Muğla açıklarında son dakika korkutan deprem!

Muğla'dan son dakika korkutan deprem haberi geldi. Afet ve Acil Durum Yönetimi (AFAD) saat 01.31'de meydana gelen depremin büyüklüğünü 6.3 olarak açıklarken, Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü ise 6.2 olarak duyurdu. 6.3 şiddetindeki deprem, yerin 10 km altında yaşandı. Gece saat 01.31 sıralarında meydana gelen deprem çevre illerden de hissedildi. Bodrum ve Datça'da 80'den fazla vatandaş hastanede tedavi altına alındı.

Muğla'dan son dakika korkutan deprem haberi geldi. Muğla açıklarında 6,3 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Kandilli Rasathanesi ise depremin şiddetini 6.8 olarak açıkladı. Deprem Bodrum ve Datça'da şiddetli hissedilirken, Ege'de birçok ilde hissedildiği belirtildi.

AFAD DEPREMİN ŞİDDETİNİ AÇIKLADI

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının (AFAD) internet sitesinde yer alan bilgiye göre, Muğla açıklarında saat 01.31'de 6,3 büyüklüğünde deprem kaydedildi. Deprem, yerin yaklaşık 8,6 kilometre derinliğinde meydana geldi.

ARTÇILAR SÜRÜYOR

Yerin yaklaşık 8,6 kilometre derinliğinde meydana gelen 6,3 büyüklüğündeki depremin ardından saat 01.52 ile 02.23 arasında 4 artçı deprem daha kaydedildi AFAD'ın internet sitesinde yer alan bilgiye göre, saat 01.52'de 4,6 büyüklüğünde, saat 01.54'te 4,5 büyüklüğünde, saat 02.00'de 4,2 büyüklüğünde, saat 02.23'te ise 4,5 büyüklüğünde 4 artçı sarsıntı daha meydana geldi.

4,6 büyüklüğündeki deprem Ege Denizi'nde yerin 14,57 kilometre derinliğinde, 01.54'teki 4,5 büyüklüğündeki deprem Gökova Körfezi'nde yerin 6,97 kilometre derinliğinde, 02.00'daki 4,2 büyüklüğündeki deprem yerin 2,52 kilometre derinliğinde, 02.23'teki deprem yerin 5,04 derinliğinde meydana geldi.

MANİSA, İZMİR, AYDIN VE DENİZLİ'DE HİSSEDİLDİ

Ege Denizi'nin Muğla açıklarında 6,3 büyüklüğünde meydana gelen depremin hissedildiği İzmir, Aydın, Manisa ve Denizli'de vatandaşlar sokağa çıktı.

Muğla açıklarında 01.31'de kaydedilen deprem, İzmir, Aydın, Manisa ve Denizli'de de hissedildi. Deprem nedeniyle bazı vatandaşlar evlerinden dışarı çıktı. Kameralara yansıyan görüntülerde evlerdeki ve iş yerlerindeki avizelerin uzun süre sallandığı kaydedildi.

Aydın'da korkuyla dışarı çıkan vatandaşlardan Tuğçe Yamalı, "Ne olduğunu anlamadık. Duvarlar bir o yana bir bu yana sallandı. Oğlum da balkonda yatıyordu. Bir anda dışarı çıktık." ifadelerini kullandı. İki çocuğuyla birlikte sokağa çıkan Seyhan-Metin Karaman çifti de geceyi karavanda geçireceklerini söyledi. Nazilli ilçesindeki bazı vatandaşlar da evlerinden çıkardıkları halıların üzerinde geceyi geçireceklerini belirtti. İzmir, Denizli ve Manisa'da da bazı vatandaşlar sokağa çıktı.

"KRİZ MASASI OLUŞTURULDU"

Muğla Valisi Esengül Civelek, "6.3 büyüklüğünde bir deprem yaşadık. Tüm ilçelerimize ulaştık. Herhangi bir olumsuzluk bulunmamaktadır. Çok şükür herhangi bir can kaybımız yok. Valiliğimizde bir kriz masası oluşturuldu. Yoğun bir iş birliği içerisindeyiz." şeklinde konuştu.

DATÇA BELEDİYE BAŞKASI: YIKILAN BİNA YOK

Datça Belediye Başkanı Gürsel Uçar, bölgede yıkılan bina olmadığını belirtirken iletişim sıkıntısı yaşanmadığını belirtti. Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon ise depremde can ve mal kaybının olmadığını söyleyerek "Şu ana kadar bize gelen herhangi bir kötü durum yok. İnşallah da olmaz. Şu an bilgileri topluyoruz" dedi.

DEPREM ANI

"HAVUZUN SUYU DIŞARIYA TAŞTI"

CNNTürk muhabiri Leyla Ataman, canlı yayında depremle ilgili "Daha önce 17 Ağustos depremini yaşamış olan biri olarak bu depremin daha başka olduğunu söylemek istiyorum. Bu deprem yere basarmış gibi bir deprem. Artçılar yaşanıyor, herkes yaşadığına inanamıyor. Herkeste büyük bir korku var, saat 01.40 sıralarında oldu bu deprem. Yatmaya hazırlanırken oldu, önemli bir hasar yok ama sitede bulunan havuzun suyu dışarıya taştı" ifadesini kullandı.

TEKNELERDE HASAR OLUŞTU

Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon da ufak tefek hasarların olduğunu, panik yaşayanların sokaklarda, bahçelerde, otellerin geniş alanlarında toplandığını kaydetti.

Hastanelere genelde korkudan dolayı sıkıntılar yaşayanların intikal ettiğini belirten Kocadon, "Kimse Bodrum'da tatilde olan akrabalarını merak etmesin, can kaybı yok. Belediye ekipleri çöken bir yolumuz vardı onu tadilat etti. Toprak kaymasını düzeltti, aksaklıklar gideriliyor. Elektrik kesintileri nedeniyle çalışmalar sürüyor. Direklerin devrilme ihtimaline karşı kontrollü elektrik veriliyor. Oluşan dalgalar nedeniyle limanda demirli bulunan teknelerin ipleri koptu. Teknelerde hasar oluştu" ifadelerini kullandı.

Yaralanan kişilerden Furkan Gözyuma, otelde çalıştığı sırada sarsıntıyı hissedince ikinci kattan kendisini zemine bıraktığını, bu nedenle sol ayağında kırıklar olduğunu dile getirdi. Marmaris Devlet Hastanesine yaşadıkları panikle hafif yaralanan 15 kişinin başvurduğu öğrenildi.

DEPREM UYARISI

İTÜ Avrasya Yer Bilimleri Enstitüsü ve Maden Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Okan Tüysüz artçıların sürdüğünü belirterek vatandaşlara hasarlı binalara girmemeleri uyarısında bulundu.

FACEBOOK'TAN 'GÜVENDEYİM' BUTONU

Sosyal paylaşım sitesi Facebook, gece yarısı yaşanan deprem sonrası 'Güvenlik Butonu’ uygulamasını devreye soktu. Bu uygulama ile depremde güvende olup olmadığınızı merak eden yakınlarınıza durumunuzu bildirme olanağı gelmiş oldu.

SON DEPREMLER

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 38 yorum
KULA BELA GELMEZ HAK YAZMADIKCA HAK BELA YAZMAZ KUL AZMADIKCA
kula bela gelmez hak yazmadıkca hak bela yazmaz kul azmadıkca yınede gecmıs olsun
bodrum tüm hayasızlığıyla eğlencesine devam ediyor.. sıkıntı yok.. bodrumdan selamlar olsun tüm işçi kardeşlerime
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler