Kılıçdaroğlu’nun açıklamadığı Adil Öksüz bilgisi ortaya çıktı

Gazeteci Abdülkadir Selvi, Kılıçdaroğlu'nun, Cemaat'in "Hava Kuvvetleri imamı" olduğu belirtilen Adil Öksüz'ün MİT ajanı olduğunu söylediğini yazdı.

Kılıçdaroğlu’nun açıklamadığı Adil Öksüz bilgisi ortaya çıktı

Selvi, bu iddiayı araştırdığını, ancak doğrulatamadığını belirtti.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, CNN Türk’te katıldığı bir programda, darbe girişiminin bir numaralı ismi olan Cemaat’in Hava Kuvvetleri imamı Adil Öksüz ile ilgili “bildiğim bir şey var” demiş, ancak elinde somut bir bilgi olmadan konuşamayacağını belirtmişti.

Hürriyet yazarı Abdülkadir Selvi, “Kılıçdaroğlu’nun açıklamadığı Adil Öksüz bilgisini açıklıyorum” başlıklı bugünkü yazısında Kılıçdaroğlu’na konuyu sorduğunu belirterek şunları yazdı:

“31 Ağustos tarihli “Adil Öksüz korunuyor mu?” yazımın çıktığı gün Kemal Bey aradı. “Adil Öksüz konusunda bana 20 gün önce önemli bir bilgi geldi” dedi. Merak ettim. “Adil Öksüz'ün, MİT ajanı olduğuna dair bir istihbarattı” diye konuştu. CHP liderine, “Bu istihbaratı araştırmam gerekir” dedim. Kemal Bey de, “Ben de sizin araştıracağınızı bildiğim için paylaştım” karşılığını verdi.

Kılıçdaroğlu'ndan edindiğim istihbaratın peşine düştüm. “Adil Öksüz sicil numarası ile teşkilatımızda çalışmaktadır” denilmesini beklemiyordum. Ama istihbarat birimlerinden, “Teşkilatla kesinlikle bir bağlantısı yok” cevabını aldım. Ama yetinmedim. Çünkü Adil Öksüz'ün bir elin koruması altında olduğu anlaşılıyordu.(…)”

Yazısının sonunda Kılıçdaroğlu’na gelen bilginin bir “hedef şaşırtma” olabileceğini söyleyen Abdülkadir Selvi, şu ifadeleri kullandı:

“Adil Öksüz, MİT ajanı olduğu takdirde, iki nokta ön plana çıkıyor:

1- MİT'in darbeden önceden haberi olduğu.

2- Adil Öksüz'ü MİT'in kurtardığı.

Adil Öksüz konusunda bir süredir güvenlik ve istihbarat birimlerini neredeyse bunalttım. Ulaştığım sonuçları paylaşmak istiyorum. MİT'in arşivlerine kadar inilerek yapılan araştırmada Adil Öksüz ismine rastlanılmadı. Jandarma ve poliste FETÖ'cü yapılanma tarafından, “Dosya boşaltılarak” kurtarıldığı anlaşılıyor. CHP liderine, Adil Öksüz'ün MİT elemanı olduğu yönündeki istihbaratın verilmesi, hedef şaşırtma olarak değerlendiriliyor. Adil Öksüz'e ne MİT mensubu ne MİT elemanı deniliyor. MİT'i işaret eden sakın, Adil Öksüz'ü kurtaran el olmasın? Adil Öksüz işi psikolojik harekâta dönüşüyor. Hâlâ yakalanamadığına göre, çok güçlü bir elin koruyucu kanatları altında.”

Bozdağ'dan Adil Öksüz açıklaması

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, FETÖ soruşturmaları hakkında bilgi verdi. Bozdağ, "Adil Öksüz'ün MİT ile irtibatı olduğunu söyleyen kimse, FETÖ tarafından kullanıldığını bilmeyen bir zavalldır, ya da bilmeyerek kendini kullandırıyor. Kılıçdaroğlu bunu söylüyorsa, bu bilgiyi kendisine geleni araştırsın. Kılıçdaroğlu'na bu bilgiyi getiren FETÖ elemanıdır.

Adil Öksüz'le ilgili dikkat çeken detay

15 Temmuz'daki darbe girişiminin püskürtüldüğü anlarda Akıncı Üssü'nde gözaltına alınanAdil Öksüz'ün yakalandığı anlara yeni çıkan bir görüntüdeki 'kelepçe' detayı dikkatleri çekti.

Öksüz'ün gözaltına alınan diğer isimlerin aksine arkadan kelepçelenmediği net bir şekilde görülüyor.

FETÖ'nün darbe girişimi gecesi Akıncı Üssü'nde yakalanan ve skandal bir gerekçeyle serbest bırakılan Adil Öksüz'le ilgili her gün yeni bir bilgi ortaya çıkıyor.

A Haber'in haberine göre, 15 Temmuz darbe girişimi soruşturması kapsamında aranan, FETÖ'nün 'Hava Kuvvetleri İmamı' olduğu belirtilen Adil Öksüz, 16 Temmuz'da sabaherken saatlerde, darbenin yönetildiği merkezlerden biri olan Akıncı Hava Üssü yakınlarında yakalanarak, Kazan İlçe Jandarma Komutanlığı'na götürüldü.

Askeri birlikteki diğer gözaltılarla birlikte yarı çıplak görüntüleri basına yansıyan Adil Öksüz'ün gözaltına ilişkin olarak elde edilen görüntülerde dikkatleri çeken bir uygulama göze çarptı.

Akıncı Üssü'ndeki herkesin elleri arkadan kelepçelenirken, sadece Adil Öksüz'ün ellerinin önden kelepçelendiği görüldü.

Kemal Kılıçdaroğlu: Kim bu Adil Öksüz?

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, katıldığı canlı yayında gündeme ilişkin önemli soruları yanıtladı. Kılıçdaroğlu, 15 Temmuz darbe girişimini ve sonrasında FETÖ'ye yönelik yürütülen operasyonlara dair çarpıcı değerlendirmelerde bulundu. Türkiye'de 1 milyon kişinin mağdur olduğunu söyleyen Kılıçdaroğlu, gazeteci ve yazarların hapse atılmasını da sert bir dille eleştirdi.

Kılıçdaroğlu’nun açıklamalarından satırbaşları şu şekilde:

*PKK ‘hedefimiz Kılıçdaroğlu değildi’ açıklaması yaptı ama biz bunu inandırıcı bulmuyoruz. PKK beni hedef aldı. Bunda da amaç Türkiye’yi karıştırmak, iç savaş çıkartmak. Bize olay öncesi herhangi bir uyarı gelmedi. Önlemler olağan önlemlerdi.

*FETÖ mağdurları için partide bir ekip kurduk. Gelip bize başvuru yapabiliyorlar. Bu aslında Saray’da yapılan dörtlü görüşmede gündeme geldi. Liderlere KHK’lardan rahatsızlığımı anlattım. ve diğer genel başkanlara da mağdurlar için bir ekip kurulmasını önerdim. Şu ana kadar 25 bin kişi haksızlığa uğradığına dair bize ulaştı. Memurları hangi kriterlere göre açığa alıyorsunuz?

*Para yatıranı değil, Bank Asya’yı kuranı alın. Yeniçağ’ın yazarları, Mehmet Altan, Ahmet Altan içerideler… Siz darbeyi girişimini yapanlardan çok, 17/25 Aralık’ı ortaya çıkaranları içeri alıyorsunuz. Devlet kinle, intikamla yönetilmez.

*Türkiye’nin 1 milyonun üzerinde FETÖ mağduru var. Açığa alınanların sayısı 100 bini buldu.

*Biz niye mücadele ediyorsunuz demiyoruz. Mücadele tabii ki edin. Bizim söylemek istediğimiz, mücadelenin hukunun içinde olması gerektiğidir. Yoksa sizin darbecilerden bir farkınız kalmaz.

*Cemaat ne isterse yaptılar. Sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan çıkıp, ‘Ne istediniz de vermedik’ dedi. Cemaatin albayları daha hızlı yükselsin diye AKP döneminde diğer albayları emekli ettiler. Cemaatin okuluna çocuğunu gönderdi diye açığa alınanlar var. Görevden alınanlar var. Ama cemaatin okulundan mezun olan bakan var şuan.

*Darbe yapanı yarın bir gün affedebilirler ama kul hakkı yiyeni Allah bile affetmez. 1 suçsuz mağdur edileceğine bin suçlu aramızda gezsin diye evrensel bir kural vardır.

*Adil Öksüz’ü neden serbest bıraktılar. Kim bu Adil Öksüz? Neden yakalanmıyor? Bunu herkesin sorgulaması lazım.

*Son 14 yılda atadıklarını görevden alsalar yeter. Memuru niye görevden alıyorsunuz?

*Bu kadar gazeteciyi akademisyeni alıp hapse atarsanız asla ve asla darbeyi dünyaya anlatamazsınız. Bunu Başbakan Yıldırım’a da söyledim, cevap vermedi.

*Adil Öksüz dışında herkesi tutukladılar.

*Bugünkü anlayıştan yola çıkarsak, içeri atılmayacak gazeteci yok. Hepsi o veya bu şekilde birinin hakkında yazı yazmıştır. Bu şekilde içeri alınan insanlar AİHM’den büyük tazminatlar alarak tahliye olacaklar.

*Gelene gidene Meclis’in bombalandığını gösteriyoruz. Nasıl bir utanmazlıktır bu ya, ne gerek var bunlara? Biz büyük bir ülkeyiz, bilmiyorlar mı Meclis’in bombalandığını. Her gelene burası bombalandı diye mazlumu oynuyoruz. Onarın gitsin orayı. Bütün dünya neyin ne olduğunu gayet iyi biliyor. O günle ilgili bir sürü görüntü var. Açın izlesinler.

*Şu ana kadar 66 yabancı heyetle görüştük ve FETÖ’yü anlattık. Sadece konuşma ile kalmayıp, Taksim Manifestosunu ve Yenikapı’da yaptığımız konuşmanın da ingilizcesini veriyoruz.

*Türkiye’nin 81 ilinde, bütün ilçelerinde mağdur var. Türkiye’nin bütün hepsi mi darbe yaptı? Herkes mi darbeci?

*15 Temmuz davaları canlı yayınlansın. Darbecilerle mücadele için çıkarılan OHAL, darbeyle alakası olmayan konular için de kullanılıyor.

*Danışmanımı FETÖ’cülükten içeri attılar. Çok başarılı, yurtdışında eğitim almış bir danışman. Kendisi milletvekili adayımızdı. Bana göre kendisi FETÖ’cü değil. Benim kardeşimi de FETÖ’cülükten yargılayabilirler. Kriter belirleyeceksinsiz. Şunu diyebilirler: ‘Cemaat derneklerine üye olanları FETÖ’cü olarak görüyorum’ böyle bir şey de yok.

*(Şort giyen hemşireye yapılan saldırı) Kabataş yalanı konusunda olağanüstü tepki veren kişinin buna ufak bir ‘doğru değil’ demesini beklerdim. Bunu demiyorsa, ‘ben herkesin cumhurbaşkanıyım’ diyemez. O kız şort giymiş olabilir. Herkesin yaşam ve inanç tarzına saygı göstereceğiz. Birisi bikiniyle denize giriyor diye karşı mı olacağım. Garip olan kısmı, saldırı olunca otobüste kimsenin tepki göstermemesi, daha garip olanı saldırganın serbest bırakılması… Daha daha garip olanı da tepkiler üzerine tekrar tutuklanması.

*Demokrasi konusunda her türlü bedeli ödemeye hazırız. Ölüme, ‘Hoş geldin, sefa geldin’ diyebiliriz. Tablo çok iç açıcı değil. Demokrasi güçlenmesi gerekirken üzerinde kara bulutlar dolaşıyor. 12 Eylül hukukunun tahkim edildiği bir sürecin içerisindeyiz.

*CHP’de FETÖ’nün sızması için ortam yok.