İzmir’de yaşayan İranlılar oy kullandı

İran’daki Cumhurbaşkanlığı seçimleri için İzmir’de yaşayan İran vatandaşları da sandık başına gitti. İzmir’de oy kullanacaklar için Cumhuriyet Bulvarı’nda bulunan Bank Mellat İzmir Şubesi’nde sandık kuruldu. Seçim yöntemi hakkında konuşan sandık başkanı İranlı işadamı Emir Ensari, "Sandık başkanı olarak 3. dönemim. Yeni cumhurbaşkanı seçtiğimiz için çok heyecanlıyız. Burada yaşayan İranlılar yüzde 95 oranında ilgi gösterdi" dedi.

İran İslam Cumhuriyeti 12. Cumhurbaşkanlığı seçimleri bugün gerçekleştiriliyor. İzmir’de yaşayan sayıları 500’e yaklaşan İran’lı seçmen de oy kullanmak üzere sandık başına gitti. İzmir’de oy kullanacaklar için Cumhuriyet Bulvarı’nda bulunan Bank Mellat İzmir Şubesi’nde sandık kuruldu. İran’da saat 07.30-17.30 arasında tamamlanacak olan oy kullanma işlemi, Türkiye’de ise 08.00-18.00 saatleri arasında gerçekleştirilecek. Türkiye’de oy kullanan İran vatandaşları pasaportları ile sandık başına geliyor. Kimlikleri doğrulananlar memurdan aldıkları pusulaya tercihlerini yazarak sandığa atıyor. Türkiye’de kullanılan yöntemden farklı olarak pusulalar zarf içerisinde konulmuyor. İsteyenler pusulayı katlarken, açık olarak sandığa atanlar da olabiliyor.

'GEÇMİŞ YILLARDA KATILIM BU KADAR YOĞUN DEĞİLDİ'

Seçim yöntemi hakkında konuşan sandık başkanı İranlı işadamı Emir Ensari, "Sandık başkanı olarak 3. dönemim. Yeni cumhurbaşkanı seçtiğimiz için çok heyecanlıyız. Burada yaşayan İranlılar yüzde 95 oranında ilgi gösterdi. Bu katılım bizim için önemli çünkü burada konsolosluk açmak istiyoruz. Seçimde önemli olan bu yıl istediğimiz cumhurbaşkanını seçmek. Biz cumhurbaşkanının yüzde 65 oranında bir oyla seçileceğini düşünüyorum. Biz zarf kullanmıyoruz, açık oy atıyoruz. Bugüne kadar böyle gelmiş, ben bunda bir sorun görmüyorum" dedi.

İzmir’de oy kullananlardan Şekip Emini, oy vermenin önemine dikkat çekerek, "Geçmiş yıllarda katılım bu şekilde yoğun değildi. Millet devlete karşı güvenini kaybetmişti. İnşallah bizim istediğimiz çıkar. 4 sene önceki gibi olmaz. Medyaya bakılırsa Hasan Ruhani’nin sandıktan çıkması istenmiyor. Ama sonucu göreceğiz. Güç de onların elinde" diye konuştu.

’GENÇLER ARASINDA HASAN RUHANİ OYLARI FAZLA’

İranlılardan Hamed Kian, oy verme hakkının kullanılması gerektiğini söylerken, Elham Yazdıha ise "Ülkemiz için oy kullanmak çok önemli. 4 yıl için karar veriyoruz. O yüzden İranlı olarak oy verdim. Burada gazetecilik okuyorum, burada yaşıyorum. Ama İran halkının nasıl yönetileceği benim için çok önemli. Bildiğim kadarıyla gençler arasında Hasan Ruhani’nin oyları çok fazla" dedi. (DHA)


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 11 yorum
iranlı kızlar nasılda biliyor türkiyenin değerini laiklik ve cumhuriyeti keşke bizim süslümanlarıda sadece 1 aylığına irana göndere bilsek eminim döndüklerine ilk uğrayacakları yer anıtkabir olurdu
@encunii İRANI ŞİİLER YÖNETİYOR. YANİ TÜRKİYE'DEKİ KARŞILIĞI ALEVİ. TÜRKİYE'DEKİ ALEVİLERİN YAŞAMI İLE İRAN ŞİİLERİNİN YAŞAMLARI NE KADAR ÇELİŞKİLİ DEĞİL Mİ.
@encunii sen bi ara irana mutlaka git kulaktan duyma bilgilerle değerlendirmezsin belki.. iranın kuzeyi dışında her yeri senin ülkenden daha modernler..
@encunii Tabi canım müslümalar neye inandıkalrının afrkında değil(!) Türkiye'deki çoğu İranlının dinle minle ilgisi olduğunu snamıyorum. Yani adamlar o yüzden rahatlar burada. Sanki Türkiyedeki müslümanlar çok rahat, rejim müslümanaların inançlarına göre yaşamsına izin veriyor. daha düne kadar baş örtüüs yasağı avrdı ülkede. Özgürlükleir kıstladığını söylediğiniz dikdatör dediğiniz adamalr geldiler de kaldırdılar o saçma yasakları. Ben bir müslüman oalrak iançlarıma göre yaşayamıyorum. Çünkü kanunalr dinime dayanmıyor. Ne yani mutlu mu olayım?
@encunii ben gittim. nesi modern? boş konuşup şia yalakalığı yapma. kafir iran müslüman düşmanı iran.
Iranli kadinlarin türban sekli kadina cok daha güzel yakismis.... kafalarinda deve hörgücü tasimiyorlar...
@frei34 din sana örtünmeyi moda olsun diye emretmiyor saçını açık bırakmaman için emrediyor.. müslüman değilsin belliki müslüman olsan o saçın kapanması gerektiğini bilirsin.. hem isteyen istediği gibi kapatır sanane.. ister deve hörgücü gibi takar ister at yelesi gibi takar sanamı giriyor milletin özgürce yaptığı şeyler.. ulan bide birde demokrasi ve özgürlükten bahsetmezmi sen ve senini gibi basiretsizler..
ben başka bir ülkede yaşayan kendi ülkesine oy veren kişilere karşıyım. Türkiyede yaşamayıp Türkiye yönetiminde söz sahibi olmasıda saçma. Bu ülke için vergi verme, ülkedeki sıkıntılar seni ilgilrendirmesin gel birde ülkemde ya da ülkende söz sahibi ol. dolar euro altın darbe girişimi hangi bir sıkıntıdan zarar görüyorlar da dışarda yaşayıp kendi ülkerinde söz sahibi olabiliyorlar. hakaten saçma. bende o zaman gidip başka bir şehirde belediye veya vekil seçimlerinde oy kullanayım. farkı ne?
iranlılar bize özeniyor bizdekilerde irana
@canancandan34 iran şiiliği ile anadolu aleviliğini karıştırma ikisi benzer ama tamamen farklı şeyler iran şiiliği içinde farklı kollara bölünüyor....
DEMOKRASİ ŞEHRİ.. İZMİR.....
Diğer Haberler