İran, iyi örtünmeyen kadın sürücülerin araçlarına el koyacak

İran'da trafik polisi, ülke kurallarına aykırı giyinen kadın sürücülerin otomobillerine el koyacak.

İran, iyi örtünmeyen kadın sürücülerin araçlarına el koyacak

Tahran Trafik Polis Müdürü Timur Hüseyni, kadın sürücü veya yolcuların otomobil içerisinde yönetimin belirlediği giyim-kuşam kurallarına uygun örtünmemeleri halinde trafik polislerinin araçlarına el koyacağını söyledi.

Başkent Tahran'da düzenlediği basın toplantısında konuşan Hüseyni, "Otomobiline el konulmuş kişinin dosyası yargıya gönderilecek. Aracın geri alınması ise ancak yargı kararıyla mümkün olabilecek" diye konuştu.

İran'da ayrıca bir grup milletvekili bayan sürücülerin ülke kurallara aykırı giyinmeleri durumunda trafik polislerince para cezası kesilmesini öngören bir teklif hazırladı. Teklif daha yasalaşmadı.

İran'da 1979 İslam Devrimi ardından kadınların açık alanlarda başı açık yahut vücut hatlarını gösterecek şekilde giyinmeleri yasaklandı. Devrimin ilk yıllarının aksine son yıllarda yönetimin belirlediği kurallara uymayanların oranı bir hayli fazla artmış durumda. (DHA)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 49 yorum
Bizim ülkeye daha çok lazım böyle bir kanun...
@ozelbiri27 hep şeriatı savunurlar allah kitap derler ama nedense şeriatla yönetilen ülkelere gidip yaşamazlar. çocuklarını da amerikada okuturlar. bu ne yaman çelişki
@ozelbiri27 lazım tabi
@ozelbiri27 Git o zaman iran da yaşa o kadar meraklıysan
@ozelbiri27 evet haklısın başı kapalı alt tarafı sıkma tayt ile bir çok hanım efendi var
@ozelbiri27 bugün kaç rekat namaz kıldın üstüne düşen görevin ne kadarını yaptın önce onun hesabını verde. Kimlerin günahına girdin kimlerin için gıybet yaptın. Önce çuvaldızı kendinize bi batırında sonra başkasının derdine düşün. Sizin gibiler insanı dinden imandan çıkarır.
müslümanız diye insanları kandırmayın suriyede ırakta görüldü inancınız neymiş diyeeateşperestler
@mustyo ne salaksınız yaaaa, Suriye'ye şii sünni çatışmasını körükleyerek yapılan emperyalist bir müdahale var, yani büyük şeytanın çocukları vampirler gibi kan emiyor,ardından İran'a geçecekler orada başarılı olurlarsa sıra Türkiye'ye gelecek... CAHİL OLMAYIN ARAŞTIRIN BİRAZ
Bizde kadınlar kapatılmaz, okutulur, çünkü biz arap değiliz Türküz. Kazakistan cumhurbaşkanı,
@antofagasta_2014 cahilsin sen kapalılık araplara öz birsey degil tum musluman bayanların yerine getirmesi gereken bir farz kimlikte islam yazması önemli degil yasamak gerek tabiki okuycaklar
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler