Naylon poşete yasak geliyor! İşte yasağın başlayacağı tarih

TPF Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Altunbilek, Atık Yönetmeliği kapsamında naylon poşetlerin marketlerde ve mağazalarda 1 Ocak 2018'den itibaren yasaklanacağını belirtti. Alışverişlerde müşterileri file ve bez torba kullanımına yönlendireceklerini, geçiş sürecinde karton veya bez alışveriş torbası hediye edeceklerini ifade eden Altunbilek, Avrupa'da müşterilerin alışverişe daha önce aldıkları file veya kaplarla geldiklerini söyledi.

Naylon poşete yasak geliyor! İşte yasağın başlayacağı tarih

Altunbilek, düzenlediği basın toplantısında sektöre ilişkin son gelişmeleri değerlendirdi ve gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Gelecek yılın başından itibaren Çevre ve Şehircilik Bakanlığının Atık Yönetmeliği kapsamında naylon poşetlerin marketlerde ve giyim, ayakkabı gibi tüm mağazalarda yasaklanacağını dile getiren Altunbilek, bu konuda kısa süre önce Müsteşar Mustafa Öztürk'ü ziyaret ettiklerini ve son gelişmeleri değerlendirdiklerini söyledi.

Altunbilek, doğada çözülmesi yüzyıllar süren, hem milletin geleceğini hem insan sağlığını tehdit eden naylon poşet kullanımının satış noktalarında ücretli olması yönünde yasal düzenlemenin 2018'in başında hayata geçeceğini kaydederek, bu konudaki düzenlemenin ABD ve birçok Avrupa ülkesinde başarıyla uygulandığını vurguladı.

Altunbilek, "Alışverişlerde müşterilerimizi file, bez torba kullanımına yönlendireceğiz. Geçiş sürecinde karton veya bez alışveriş torbası hediye edeceğiz. Avrupa'da yasak olduğu için müşteriler alışverişe gelirken alacakları ürünleri koyacakları file veya kaplarla geliyor." diye konuştu.

PLASTİK (NAYLON) POŞET DOĞADA NE KADAR SÜREDE YOK OLUR?

Ortalama 12-15 dakika kullandığımız plastik poşetler, çöplerle birlikte doğaya atılmaktadır ve yok olma süresi 1000 yılı bulabilmektedir. Fiziksel olarak yok olmuş gibi görünseler de, plastik poşetler mikro parçacıklara bölünürler ve yüzyıllar boyunca çevreye zarar verirler.

PLASTİK POŞETLERİ BU KADAR TEHLİKELİ YAPAN NE?

-Dünya’da her saniye 160-000 adet plastik poşet kullanılıyor, bu poşetlerin %99’u geri dönüştürülemiyor.
-Her yıl dünyada 5 trilyon adet plastik poşet üretiliyor. Bu poşetleri yan yana eklersek, dünyayı 7 defa turlayabilir.
-Pasifik Okyanusu’nda bulunan çöp adası çoğunlukla plastik çöplerden oluşuyor.
-2008 yılında dev gibi bir ispermeçet balinası Kaliforniya’da karaya vurdu, ölüm sebebi midesinde bulunan 22 kilo ağırlığındaki plastikti.
-Plastik poşetler toprağa karışsa da, parçalara bölünse de çevreye zarar vermeye devam ediyor. Mikro parçacıklara bölünen poşetler temiz bir görünüm verse de, doğayı her dakika kirletiyor.


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 19 yorum
Bütün gün duydugum en iyi haber .....
KAĞIT POŞET'E BİRŞEY DİYEMEM AMA FİLE OLAYI TAM BİR ZIRVALIK...ALDIĞIM ŞEYİN POŞETİ DELİNSE YILTILSA,POŞETE DOLAR,BANA ZARAR VERMEZ...OYSA FİLEDE YA YERE DÖKÜLECEK YADA PANTALONUMU MAFFEDECEK...BİRDE FİLENİN İÇİNDEKİLER GÖRÜNECEK,İNSANLARIN NE YEDİĞİMİ NE İÇTİĞİMİ VE KİŞİSEL ÖZEL MAHREM NE ALDIĞIMI GÖRECEK..!
@yaltar77 sen sokağa çıkma be gülüm...
ÇOK GUZEL NAYLON POŞET YASAĞI GELİYOR AMAÇ DOĞAYI KORUMAK..BU DUYARLILIĞI NEDEN SİİGARA FABRIKALARI ICIN YAPMIYORSUNUZ..HIMM SANIRIM DEVLETE ORADAN PARA AKIYOR..AMA NAYLON POŞETCİLERDEN PARA AKMIYOR..YIYORSA SIGARA FIRMALARINI KAPATIN..DEDİMYA YİYORSA..
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler