Taciz mağduru çocuğun ölümünde Bakanlık devrede

Arkadaşının dedesi tarafından tacize uğrayan ve mahkemede sanıkla karşılaşacağı için strese kapılarak kalp krizi geçirerek yaşamını yitiren 9 yaşındaki Y.K.'nın davasına bakanlık müdahil oldu

Arkadaşının dedesinin tacizine uğrayınca bunalıma giren ve ilk duruşma öncesinde sanıkla karşılaşacak olmanın stresine kalbi dayanamayıp yaşamını yitiren ilkokul öğrencisi 9 yaşındaki Y.K.'nın ölümü Türkiye'yi sarsmıştı.

Milletvekillerinin yazılı önergelerle konuyu Meclis gündemine taşıması üzerine, dosyaya ilişkin ayrıntılı bir rapor hazırlanarak ilgili birimlere gönderildi. Ayrıca, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın da yargılamaya müdahil olacağı belirtildi. Davaya ilişkin yazışmalar UYAP üzerinden yargılama dosyasına konuldu.

İzmir'in Bornova ilçesinde 29 Temmuz akşamı meydana geldiği belirtilen olayda, ilkokul öğrencisi Y.K. babasından izin alıp komşularının kızıyla balkonlarında oynamaya başladı. Oyunda yaşadıkları tartışma sırasında arkadaşı küsüp yanından ayrıldı. Bunun üzerine tek kalan Y.K.'nın yanına gelen arkadaşının dedesi T.Ç., iddiaya göre bebek alacağı vaadiyle küçük kızı torununun odasına götürdü. Hem bu odada, hem de evin salonunda T.Ç.’nin tacizine uğradığı öne sürülen Y.K. daha sonra evlerine gitti.

Y.K.'nın yaşadıklarını annesine anlatması üzerine ailesi polise şikayette bulundu. Gözaltına alınan T.Ç., tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Savcılık soruşturmasından sonra da T.Ç. hakkında İzmir 7’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde ’çocuğa cinsel istismarda bulunmak’ suçundan dava açıldı.

KÜÇÜK KIZ TRAVMAYI ATLATAMADI

Y.K. yaşadığı travmanın ve büyük korkunun etkisinden kurtulamayınca, okula gidemedi, psikolojik tedavi görmeye başladı. Ailesinin sürekli yanında bulunduğu Y.K. davanın geçen Kasım ayındaki ilk duruşması öncesinde büyük stres yaşadı. Duruşma günü pedagog eşliğinde ifade vermesi beklenen Y.K. bunun neden olduğu stres ve tacizcisiyle karşılaşacak olmanın yarattığı korkuyu yaşamaya başladı. Yaşadığı strese minik kalbi dayanamadığı öne sürülen Y.K. duruşmadan iki gün önce 21 Kasım’da evinde fenalaştı. Kaldırıldığı hastanede yaşamını yitiren ve gözyaşlarıyla toprağa verilen Y.K.’nın tacizden sonra ve duruşma gününün yaklaşması nedeniyle yaşadığı ağır stres ortamından dolayı kalp krizi geçirdiği ileri sürüldü. 23 Kasım günü yapılan duruşmada ilk kez hakim karşısına çıkan T.Ç.’nin yargılaması, ertelendi.

BAŞBAKANLIK VE BAKANLIK BİLGİ İSTEDİ

Olayın ortaya çıkmasından sonra hem Başbakanlık, hem de Adalet Bakanlığı ile HSYK, yargılama süreciyle yakından ilgilendi. Ayrıca, TBMM’deki partilere bağlı milletvekillerinin de, yazılı önergelerle bilgi istemesi üzerine İzmir CumhuriyetBaşsavcılığı’ndan bilgi istendi. Bunun üzerine 7’nci Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki dosyaya ilişkin, süreçle ilgili ayrıntılı bilgi hazırlanarak ilgili birimlere gönderildi. Ayrıca, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın da yargılamaya müdahil olacağı belirtildi. Davaya ilişkin bu gelişmelere ait yazışmalar da yargılama dosyasına UYAP üzerinden konuldu. (DHA)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 13 yorum
bu trajedi hakkında ne yazacağımı bilemiyorum...cennette yaşa minik kalp....
bundan önce kanun teklifi veren kişiler ŞİMDİ NE DÜŞÜNÜYOR ACABA
Hakimlerimiz iyi halden salıverir.
Kelimelerin tükendiği duyguların bittiği insanlık dışı trajedi için söyleyecek hiçbir söz yok. Cenab-ı hak hem bu dünyada hemde ahirette kahr-u perişan eylesin
ZALİM İZZETİNDE MAZLUM ZİLLETİNDE ÖLÜP GİDİYOR DEMEK BİR MAHKEME-İ KÜBRAYA BIRAKILIYOR
Tecavüz edenlerin büyük bir cezası İDAM olmalı KENDİ ÖZ KIZINA BİLE YEĞENİNE TECAVÜZ EDENLER VAR böleleri İDAMI hakediyor sonuna kadar.....
Allah Sabır versin YakınLarına
tecavüzcülerin hepsine ölüm cezası verilmeli ölene kadar tecavüz
nice çocuklarımızı sapıkların cezalarını affederek veya caydırıcı cezaları anaysal olarak suç olmaktan çıkaran bu şeytani zihniyet. altın gibi minicik çocuklarımızın katilleridir. geleceğimizin katilleridir. doğmamış çocuklarımızın katilleridir. bir devlet düşünün ki çocuklarını bile cinsel istismar olarak kullandırabiliyor.
söylenecek söz yok umarım devlet bu adama yapıcagını bilir
MÜDAHİL OLSUNLAR TABİ KENDİ SEÇMENLERİ BİR OY BİR OYDUR !!!!
boşuna müdahil olmuyor tecavüzcü bir müslüman ve kayırılması gerekiyor.
Böyle durumla karşılaşan çocuklar için bir de "ruh sağlığı bozulmuş mu bozulmamış mı raporu" istemezler mi, al gör işte bozuluyor mu bozulmuyor mu !!!
Diğer Haberler