İlber Ortaylı'dan çok tartışılacak bir açıklama daha: Cumhuriyet en demokratik rejim değil!

Prof. Dr. İlber Ortaylı, Çukurova 11. Kitap Fuarı’ında “Atatürk ve Cumhuriyet” konulu konferans verdi. Ortaylı, Cumhuriyetin en demokratik rejim olmadığını ve böyle bir şeye inanmamak gerektiğini ifade ederek, “Cumhuriyet rejimi, en demokratik rejimi getirmiyor. Kan dökerek, giyotinle kafalar kesen Fransa 2 asırlık imtihanını İngiltere gibi bir monarşinin önünde insan hakları ve demokrasi açısından iyi veremedi” diye konuştu.

Ünlü tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı, Balkan muharebesinde kimsenin Türkiye’yi müttefik olarak istemediğini belirterek, “Çünkü biz Rusya’dan çekiniyoruz. Rusların gözü hala boğazlarda ve İngiltere Almanya’ya karşı insan deposu savaşçı bir toplum olarak Türk ordusuna hiç iltifat etmedi. Donanmamıza ısmarladığımız gemileri vermedikleri gibi parasına da yattı o Churcill denen ahlaksız. Türkiye’de bunu unuturlar Churchill’de Churchill diye. Churchill üçkağıtçı bir kere. Dürüst bir devlet adamı değil. Ismarladığımız gemilerin üzerine yatıyor onu anladık. Peki, paraya niye yatıyorsun? Bu fevkalade büyük bir ahlaksızlıktır. Churchill büyük bir devlet adamıydı sahtekarlık büyüklüğe giriyorsa tamam. Fevkalade kötü bir herif” ifadelerini kullandı.

"CEHALETE TOLERANS GÖSTERİLMEZ"

Ortaylı, Türklerin bir şey bilmeden her modayı takip ettiklerini bunun dışarıda da öyle olduğunu belirterek, “Aptalın biri insan bir şeyi söylerken bir biyografi okur bakar. Bunu o insanın yapmadığı gibi Türkiye’de de yapmayanlar var. Bu fikir hürriyeti, yorum hürriyeti başka bir şeydir cehalet ayrı bir şeydir. Cehalete tolerans gösterilmez. Derhal böylelerinin haddi bildirilmelidir. İleride gidin Avrupa’da Amerika’da eğitim görürken böyle salak laflar etmeye cüret edin bakim size nasıl davranırlar görürsünüz. Sopa yemekten beter olursunuz. Ve maalesef birçok Türk çocuğunun böyle olduğunu gördüm” şeklinde konuştu.

Ünlü tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı, konferansını izlemek isteyen öğrenciler izdihama neden oldu. Salon tamamen dolunca yer bulamayan öğrenciler ve vatandaşlar ayakta veya yere oturarak Ortaylı’yı dinledi.

İHA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 49 yorum
zaten Cumhuriyet ilan edilirken amaç demokrasi olsaydı, Ceza yaslarını faşist İtalya dan noktasına kadar kopyalamazdık "Seçme hakkı verdik" demekle olmuyor Sadece Tek parti olan bir dönemde "Seçme hakkı" nedemek olum Milletin hakkını gaspeetmişlerdi Millet SÖKE SÖKE aldı
@palermo544 al işte senin gibi cahile ilber ortaylı laf vermiş. Sen hangi tarihte yaşıyorsun. Hala tek partiden bahsediyorsun. Geçmişi kullanıp hala Atatürk e düşmanlık yapıyorsunuz. Yazık sen ve senin gibi düşünenlere.
@palermo544 bizde cumhuriyet halkın cumhuriyeti değil ki. %99.9 un istedikleri değil de, %0.01 in istedikleri oldu. insanların giyeceği kıyafetine kadar devlet karar verdi. dünyada nerede var böyle cumhuriyet? nerede var böyle demokrasi? yunan, batı trakyadaki türk azınlığa bile bunu yapmadı.
@palermo544 zırvalamışsın, seni o zaman götürmeli ,git çanakkalede kanlı sırtı bir gez ve hikayesini öğren,parti seviciliği yapmayın.
@medikalci Çanakkale yi mi gezeyim.!!! O zamanlar yaşasaydınız siz onada Tiyatro derdiniz Sen Çanakkale de Allahuekber diyerek Hücumakalkan Arslanlara "Bundan sonra Memlekette Ezanlarda Allahuekber denmeyecek,TanrıUludur denecek " deseydin görürdük evvela Kimi vurduklarını Sen Çanakkale yi ağzına bile alma
@ayhan_cansoy ))) sen alim halinle bu yorumumu yapabildin İlber Ortaylı nın laf verdiği falan yok! Yazdıklarımda yalan varsa "yalan söylüyorsun" de yahut da git yalanlarınla avutmaya devam et kendini
@palermo544 demokraside "mutlak doğru" diye bir kavram yerine, çoğunluk için doğru olan bir tercih vardır. hiçkimseye "bu tercih kesin doğrudur, bunu tercih edilmesi şarttır" denilemez. veya böyle bir beklenti ortaya konulamaz. demokrasideki özgürlük kavramını ortadan kaldırır. demokrasi dünyadaki en iyi siyasal sistem değildir; ama en ideal olanıdır. çünkü bireysel özgürlüklerin esas alındığı bir yüzyılda bireylerin kendilerini özgürce ifade edebilecekleri, tercihlerini özgür bir şekilde yapabilecekleri, kısaca özgürlüklerin "en genel" olduğu sistemdir. yönetenlerden kimsenin abartı güçlenmem
hocam allah ömür versin maşallah ayaklı ansiklobedi gibisiniz takipteyiz
sende sasurdun iyice. saraydan ödül alan saraya benziyor. yakinda ulu onderimiz Mustafa Kemal Atatürk e de hakaret edersin o zaman belki burde koltuk verirler sana.
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler