‘Vicdan’ dolandırıcıları milyonlar kazanıyor

Sosyal medyada ‘Kayıp’ ya da ‘Hasta çocuğa yardım’ başlıklı paylaşımlar yapan dolandırıcıların, paylaşım ve takipçi sayılarını artırdıkları sayfalara bir süre sonra kıyafet, gıda gibi ürün reklamları alarak milyonlar kazandığı tespit edildi. Adli bilişim uzmanı Mustafa Sansar, "3-4 milyon kişiye ulaşabiliyorlar. Hatta bu tarz bir dolandırıcılıktan 3 milyon kazanan bir kişi olduğuna bizzat şahit oldum." dedi.

‘Vicdan’ dolandırıcıları milyonlar kazanıyor

Gazete Habertürk'ten Hasan Örnekoğlu'nun haberine göre. Facebook, Instagram, Twitter gibi sosyal medya sitelerinde özel hesaplar açan dolandırıcılar, ‘Kızım kayıp, Allah rızası için paylaşın’, ‘Vicdan sahibiysen paylaş’ gibi sahte paylaşımlarda bulunarak milyonlar kazanıyorlar. Sahte numara, isim ve fotoğraflara yer verilen bu paylaşımlar, genellikle ‘Kayıp çocuk’ ya da ‘Hasta bebek’ ilanları oluyor.

Dolandırıcılar böylece takipçi ve paylaşım sayılarını hızla artırıyor ve sayfalarına otomatik olarak kıyafet, gıda kozmetik ürünleri gibi ilanlar almaya başlıyor. Öte yandan ilanlarda yazan numaralar arandığında ise dolandırıcıların hesabına kontör ya da ücret ödemesi gerçekleşiyor. Sahtekârlar yardım kampanyası başlatılmış gibi gösterilerek verilen banka hesaplarına para yatırılmasını da istiyor.

‘3 MİLYON TL KAZANAN OLDU’

Adli bilişim uzmanı Mustafa Sansar, “Bu durum bir nevi nitelikli dolandırıcılık. Çeşitli yollarla hitini yükselttikleri sayfaların bir anda ismini değiştiriyorlar. Daha sonra bal reklamı yapan da gördük, bebek ürünleri satan da! İlan verseler belli sayıda kişiye ulaşırlar. Ama bu sayede 3-4 milyon kişiye ulaşabiliyorlar. Hatta bu tarz bir dolandırıcılıktan 3 milyon kazanan bir kişi olduğuna bizzat şahit oldum. İlan üzerindeki numaraların aranması durumunda da operatörler üzerinden aranma başına para kazandırıldığını söyleyebiliriz. O yüzden her numaranın da aranmaması gerekir” diye uyardı. Sansar, hazırlanan caps’lerin daha çok sevimli çocuk fotoğraflarından ya da hastane ortamındaki çocuk fotoğraflarından seçildiğini, bunların da yabancı sitelerden çalındığını belirtti. Teyit edilmeyen hiçbir olayın paylaşılmaması gerektiğini de söyleyen Sansar, aksi tekdirde kişisel verilerin de dolandırıcılar eline geçebileceğine vurgu yaptı. Sansar, konu ile ilgili olarak emniyet ve savcılıklara kimsenin şikâyette bulunmuyor olmasının sebebini ise “Duygusal bir sömürü var. İnsanlar da bunun üzerine gitmiyor. Ama karşı taraf bu sömürünün üzerinden dolaylı yollarla para kazanıyor” diye açıklıyor.

Bu sahtekârlığın en son örneklerinden biri de sahte fotoğrafla paylaşılan “Feryal Keskinkılıç”ın kayıp ilanı. Adı belirtilen çocuk aslında yabancı bir fotoğraf sitesinde parayla satılan anonim bir fotoğraf. Kayıp ilanı üzerindeki numara arandığında ise ya geçersiz numara ya da kapalı bir telefonla karşılaşılıyor. Yine aynı isimle ekşi sözlük’te de başlık açılmış ve ilanın sahte olduğu vurgulanmış.

FOTOĞRAFLAR AJANSTAN

Dolandırıcılar, sahte fotoğrafla duygu sömürüsü yapıyor. Örneğin ‘Feryal Keskinkılıç’ adına konulan kayıp ilanındaki fotoğraf, yabancı bir fotoğraf sitesinden alınmış.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 16 yorum
Allah'ın adını andılarmı, Türkler balıklama atlayı veriyorlar hemen oltaya.Meeeee koyunlarım meeeee
@kevin66 biz Türk sek sen nesin? oğlum Türklüğünle gururduymuyasan bu ülkede yaşama git buradan. Siz nesiniz ben anlamıyorum.
@kevin66 iyide para Google ve buna benzer kaynaklardan geliyor ülke ekonomisine destek oluyorlar
@kevin66 biz ona Türklerin merhameti diyoruz Rabbim kimseyi merhametten yoksun vijdansız yapmasın...sonra alay ederler işte
Allah dedilermi Türkler balıklama hoooop atlıyorlar kanca'ya balık gibi
Bunlar da ALLAH diyerek soyuyorlar.
sizi gidi kerizler hemen paylaşın:))
Allahın adını verdim demiş ya hani.işte azap görürkenden öyle ansın rabbini
Onceden yollarda cocugu ile dilenirlerdi.Simdi internette cocuklarini kullanarak kime yamansin sasiriyorlar. Teknolojinin gelismesi ile suc platformu sokaklardan digital ortama kaydi.EGM,kendini bu konuda hizli bir sekilde revize etmeli.
allah denen salatalık turşusu 99 isim koymayı biliyo kendine insanlarada yardım etsin bi zahmet
Yıllardır Allah diyerek soyuluyoruz.
tabiki Allah diyerek soyacaklar. bence iyi yapiyorlar
bız bunlar dolandırıcı dedıgımızde kalsız vıcdansız oluyoruz ama turk mılletıne hendek atlatmak cok zor
fahrettin_sonak_1983. kevin66 denilen inançsız aynı zaman da ahlak fukarası insanlıktan bile nasibini alamamış maymunlar. Hani inandığınız evrim teorisi varya siz oradaki evrim geçirememiş maymun oluyorsunuz anlaşılan
müslüman ülkeyiz maşallah
idam gelmedikçe hiç korkmadan bunları yapmaya devam ederler, zira idam olsa ne yeltenebilirler nede vatandaşın bukadar isyanı olur alınıp asılmalılar insanların arasında yaşamayı hak etmiyorlar
Diğer Haberler