İznik Gölü'nde şok balık ölümleri

Bursa’nın İznik ilçesinde toplu balık ölümlerine bir yenisi daha eklendi. İç sulardaki balık yasağının kalkmasından sonra avlanmak için göle açılan balıkçıların ağları ölü balıklarla doldu. Uzun yıllardır İznik Gölü’nde balıkçılık yapan İsmail İldeniz, gölde daha önce de balık ölümlerinin yaşandığını işaret ederek, "Bu yılki kadar kaybı daha önce hiç yaşamadık" dedi.

Av yasağının bitmesinden sonra İznik Gölü’nde ava çıkan balıkçılar korkunç manzara ile karşılaştı. Balık miktarında çok büyük oranda düşüş yaşanan İznik Gölü’nde ağlarda toplanan balıkların yarısı ölü çıktı.

BÖYLESİ HİÇ OLMAMIŞTI

Uzun yıllardır İznik Gölü’nde balıkçılık yapan İsmail İldeniz, gölde daha önce de balık ölümlerinin yaşandığını işaret ederek, "Bu yılki kadar kaybı daha önce hiç yaşamadık" dedi.

Son zamanlardaki balık ölümlerinin dikkat çekici olduğunu ifade eden İldeniz, "Bu balık ölümleri neden, sebebi ne? Hiç bilmiyoruz. Attığımız ağları toplamak 4 saat sürüyor. Ölü balıkları ayıkladığımız da 5 kilo balık, kerameti 10 lira. Masraf 500 lira. 6-7 kişiyiz, 60 liradan hesapla, mazot, yeme içme 500’ü geçiyor. Zarardayız" diye konuştu. (İHA)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 8 yorum
Suriyeyi ,katarı düşündükleri kadar bu ülkeyi düşünmüyorlar.
göl kendini artık temizleyemiyor. Derelerdeki pis sular akıtılıyor. 90 lardan beri gazete ve yerel televizyonlar zaman zaman bunu dile getiriyor ama bugüne kadar hiç önlem alınmadı.
Deprem mi olacak yoksa
ben skyrock22 katılmıyorum çünkü gölün bu hale gelmesine sebep olan tek şey buranın yerli halkı adamlar traktörle kimyasal ilaç ları ağaçlara kullanıp daha sonra o traktörü gidip gölde yıkarsa sonuç hezeyan!
doğayı katledersen doğada sana cezasını çektirir.
"2/2 NUMARALI AMATÖR (SPORTİF) AMAÇLI SU ÜRÜNLERİ AVCILIĞINI DÜZENLEYEN TEBLİĞ, 4. Bölüm, Made 15/2'de: Küspeli olta, parakete, sualtı tüfeği, zıpkın, yemlik uzatma ağı dışında her türlü ağ (germe, uzatma, sürütme, çevirme, serpme) ile pinter, sepet gibi tuzakların kullanılması yasaktır." deniyor. Şikayet etmek yerine bunu haber yapıyorsunuz. Bravo... Suyun pis olmasına gelince o göle akan dereleri falan inceleyin, sorunu bulursunuz . Ha bir de o göle zamanında attığınız İsrail sazanlarını temizleyin.
seker fabrikalarinin artiklari suyu oksijensiz birakiyor etrafinda varsa onlardir aramaya gerek yok
Madem şikayet ediyorsunuz neden "ÖLMÜŞ BALIĞI TEKRAR SUYA ATIYORSUNUZ" Ayrıca bir an önce cargill fabrikasının da arıtmalarının kontrol edilmesi lazım...
Diğer Haberler