Konya Beyşehir'de Suriyelilerin evleri taşlandı

Konya’nın Beyşehir İlçesi’nde köpeğe tekme atma yüzünden çıktığı ileri sürülen 1’i Suriyeli 2 kişinin öldüğü, 3 Suriyelinin de yaralandığı olayın ardından ilçe halkı tedirgin.

Kavgada yaşamını yitiren 18 yaşındaki Mehmet Bayraktar’ın ailesi, oğullarını yitirdiklerini ve başka birinin daha canının yanmaması için bugüne kadar Beyşehir halkının sevgiyle kucakladığı Suriyelilerin, artık ilçeden gitmesi gerektiğini söyledi.

Beyşehir’de geçen cumartesi günü iddiaya göre Suriyelilerin sokak köpeğini tekmelemesi yüzünden çıkan ve 2 kişinin öldüğü 3 kişinin de yaralandığı bıçaklı kavganın ardından, ilçede gerginlik sürüyor. Polisin olayın ardından aldığı geniş güvenlik önlemi ilçe genelinde devam ediyor. Toplumsal Olaylara Müdahale Araçları (TOMA) ve Konya’dan takviye olarak gelen yaklaşık 400 polis, kentin farklı noktalarında olası bir gerginliğe karşı hazırda bekletiliyor.

SURİYELİLERİN EVLERİ TAŞLANDI

Yaklaşık 900 Suriyelinin yaşadığı Beyşehir’de olayın ardından kaldıkları evlerin taşlandığı belirtilen Suriyeliler ilçeden ayrıldı. Bazıları da kaldıkları evlerden dışarı çıkmadı.

”BAŞKA CANLAR YANMASIN”

Evlerinde taziyeleri kabul edip, yakınlarıyla acılarını paylaşan ölen Mehmet Bayraktar’ın ailesi ise, başka canların yanmaması için önlem alınmasını istedi. Ölen gencin dedesi Mehmet Bayraktar, ”Acımız büyük. Bir hiç uğruna oğlumuzu yitirdik. Beyşehir halkı olarak Suriyelilerin aç ve açıkta kalmaması için koşturduk. Ancak onların yaptıkları ortada. Artık Suriyelilere çözüm bulunmasını, hatta ilçeden göç etmelerini istiyoruz. Çünkü bizim canımız yandı, başka canlar yanmasın. Suriyelilerin ne yapacağı belli değil” dedi.

’ARTIK BURADA OTURMALARINI İSTEMİYORUZ’

Olayın ardından öfkeli grup tarafından Suriyeli ailelerin kaldığı evlerin taşlandığı binanın altında işyeri bulunan Mustafa Sevimli, Suriyelilerin artık tehlike arz etmeye başladığını söyledi.

Suriyelileri mahallede kabul ettiklerini anlatan Sevimli, "Ama şimdi tedirginiz. Artık burada oturmalarını istemiyoruz. Suriyeliler, buraya misafir olarak gelmişler ve misafir gibi olmalarını istiyoruz. Biz de misafirperverliğimizi yaparız. Ama çılgınlık yaparlarsa da Beyşehirliler arkasında durmaz bunların. Bugüne kadar da Beyşehirliler, sevgiyle kucakladı ”dedi.

Yine aynı binanın altında işyeri bulunan Ömer Duran, devletin duruma çözüm bulması gerektiğini ifade ederek, ”Bizim sevgimizi kötüye kullandılar. Devletin gerekli cezayı vermesi lazım. Aksi halde halk bu olaya girerse, iş çığırından çıkar. Bu binada oturanlar, en üst kata toplanmış durumdalar. Ev sahibi de artık çıkartmak istiyor. Artık bizler de burada esnaf olarak zarar görmeye başladık. Olay günü Suriyelilerin evlerine basmak için kapıları zorladılar. Biz esnaf olarak zor engelledik ”diye konuştu.

Olayın ardından gözaltına alınan 8’i Suriyeli 15 kişinin sorgusu sürüyor. Olayda ölen Suriyeli İbrahim El Ali’nin cenazesinin ise halen morgda olduğu ve cenazeye sahip çıkan olmazsa, kimsesizler mezarlığına defnedileceği belirtildi. (DHA)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 104 yorum
Kendi ülkelerine defolsunlar, her yerde problem çıkartan tipler bunlar, yolda bile artist artist yürüyorlar, zannedersin kendi memleketi... Hastahaneye gider hemşireyi taciz eder, yolda hırsızlık yapar, kendi ülkelerinden mezhep çatışmasından kaçtılar, yarın öbür gün burada mezhep çatışması çıkarmaya çalışıp vatandaşımın kafasını keserse ne olacak ? Vebali kimin acaba ?
@ed.35 Kendi gölgesinden korkan ve İnsanlıktan nasibini almamış Ülkemdeki senin gibi Kanı bozuk it soyları, Suriyelilere gösterdiği tepkinin yüzde birini PKKlı kanı bozuk it soylarına göstermiyorsunuz... Her gün sekiz-on asker ve polis PKK tarafından şehit oluyor aldırış etmiyorsunuz, köpeğe tekme attı diye mahalle basıp adam öldürüyorsunuz...
@ed.35 Kendi gölgesinden korkan ve İnsanlıktan nasibini almamış Ülkemdeki senin gibi Kanı bozuk it soyları, Suriyelilere gösterdiği tepkinin yüzde birini PKKlı kanı bozuk it soylarına göstermiyorsunuz... Her gün sekiz-on asker ve polis PKK tarafından şehit ediliyor aldırış etmiyorsunuz, köpeğe tekme attı diye mahalle basıp adam öldürüyorsunuz...
@kadir.2534 o zaman sende suriyeye git madem o kadar seviyorsun
@kadir.2534 çok güzel yorum yazmışsın bak kimse beyenmemiş..
yazıklar olsun sizin insanlıgınıza kıldıgınız namaza tuttugunuz oruca allahtan korkun
@abdullahyunar NE OLDU SURİYELİLER SANA DERT Mİ OLDU?
@abdullahyunar ne diyon len sen sibop? lafı kime söylüyorsun anlaşılmıyor.
@abdullahyunar meraklıysan alda koynuna yat
@abdullahyunar AL KOYNUNDA YATIR ÇOK SEVİYORSAN SURİYELİLERİNİ ONLARDA OĞLANCI ZATEN..
esat içinmi, pkk içinmi ,abd içinmi,ab içinmi taş attırıyor basın.
@samar1970 Kendileri için ileri yıllarda daha rahat yaşasınlar diye atıyorlar
@melihari yezidileri davul zurna ile kimin için karşıladı bazı basın organları ?
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler