HABER

İnsülin iğnesi tarih oluyor

İnsülin iğnesi tarih oluyor

Nova Başkan Yardımcısı Doustdar insülinin 10 yıl içinde ağızdan tablet yoluyla alınacağını söyledi. Esnek insülinin ise AB'de kullanıldığını belirten Doustdar "Yakında dünyada yaygınlaşacak" dedi

Diyabet hastalığı nedeniyle günde iki defa insülin enjekte eden hastalara Nova Nordisk Global Başkan Yardımcısı Mike Doustdar'dan müjdeli haber geldi. Diyabetliler artık günlük iğne sayısını bire düşürebilecek. 10 yıllık süreç içinde de iğnelerin yerini ağız yoluyla alınan kapsüller alacak.

Esnek insülin iğnesinin ise henüz Türkiye'de bulunmadığını belirten Doustar, şu anda AB ülkelerinde olduğunu, yakında tüm dünyada yaygınlaştırılacağını söyledi. Dünyada gün geçtikçe yaygınlaşan ve obezite ile birlikte sayısı artan diyabet hastalığı ile ilgili çalışmalar yapan Doustdar, diyabet hastalarının sürekli kullanmak zorunda olduğu insülin oranını düşürmek ve hastalıkla mücadelenin şeklini değiştirmek amacıyla çalışmalar yapıldığını belirtti.

Doustdar "Diyabet hastalığının çaresini bulmak için yapılan araştırmalara özellikle ABD hükümeti çok para harcıyor. Fakat diyabet çok boyutlu bir hastalık. Çünkü genetik boyutu var. Tip 1 çocukluk yaşında tip 2 ise yaşlılık sırasında ortaya çıkıyor. Diyabet, yaşam tarzı, obezite, yaş ve sigara içmekle bağlantılı bir hastalık. Yeni nesil insülinler üretildi. Kullanım kolaylığı olan insülin enjeksiyon sayısını azaltma imkanı var. Şimdi günde bir enjeksiyona indirdik. Çok yakında haftada bir enjeksiyona düşürülecek. Yakın zamanda ise şu anda yapılan klinik araştırmalarda tablet insülin üzerinde çalışılıyor. Klinik testleri bitirildikten sonra piyasaya sürülecek. Bu 10 yıllık süre içinde olabilir"dedi.


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 6 yorum
ALLAH BÜTTÜN HASTALARIMIZA ŞİFALAR VERSİN.... HAYIRLI MUTLU VE SAĞLIKLI GÜZEL GÜNLER DİLİYORUM
günde 4 defa dürtüyoum iğneyi. millet şeker hastası olmaya başladı bu günlerde. avrupa bizden her zaman ileri bu konularda. araştırma yapan bilim adamlarına bütçeden pay ayrılsın, herzaman avrupadan beklemeyelim. imkan verilirse bizimkiler avrupayı sollar buluş konusunda.
bizim doktorlar git 400 TL, ver 400 TL başka bir şey bildikleri yok. 37 yıllık Juvenil Diabet'im, hep dışarının takipçisiyiz. Ar-Ge SIFIR!!!, Ürün Geliştirme SIFIR!!!!!!
Geri Dön