Tunceli'de vaşaklar köylere indi

Dünyada nesilleri tükenme tehlikesiyle karşı karşıya bulunan vaşaklar, Tunceli’de kar kalınlığının 1 metreyi bulduğu kırsal kesimde aç kalınca, köylerin yakınlarına kadar indi.

Tunceli'de vaşaklar köylere indi

Pülümür Vadisi’ne inen 3 vaşak burada avcıların vurup öldürdü domuzu yerken ilk kez görüntülendi. Ekipler, vaşakların kaçak avcılar tarafından avlanmasını önlemek için bölgede nöbet tuttu.

[

](http://aktuel.mynet.com/galeri/haber/tuncelide-vasaklar-koylere-indi-tuncelide-vasaklar-koylere-indi/9596/243543/)

Dünyada nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya bulunan ve Türkiye’de en çok Tunceli ve çevresinde yaşadıkları belirtilen vaşaklar, yoğun kar yağışı nedeniyle kar kalınlığının 1 metreyi aştığı bölgede aç kalınca, köy yakınlarına indi. Tunceli merkeze 15 kilometre mesafede Pülümür Vadisi içindeki Erdoğdu Köyü Bardakkale Mevkii’ne gelen 3 vaşak, burada avcılar tarafından vurulan bir domuz leşini yerken görüntülendi. Uzun süre bölgede domuz yiyerek karınlarını doyuran vaşaklar, daha sonra bölgeden ayrılıp, Pülümür Vadisi’nin iç kesimlerine doğru gitti..

Vaşakların görüldüğü bölgeye giden Tunceli Orman ve Şu Şefliği yetkilileri, bölgede ilk kez bu kadar yakından görülen vaşakları, kaçak avcıların avlamasını önlemek için nöbet tuttu. Bölgede devriye görevi yürüten ekipler, vaşakların yanlarına hiç kimsenin yaklaşmasına da izin vermedi.

Tunceli Orman ve su İşleri Şefliği’nde görevli Orman Mühendisi Engin Benli, vaşak popülasyonunun en fazla Tunceli bölgesinde olduğunu tahmin ettiklerini söyledi. Benli, "Dünyada vaşak nesli hızla tükeniyor ve ülkemizde de vaşak nesli tükenmekle karşı karşıya. Bunun en büyük nedeni kaçak avcılar olduğu biliniyor. Bizim ilimizin kırsal alanında birçok yerde vaşak görülüyor, biz onları korumak için her türlü çabayı gösteriyoruz. Burada, dün bir, bugünde 3 tane gördük. Bugün gördüklerimiz sanırım bir anne ve iki yavrusu olsa gerek. Bölgeden uzaklaşmaları için dün havaya ateş açtık ama hiç etkilenmediler, ağır kış şartları nedeniyle yiyecek bulmakta zorlandıkları için yakın bölgelere geliyorlar" dedi.

[Tunceli'de vaşaklar köylere indi](http://haber.video.mynet.com/detay/Tuncelide_vasaklar_koylere_indi/1422458/ "Tunceli'de vaşaklar köylere indi") | [video.mynet.com](http://video.mynet.com "http://video.mynet.com") Tunceli bölgesinde son iki yıl içinde kaçak avcılar tarafından 2 vaşak avlanmış ve ölü olarak bulunmuştu. Ayrıca 1 vaşak çığ altında, 1 vaşak ta Pülümür Vadisi’nde yolda geçen arabanın altında kalarak telef olmuştu. Son iki yıl içinde çeşitli nedenlerle 4 vaşağın ölü olarak bulunmasının ardında Tunceli’de vaşakların avlanmaması için sivil toplum örgütleri ve çevre koruma ekipleri de eşitil çalışmalar yapmıştı.(DHA)
YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 22 yorum
Vaşakların nesli tükenir, ya yavşakların ? Allah' ım sen Tuncelide ki vaşakların neslini devam ettir fakat yavşakları bir an önce bitir!
vaşakların nesli tükenmekte. lütfen bir koruma programı bulunsun.
şu hayvanları koruyun len...yetkili dediğimiz vatanadaşlar şöyle dişe dokunur iş yapın da şu hazineleri koruyun len...ne olur yaw...
Geçen sene Tunceli'de 2 tane vaşak vurulup yol kenarına atılmıştı avcılar tarafından, zevkine öldürüyorlar. Bölgede av yasağı gelip oranın koruma altına alınması lazım zaten orası doğal milli park ama 1. dereceden sit alanı ilan edilmesi lazım, yoksa spor olsun diye güzelim hayvanların neslini tüketecekler. Bİr de sit alanı ilan edilirse Elvan çiçekleri, dağ keçileri, kırmızı benekli alabalıklar ve vaşaklar kurtarılabilir
Keşke yayınlamasaydınız bunu.Yakında nasıl katledildiklerini haber yapma olasılığı çok yüksek.Kimbilir Cem Boyner bile iki kaş arasından mıhlayabilir bunları tüm insani duygularıyla.
BEN O BÖLGENİN ÇOCUĞUYUM VE O BÖLGEDE 27 AY DAĞ TAŞ GÖREV YAPTIM BU DOĞA HARİKASINI DEFATEN GÖRDÜM VE NİCE MAHLUKAT ONLARIN BU DOĞADA KALMASI İÇİN SADECE YORUM YAZMAM CANIMI VERRİM . BİR ÖRNEK VEREYİM ANADOLU PARSI AYDIN KUŞADASI CİVARI YAŞARDI ŞİMDİ NESİLİ TÜKENDİ ORDAKİ AVCILAR KIÇINA KINA YAKSIN LÜFEN VAŞAKLARDA RESİMLERDE KALMASIN ONLAR BİZİM MİLLİ SERVETİMİZ.. SAYGILARIMLA PÖH
Koruyalım tabiatı vurmayalım VAŞAKLARI, Devlet baba cezalandırsın bunları avlayan YAVŞAKLARI...
bir zamnlar kaplan bile vardı deniliyor bu gidişle DANADAN BAŞKA BİŞEY kalmayacak.. hem iki ayaklı hem 4..
yüksek köylerde yaşıyanlara beli sayıda insanlara devlet para versin nekadar kaçak avcı vede şüpeli varsa bildirsinler.yoksa bunlarıda göremiyecegiz
yeterince önlem yok maalesef. her yerde avcılar almış başını gidiyor. ayrıca orman su şefliği değil, orman ve su işleri tunceli şube müdürlüğü o kurumun adı.
o dediğin kurmun adını tam olarak bilmemeleri normal..çünkü çok bilinen bir kurum değil..oysa ülkemizin öde gelen kanallarından birinde ana haber bülteninde "istanbul emniyet genel müdürü hüseyin çapkın" ifadesi kullanıldı....bunlar nasıl okuyup gazeteci olmuşlar anlamadım..
Dersim'de Yapılması Planlanan Barajlar Bölgedeki Doğal Dengeyi Olumsuz Etkileyecek. Canlıların Yaşam Alanları Daralacak. Ülkemizde Bu Kadar Güzellik Varken Neden Onları Korumuyoruz. Haberde De Görüyoruz Doğa İnsanların Verdiği Tüm Zarara Rağmen Direnmeye Devam Ediyor. Dersim'de Baraj İstemiyoruz, Munzur Özgür Akacak!
şimdi bir çok yavşakda onları avlamaya gider bu haberi neden yaptınız anlamıyorum bari gizlice hayvanları yemleyip haberi karartsaydınız bu hayvanlara yazık oldu şimdiden
coooooooook dogruuu
KORUYALIM TAŞAKLARI ÜŞÜTMEYELİM VAŞAKLARI..
kendininkilere dikkat et ..sonra yuvarlak olursun ... bos vicut.... bok kafa......
Onları avlayacağınıza terörist avalayında bi işe yarayın, vaşaklar :)
Ne olur bu hayvanları koruyun ,En Başta Tunceli halkına çok iş düşüyor burada...
domuzu vurup yiyen teröristler bunları görmese bari adam kıyamaz bunlara canlarım benim :)
Ülkemin güzelliği keşke Tunceli hep bu güzelliklerle anılsa.Kıymetini bilmiyoz vatanın :((
keşke böyle bir haber hiç yapılmasaydı şimdi bir cok farklı yerden bunları avlamak için oraya gidecekler :((
Ben bundan 15 yıl önce Nallıhan ormanlarında görmüştüm bir tane de...
Diğer Haberler