Milli savaş uçağı TFX 2023'ün teknik özellikleri belli oldu

Milli savaş uçağı TFX 2023'ün teknik özellikleri netlik kazanmaya başladı. Milli savaş uçağının ilk uçuşunu 2023 yılında yapması hedefleniyor.

TUSAŞ/TAI, İngiltere ile imzalanan işbirliği anlaşmasının ardından, milli savaş uçağı TFX’i geliştirme projesine süratle devam ediyor. Milli savaş uçağının Türk Silahlı Kuvvetleri’ne 2070 yılına kadar hizmet verebilecek yeteneklere sahip olacağı belirtildi. TFX’in teknik özellikleri de netlik kazanmaya başladı. Yeni nesil bir uçakta olması gereken düşük görünürlük, dahili silah yuvası, yüksek manevra kabiliyeti, artırılmış durumsal farkındalık ve sensör füzyonu gibi teknoloji alanlarındaki çalışmaların sonucunda, Türkiye’nin dünyada ABD, Rusya ve Çin’den sonra 5. nesil bir muharip uçağı üretebilecek altyapı ve teknolojiye sahip ülkeler arasında yer alacağı vurgulandı.

SES HIZINI İKİYE KATLAYACAK

Habertürk'ten Murat Gürgen'in haberine göre milli savaş uçağının ilk uçuşunu 2023 yılında yapması hedefleniyor. TFX’in 2030 yılından itibaren Türk Hava Kuvvetleri’nde aktif olarak kullanılmaya başlanması ve görev süreleri kademeli olarak sona erecek F-16 uçaklarının yerini alması öngörülüyor.

TFX 2023'İN ÖZELLİKLERİ NELER?

- BOY: 19 metre
- KANAT AÇIKLIĞI: 12 metre
- MENZİL: 1-100 km
- HIZ: 2 Mach/2-453 kilometre (Ses hızının iki katı)
- AZAMİ İRTİFA: 17 kilometre

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 61 yorum
Uçak milli olacak isim yabancı alfabemizde X harfi mi var Allahını seversen.
haydaaa, bardagin neresine bakiosun.
@skeskin84 Hahaha hayy klavyene sağlık valla çok doğtu yazmışşın.
@skeskin84 çok doğru bir tespit
10 yıldır otomobil yapıypruz diye kandırıyorlar daha kim yapacak nerde yapılacak belli değil.
@skeskin84 TAI temsilcilerinden teşkil edilen planlama grubu tarafından uçağın tasarım çalışmalarına başlanmış ve sıfırdan imal edilecek olan bu uçağa TF-X tanımlama ismi verilmiştir. Tanımlama isminin başındaki “T” Türkiye’nin baş harfi olarak, “F” Savaş Uçağı “Fighter” kelimesinin baş harfi olarak verilmiştir. Uçağın tipi henüz belli olmadığından sonradan belli olacak rakam yerine “X” harfi kullanılmıştır.
Haklısın birader fakat ingiltere ile ortak yapım bu ondan kaynaklı sanırım
10 senedir adı var kendisi yok :) az daha bekleyin başkanlık seçimlerinde vaat olarak kullanırsınız. İnanan çok nasıl olsa.
80 yıl ülkeye çivi çakmayanları ne çabuk unuttun Sgkyı batıranları ,çöp dağlarını,hastanede rehin kalan meftaları , daha sayıyım mı ? çamur at izi kalsın işiniz bu siz var ya siz demokrasi, demokrasi dersiniz her seçimde kazanamazsınız sonra isyan çıkartmaya çalışırsınız siz demokrasinin d sinden nasibini almayan diktatör zihniyetsiniz ..
@zafer_asliyuksek_1982 80 senedir siz iktidardasınız ! menderes demirel özal .. sol ne zaman iktidar oldu bu ülkede bre gafil ? şu an ssk nın zararı kaç para açıp bak bakalım. ağzına almışlar bir ssk :D :D şu an ssk müdürü kim desek cevap veremez.. ak trol..
@euphrates_eagle Seçimle geleni darbe ile indiren her türlü pisliğin içinde olan siz ve sizin haçlı zihniyetiniz vardı şimdi içerisi temizleniyor siz göz boyama ile seçim yaptınız 80 yıldır bu ülke daha yeni yeni yönetiliyor içeriden yönetemiyorsunuz sizin karın ağrınız bu hadi şimdi yol al o haçlı uşaklarına söyle size bu ülkeyi yedirmeyeceğiz gerekirse 3.dünya savaşına kadar yolu var korkaklar topunuz gelin ..
@zafer_asliyuksek_1982 ak trol arkadaşım beyin varmı sende, türk alfabesinde x mi var. Bu kadar da kula kul olmayın ya, biraz akıllı olun.
@yusirus @yusirus Senin adın bile gavur adı hadi git israile orda yaşa eli kanlılarla birlik olmak sizin işiniz yürü anca gidersin yusurismusun papopdupolosmusun her ne haçlıysan uzaaa...
@zafer_asliyuksek_1982 sen yorum sallamaya devam et ak trol 1945 yılından beri hiç bir sol parti tek başına iktidar olamadı o kadar yolsuzluk yapıldı bugüne kadar yolsuzluktan hiç içeri giren siyasi bürokrat belediye başkanı gördünmü sendemi nemalanıyosun yoksa anlayalım ne iş bu kadar yırtındığına göre
@euphrates_eagle menderes idam edildi özala süikast yapıldı ve tarihi bilmediğin de gün gibi aşikar bi araştır bakalım dönemin başbakanlarına özala kadar tek başına gelen bir sağ parti var mı hala aynı taktik bilmeyen insanlara yutturmaya çalışıyorsunuz demirele sağ parti gibi gözüküp sol zihniyeti taşıyan bir lider di menderes chp milletvekiliydi ihraç edildi ne biliyorsun da 80 yıldır sağ partiler iktiadar oldu diyebiliyorsun beynini kira mı verdin ssk başkanının kim olduğunu kimse niye bilmiyor biliyor musun çünkü hortumlamıyor ondan son 15 yılda yapılan 100 yılda yapılmamıştır kabul edin
@ozlemimsin25 Herkes calisiyor merak etmeyin.Turkiyenin dort bir yaninda yelpaze gibi.. Hukumetin sorunu adini yazacagina ihalelere girseydi.Hukumetin yaptirim gucu vardi oradaki muhendisin yok ancak belli yetkileri kullanabilir.. Elindeki plana gore ancak hareket edebilir politikalar cercevesinde..
@ozlemimsin25 gulüyorum şuan
@seyyah01 ,doğru söylüyon,hiç iktidar ortağıda olmadı değilmi?menderesi,erbakanı kim indirdi?sizin zihniyetiniz.zaten bu zihniyette olduğunuzdan bu ülke bir yere varamadı.şimdide kedi ciğer misalı davranıyorsunuz.
hadii yaaa çok iyiymiş!!!! onu kullanacak pilot şimdiden bellidir ona bile torpil yapmışsınızdır. bizde hala kpss ile bi yerlere atanmayı bekleyelim.
@poetshadow Bu parti milletimizin bir beklentisi idi. Ancak öyle yanlış adamlar yanlış makamlara getirildiki onlarda şark hastalığı ahbap çavuş işini yapacağım diye çok daha güzel işler çıkarılacakken mevcut hali ile kaldı. Bu arkadaşa katılmak istemezdim ama durum bu. Layık olmayanları layık olmadıkları yerlere getirme işini bitirmeden bu ülke muasır devletler düzeniyen çıkamayacak. Ve muhafazakarlarında itibarını bitirecek.
@poetshadow,tabiiki belli,tıpkı sizinkilerin döneminde olduğu gibi.yarın sizinkiler iktidar olsa sanki diğer partilileri işe alacak.sahi o 5000 hakim savcı akp limiydi?
@vedatserpen chp li olduğumu kim söyledi kardeş? chp ye oy verecek ellerim kökünden kopsun.
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler