İşte teröriste saldırı öncesi gönderilen 'Reina videosu'

Reina saldırısının ardından teröristin yakalanması ile birlikte son dakika gelişmeleri devam ediyor. Teröristin Rakka'dan gönderilen videoyu izleyerek saldırıya hazırlandığı iddia edildi...

Saldırganın olayı gerçekleştirmeden önce gece kulübünün tanıtım videosu Rakka'dan gönderilmiş olduğu iddia edildi. Terörist Abdulgadir Masharipov'un bu videoyu izleyerek saldırıyı planladığı da iddiaların arasında yer alıyor.

O VİDEO ORTAYA ÇIKTI

Reina’da 39 kişiyi katleden ve Esenyurt’ta yakalanan DEAŞ’lı terörist Abdulgadir Masharipov'a Rakka'dan gönderilen Reina görüntülerinin ortaya çıktığı iddia edildi. Hürriyet'teki iddiaya göre, gönderilen görüntü Reina'nın içini tam anlamıyla gösteren tanıtım videolarından birisi. Görüntüler, teröristin gece kulübündeki katliam rotasını da gözler önüne seriyor. Terörist ifadesinde, 'Saldırıyı yapacağımız kesinleşince Rakka’dan bağlantı kurduğum emir, Reina’nın içinden görüntü gönderdi. Bu görüntüyü tekrar tekrar izledim. İçerinin planını iyice ezberledikten sonra Zeytinburnu’na giderek silahı aldım, geri döndüm ve saldırıya başladım' dedi.

REİNA'NIN GÖRÜNTÜSÜ RAKKA'DAN

DEAŞ’lı terörist Abdulgadir Masharipov, iddiaya göre sorgusunda “Saldırıyı yapacağımız kesinleşince Rakka’dan bağlantı kurduğum emir, Reina’nın içinden görüntü gönderdi. Bu görüntüyü tekrar tekrar izledim, saldırıya başladım” dedi. Masharipov, ilk hedefin Taksim olduğunu, yoğun güvenlik önlemi nedeniyle sahilde keşif yaptığını söyledi.

İFADESİNDE NELER SÖYLEDİ?

Esenyurt'ta önceki gece bir evde yakalanan Özbekistanlı Abdulgadir Masharipov’un İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’ndeki sorgusu sürüyor.

_

Masharipov, sorgusunda saldırıda Reina’nın nasıl seçildiğini şu ifadelerle anlattı:_

SAHİLDE KEŞİF YAPTIM

“Yılbaşı akşamı Taksim’deki yoğun güvenlik önlemi olması nedeniyle sahilde yaptığım keşfin ardından Reina’da karar kılındı. Reina’nın kapısındaki güvenlik önleminin az olduğunu görmüştüm. Burası uygunda ama içerisiyle ilgili bir bilgim yoktu. Bu durumu bana talimat veren kişiye aktardım. Saldırıyı yapacağımız kesinleşince Rakka’dan bağlantı kurduğum emir, Reina’nın içinden görüntü gönderdi. Bu görüntüyü tekrar tekrar izledim. İçerinin planını iyice ezberledikten sonra Zeytinburnu’na giderek silahı aldım, geri döndüm ve saldırıya başladım.”

Polis, görüntünün içeriği ve kaynağıyla ilgili araştırmanın sürdüğünü bildirirken, Reina’nın internet sitesi ve sosyal medyada paylaşılan görüntülerden derlenerek hazırlanmış olabileceğini bildirdi. Reina saldırısıyla ilgili yapılan operasyonda gözaltına alınan ve Masharipov’un da arasında bulunduğu 50 kişinin sorgusu devam ediyor. Masharipov’un yanında olduğu ileri sürülen 4 yaşındaki oğlu, operasyon sırasında DEAŞ’lı teröristin yanında bulunamamıştı. Çocuğu arama çalışmaları sürüyor.

ÜNİVERSİTE MEZUNU

Polis, Masharipov’un geçmişine yönelik de araştırmasına devam ediyor. Masharipov’un Özbekistan’da Fergana Üniversitesi’nde fizik bölümünü bitirdiği, yan dal olarak bilgisayar okuduğu, bilgisayar konusunda uzmanlaştığı bilgisine ulaşıldı. Masharipov’un okulu bitirdikten sonra El Kaide saflarına katıldığı ancak daha sonra El Kaide ile fikir ayrılığına düşünce DEAŞ’a katıldığı tespit edildi.

İMAM NİKÂHI KIYMIŞLAR

DEAŞ’lı terörist Abdulgadir Masharipov’un evde yakalanan kadınlardan Senegalli Dina A. (27) ile, Iraklı Ali Jameel Mohammed’in de Somalili Aysha M. (27) ile imam nikâhı yaptıkları belirlendi. Suriye’ye geçirilmek üzere örgütün güvenli evinde tutulan kadınların Reina katliamcısına ödül olarak gönderilmiş olabileceği de öne sürüldü.

‘VURMAYIN’ DİYE BAĞIRMIŞ

Polisin Masharipov’un gizlendiği evin, gözaltına alınan bir DEAŞ’lının evle ilgili bilgi vermesi ve evde bulunan cep telefonundan takipteki bir DEAŞ’lının aranması üzerine netleştirildiği belirtildi. Terörle Mücadele operasyon timlerinin kapıyı kırarak eve girdikleri anda karşılarında kadınları bulduğu, Masharipov’un kaldığı odada sıkıştırıldığı, kendini yatağın yanına atarak ‘Vurmayın’ diye bağırdığı ve polise direndiği belirtildi. Masharipov’un gözaltına alınması sırasında korkuya kapılarak idrarını kaçırdığı belirtildi.

KONTROLDEN GEÇİRİLDİ

Abdulgadir Masharipov’un Esenyurt’taki evde yakalandıktan sonra emniyete getirildiğinde başının döndüğü ve midesinin bulandığını söylediği bunun üzerine hemen hastahaneye götürülerek muayene edildiği ifade edildi. Doktorların, Masharipov’un sağlık durumunda herhangi bir olumsuzluk olmadığını ancak beyin kanaması şüphesine karşı bir süre uyutulmamasını istedikleri belirtildi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 14 yorum
HEPSİ MÜSLÜMAN HEPSİ İSLAM COĞRAFYASINDAN SOMALİ IRAK ÖZBEKİSTAN. OSMANLI ASLINDA ŞİMDİKİ DEAŞIN DEVLETLEŞMİŞ ŞEKLİYDİ. BATI OSMANLIYI DEAŞ OLDUĞU İÇİN TEMİZLEDİ. OSMANLI KENDİSİ DEAŞ OLMAKTAN VAZGEÇEMEDİ. ÇÜNKÜ ŞEYHÜLİSLAMLAR PADİŞAHI KUŞATMIŞLARDI. LAİKLİĞİ VE MODERN ÇAĞI FARK ETMEYEN PADİŞAH DEVLETİ VE KENDİNİ YERLE BİR ETTİ. ŞİMDİ SİYASAL İSLAM ARAYIŞLARINDA OLANLARIN BU GERÇEĞİ GÖRMELERİ GEREKİYOR.
ne daeş'i ne el kaidesi kardeşim bunu yaptıranların amerika ve israil olduğunu herkes biliyor. seneryo 100 yıl önce yazılmış ama filmin sonu düşündükleri gibi bitmeyecek. bölemeyecekler birlik olalım dirlik olalım allah yardımcımız olsun.
Bu pisliğin gizli servis elemanlarının desteği ile bu katliamı gerçekleştirdiği kesin. Bizim istihbaratımız çok iyi çalışmalı ve eleman yetiştirmeli. FETO tarafında ifşa edilen zayıflayan kadro büyük bir gizlilik ve dikkat içerisinde yeniden yapılandırılmalıdır. Bu coğrafyada sadece güçlüler kazanır.
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler