Kadın cinayetlerini öven derneğin başkanı hakim karşısında

İzmir'de bir gazeteye yaptığı açıklamada, "Karılarını öldüren erkekleri alınlarından öpüyorum" dediği için, 'tahrik ve suçluyu övme' suçlarından 10 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanan Mağdur Boşanmış Babalar Derneği Başkanı Muhammet Özen, mahkemede sözlerinin çarpıtıldığını söyledi. Muhammet Özen, kendini, "Ben çözüm bulmak için bunları söyledim" şeklinde savundu. Özen'in eski öğretmen olması da dikkat çekti.

21 Nisan 2017 10:24
PAYLAŞ
TWITTER
Kadın cinayetlerini öven derneğin başkanı hakim karşısında

Mağdur Boşanmış Babalar Derneği Başkanı Muhammet Özen’in, ulusal bir gazeteye verdiği mülakatta, “Karılarını öldüren kahraman babaları alınlarından öpüyorum” sözleri, kadın cinayetlerin çokça işlendiği Türkiye'de, başta kadın dernekleri olmak üzere toplumun çeşitli kesimlerinden büyük tepki çekti. Kadınlar hakkında çıkarılan yasaların erkekleri mağdur ettiğini öne süren Muhammet Özen, mahkemelerin babaları ömür boyu nafaka ödemeye mahkum ettiğini, ödemeyenlerin ise cezaevine girdiğini söyledi. Boşanıldığı zaman devletin erkeğin elinden her şeyi alıp kadına verdiğini savunan Muhammet Özen’in “Devlet erkek için iki seçenek sunuyor. ‘Ya ömür boyu nafaka öde, ya da onu öldür’ diyor. Başka seçenek bırakmıyor” dedi.

BU SÖZLERİ DİYEN KİŞİ BİR ÖĞRETMEN

Eski öğretmen Muhammet Özen’in söylediği bu sözler üzerine kendisi gibi öğretmen olan boşandığı eski eşi Hasiye Kabadayı’nın avukatı Pelin Yayalar ve İzmir Barosu Yönetim Kurulu üyesi Avukat Nuriye Kadan, Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulundu. Muhammet Özen hakkında ‘Tahrik ve suçluyu övme’ suçlarından 5 ila 10 yıl arasında hapis cezası istemiyle dava açıldı. İzmir 2’nci Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki davada ifade veren ve üzerine atılı suçlamaları kabul etmeyen Özen, şunları söyledi: “Ben evden korkudan kaçıyor otellerde yatıyordum. Tehdit suçunun unsurunun oluşabilmesi için karşı tarafın korkması diğer tarafın da yapma olasılığı olması gerekmektedir. Beni döven de müdahilin abileridir. Ben çocuğuma ‘dersini çalış seni öldüreceğim’ dersem bu tehdit olmaz. Kendisine söylenmiş bir şey yoktur. Ben iddianamede de yazılan ve tehdit kabul edilen söze Bekir Bozdağ ve Fatma Şahin’in bulunduğu iki ayrı toplantıda söyledim. Ben çözüm bulmak için bunları söyledim. Muhabir bana ‘bu lafları söyle ben de manşet yapayım ‘dedi. Ben de kendisine ‘bu biraz suça kaçıyor’ diye cevap verdim. O da ‘suç olsa biz yazmayız. Biz de onu elekten geçiririz, yazmayız ‘ dedi. Buna dair elimde CD var .”

Eski eşi Hasiye Kabadayı ise sanıktan şikayetçi olduğunu ve cezalandırılmasını istedi. İzmir Barosu’nu temsil eden avukat Nuriye Kadan, “Dilekçelerimizi tekrar ederiz. Davayı uzatmak için yapılan işlemleri kabul etmiyoruz. Zaten dosya içerisinde CD çözümü vardır. Buna göre değerlendirilme yapılmasını istiyoruz” dedi. Hakim, sanık hakkında verilen yakalama kararının kaldırılmasına, gelecek duruşmada karar verileceğini belirtip, duruşmayı 3 Temmuz’a erteledi. (DHA)


İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir