRAKMAYACAĞIM"

Köpeğin öldürüldüğünü ileri süren Dağdelen, Dalaman'da kendisine ait Türkiye'nin en büyük özel hayvan barınağı bulunduğunu ve burada bakıma muhtaç yaklaşık bin sokak hayvanının kaldığını, bu olayın da peşini bırakmayacağını söyledi.

"TELEFON YÜZÜME KAPATILDI"

Dağdelen, "Görüntüler öğlen saatlerinde bana geldi. Büyük üzüntü yaşadım. Köpeği aldırmak için de hemen çalışmalara başladım. Köpeği getirtmek için her şeyi ayarlamıştık. Öldürmek için ne kadar acele ettiniz. İhbar gelir gelmez karakolu aradım, nakil ayarladım, tam köpek alınacak iken, bir kamyon şoförü köpeği görüyor ve belediyeyi arıyor. Belediyedeki bir teknik eleman köpeği görüyor ve kamyoncuya da 'aldığımızı kimseye söylemeyin, bunun gözleri kötü, acı çekmesin diye iğneyle öldürelim' diyor. soranlara da 'bulamadılar' dersiniz diyor. Bunun üzerine ben de aradım. Sorduğumda bana da 'bulamadık' denildi ve telefonu yüzüme kapatıldı" dedi.

BAŞKAN EPCİM: YAPANLAR CEZASIZ KALMAYACAK

Konuyla ilgili DHA muharibine telefonla bilgi veren Hakkari Belediye Başkan Vekili Cüneyit Epcim ise yaşanan olaydan haberinin olmadığını, köpeğe yapılan eziyetin yürek burktuğunu, büyük üzüntü yaşadığını ve bunun karşılıksız kalmayacağını söyledi.

BELEDİYE ARAŞTIRMA BAŞLATTI

Epcim, köpeğin belediye ekibi tarafından öldürüldüğü konusunda kendisine herhengi bilgi verilmediğini, ölü yada diri bulunması için araştırma başlattığını belirterek, "Ben göreve başladığımda bütün belediye çalışanlarına talimat vermiştim. 'Sokakta yada başka bir yerde yaralı, yardıma muhtaç bir hayvan görürseniz, hemen sahiplenin bize getirin' demiştim. Bu vahşeti de duyunca çok üzüldüm. Bunu araştıracağım. Gereken neyse hemen yapacağım" diye konuştu. (DHA)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 10 yorum
ülkece sularımıza bir şey mi karıştırıldı?!! Neler oluyor böyle?! çocuklarımız, hayvanlarımız, yaşlılarımız eziyet görüyor, tecavüze uğruyor, yaşamları ellerinden alınıyor. cezalar caydırıcı olmalı kısasa kısas. göz mü oydun senin de gözün oyulacak o zaman. bak bakalım bu pislik canavarlar türeyebiliyor mu?
Bunu yapan insan olamaz, birakin insani hic bir hayvan hayvana bunu yapmaz . Kahroluyorum hayvanlara ve kucuk cocuklara yapilan bu zulmu gordukce. Suclular bulunup toplumdan uzaklastirilmali !
insan mı yok artık nesli tükendi insan diye bişe kalmadı
Bir canlıya bunu yapan bir hayvan bile değildir.
İnsan; İnsan kafası kesip derisini yüzüyorsa, 5 yaşındaki bir çocuğa tecavüz edip öldürüyorsa, kalabalıkta kendini patlatıp onlarca bazen yüzlerce suçsuz insanı katlediyorsa, çıkarı uğruna şehirleri köyleri sivil yerleşim birimlerini bombalayıp yüzbinlerce sivil savunmasız insanı katlediyorsa, bir köpeğin gözlerini oymuş çokmu, siz insanlar çok garip yaratıklarsınız, bir yandan en modern kimyasal ve nükleer silah üreterek hatta kullanarak binlerce insan katlederken bir yandanda devasa modern tıp merkezleri kurup ölümcül hastalıklara çareler arıyorsunuz, eğer İnsanlık buysa ben insan değilim.
müslüman ülkeye bak...allahım kıyamet kopsada kurtulsak bu yaratıklardan
@ebora_1975 bu ülkeyi bu insanları bu hale getiren, bu müslüman insanların başındaki sarığı zorla çıkarttırıp şapka taktıran cahil gerici zihniyete dedin sanırım
way hiç mi Allah korkusu, vicdan din iman yok insanlarda yolda yürüken karınca görsem basmaya korkuyorum acaba öldümü diye endişe ediyorum adamların yaptığına bak
İNSANLIK YERİN DİBİNE BATTI İNSAN OLMAKTAN UTANIYORUM BİZ ALLAHIN HUZURUNA NASIL ÇIKICAZ YAAA NE BU SUÇLARIN ÖNÜNE GEÇİLİYOR NE BU KADAR KÖTÜLÜĞÜ GÖREN BİZLERİN ELİNDEN BİŞEY GELİYOR İNSANLIK ÖLDÜ RUHUNA EL FATİHA...
Cenneti haketmek için bu ülkede hayvan olmak gerekiyor. Çünkü insanlar kesinlikle haketmiyor artık.
Diğer Haberler