ODTÜ'lü araştırma görevlisi çifti öldüren sürücüye tahliye

Bursa'da 2015 yılında yaşanan kazada akademisyen çift ve henüz doğmamış bebeklerinin ölümüne sebep olan Aytekin Ö.'nün cezasını yargıtay bozdu. Sanık tahliye oldu.

ODTÜ'lü araştırma görevlisi çifti öldüren sürücüye tahliye

Bursa’da, 2015 yılında meydana gelen zincirleme trafik kazasında 2 TIR’ın arasında ezilen otomobilde bulunan ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde (ODTÜ) araştırma görevlisi çift Mustafa Alpaslan ile 6.5 aylık hamile eşi Zişan Güner Alpaslan'ın ölümüne neden olan TIR şoförü 39 yaşındaki Aytekin Özdemir'e verilen 12.5 yıl hapis cezası Yargıtay tarafından bozuldu.

Yargıtay, olayın meydana geliş şekli ve taksir durumunu dikkate alarak sanığın lehine bozdu. Bunun üzerine bir kez daha hakim karşısına çıkan Aytekin Özdemir önce 7 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme heyeti bu cezayı sanığın iyi hal ve sabıkasız olması nedeniyle 5 yıl 10 aya indirip tahliyesine karar verdi.

FRENİ PATLAYAN TIR'A ÇARPTILAR

Kaza, Bursa'da, İzmir Çevre Yolu Batı Kavşağı'nda 31 Temmuz 2015 tarihinde meydana geldi. Yolcuları indirmesinden sonra kontrolsüz hareket eden yolcu otobüsünü fark eden Yılmaz Güney yönetimindeki 16 ZL 473 plakalı TIR, fren yaparak durdu. Arkadan gelen Mustafa Alpaslan yönetimindeki 10 H 6353 plakalı otomobil, önünde duran TIR’a arkadan vurdu. Aynı kazada Alpaslan'ın otomobiline aynı yönde giden Aytekin Özdemir yönetimindeki 16 ZU 613 plakalı diğer TIR da çarptı.

AKADEMİSYEN ÇİFTİN ÖLÜMÜNE SEBEP OLDU

Zincirleme trafik kazasında iki TIR’ın arasında kalan otomobildeki 27 yaşındaki Mustafa Alpaslan ve eşi 29 yaşındaki Zişan Alpaslan öldü.Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde Araştırma Görevlisi olarak çalışan çiftin öldüğü kazaya neden olmakla suçlanan ve gözaltına alınan sürücülerden Aytekin Özdemir tutuklandı, diğerleri ise tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

YURT DIŞI ARAŞTIRMA BURSU KAZANMIŞLARDI

Zişan Güner Alpaslan’ın sosyal paylaşım sitesi Facebook sayfasında 27 Temmuz günü tatillerini geçirdikleri Bozcaada’dan yer bildirimi yaparak, yakınlarına 'TÜBİTAK 2214-A Yurt Dışı Doktora Sırası Araştırma Bursu kazanılmıştır..! Bekle bizi Florida' müjdesini verdiği yer almıştı.

Hakkında Bursa 7’nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde, 'Taksirle birden fazla kişinin ölümüne neden olmak' suçundan dava açılan Aytekin Özdemir'in yargılaması sırasında duruşmaya katılan Zişan Güner Aplarslan'ın ablası Nesrin Yayla'nın ağlayarak verdiği ifadede, "Bu kazada kız kardeşim Zişan ile eniştemi kaybettik. Sanıktan şikâyetçiyim. Hakim bey, ben 20 yıllık evliyim. Çocuğum olmadı. Kız kardeşim hamile idi. Doğacak bebek ailemizin tek torunu olacaktı. Bu haktan mahrum kaldık. Sanıktan davacıyım" sözleri mahkemede duygu dolu anlara neden olmuştu. Aytekin Özdemir, duruşmada yaptığı savunmada, "Trafik normal şekilde akıyordu. Minteks'in önünde bir otobüs aniden yola çıkınca, trafik yavaşladı. Önümdeki arabanın fren lambalarını gördüm. Fren yaptım ama duramadım. Ben çarpınca, vurduğum araç da önündeki kamyona çarparak, aramızda kaldı. Çok üzgünüm" dedi. Mahkeme heyeti Özdemir'e önce 15 yıl hapis cezası verdi. Ancak, hafifletici nedenler dikkate alınarak bu ceza 12.5 yıla düşürüldü.

TAHLİYE EDİLDİ

Sanık avukatının itirazı üzerine Yargıtay 12’inci Ceza Dairesi, Aytekin Özdemir'e verilen hapis cezasını, olayın meydana geliş şekli ve taksir durumunu dikkate alarak sanığın lehine bozdu. Yeniden hakim karşısına çıkan Aytekin Özdemir bu kez önce 7 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme sanığın duruşmadaki iyi hali ve sabıka kaydının olmamasını dikkate alarak bu cezayı 5 yıl 10 aya indirip tahliyesine karar verdi. Yaklaşık 20 ay tutuklu kalan sürücü tahliye edildi. (DHA)


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 16 yorum
Bu ülkede adalet yok
Bu ülkede akademisyen öldürene ödül verip yada açığa alıp işsizliğe intihara sürükletmeye çalışılıp ne amaçlanıyor!
@dj_atkn Bir gün bir bayan ile konuştum eşi bank asya da çalışıyormuş feto patlayınca bu adam işsiz kalmış o sorun değil tabi asıl sorun bank asya da çalıştığı için hiçbir firma iş vermiyormuş şimdi işsiz adam. Feto ile bağlantısı bulunamamış suçu yok ama işi gücü de yok yeni bebekleri olmuş o kadar da temiz bir bayandı ki zamanında o kadar destek verdiler şimdi mağdurları hain ilan ediyorlar asıl suçlular kaçtı zaten yurtdışına. Yarbayımızı 15 temmuz da tsk dan attılar feto nedir bilmez kardeşi şehit olunca cenaze de hükümete konuşutuğu için atıldı soruyorum adaleti olmayını Allah sever mi ?
@dj_atkn ne amaclicaklar, cahil egitilmemis herseye biat eden insanlar
ADALET ADALET ADALET eğer marifetiniz varsa EY AKP bırakın anayasa değişikliğini önce darmadağın ettiğiniz adaleti tesis edin.HAYIR demek için milyonlarca neden ve sebepten biri daha.evet demek için ise bir kişinin hırs,ihtiras ve egosunu tatmin etmek nedeni var.HAYİ HAYIR a koşalım HAYIR ile ülkeyi rahatlatalaım HAYIR ile soygunculara,darbecilere,pkk işbirlikçisi,habur rezalet,oslo gafleti DOLMABAHÇE ihanetini yapanlara duuur diyelim HAYIIIIR HAYIIIR HAYIIIR de kardeşim,
@ilhansafa Anlaşılan sen burada hayır propagandası yapmak için çıkmışsın. Önce kendi yorumunla başlayalım sen demişsin ya ey akp bırakın anayasa değişikliğini diye işte sürekli böyle anayasa değişikliklerini bıraktıra bıraktıra bu ülke 1926 yılında İtalya'dan alınmış zenardelli anayasası ile ceza kanunu uygulanıyor. Sonrada bu kanuna göre hareket eden hakim ve savcılar böyle ölümlü kazalarda tahliye kararını verince yaygara kopartırsınız. Bu ülkede sizler gibi zihniyetler olduğu müddetce ne anayasa değişir nede hukuk uygulanır sonrada çıkar hayır hayır diyelim diye provokasyon yaparsınız.
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler