Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ tutuklandı

Dün gece yapılan operasyonla gözaltına alınan HDP Eş Genel Başkanları Demirtaş ve Yüksekdağ tutuklandı. Abdullah Zeydan'ın da tutuklanmasıyla tutuklanan HDP'li vekil sayısı 9'e yükseldi.

HDP'ye yönelik terör operasyonunda HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ tutuklandı.

HDP'ye yönelik düzenlenen operasyonlarda aralarında eş genel başkanlar Selahattin Demirtaş ile Figen Yüksekdağ'ın da olduğu 12 milletvekili dün gece saatlerinde gözaltına alınmıştı. HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ, İdris Baluken, Nursel Aydoğan, Leyla Birlik, Selma Irmak ve Gülser Yıldırım hakkında tutuklama kararı verildi. Son olarak işlemleri süren HDP milletvekilleri Ferhat Encü için de tutuklama kararı çıktı.

Ziya Pir, İmam Taşçıer savcılıktan, Sırrı Sürreya Önder ise mahkemeden serbest bırakıldı. HDP milletvekili Abdullah Zeydan hakkında karar bekleniyor.

DEMİRTAŞ VE YÜKSEKDAĞ, KOCAELİ F TİPİ CEZAEVİNE GÖTÜRÜLDÜ

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yürüttüğü terör soruşturması kapsamında tutuklanan HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ, uçakla Kocaeli'nin Kartepe İlçesi'nde bulunan Cengiz Topel Havaalanı'na getirildi.

Polis ve jandarma ekipleri Demirtaş ve Yüsekdağ'ı sivil araçlarla Kandıra İlçesi'nde bulunan Kocaeli F Tipi Cezaevi'ne götürdü. Eş başkanlar, yaklaşık 15 araçlık konvoyla cezaevine götürülürken, yollarda da geniş güvenlik önlemi alındı.

Demirtaş Edirne F Tipi Cezaevi'ne konuldu

Diyarbakır Cumhuriyet Savcılığı'nın yürüttüğü terör soruşturması kapsamında tutuklanan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın Edirne'ye getirilerek F Tipi Cezaevi'ne konulduğu ortaya çıktı.

Diyarbakır'dan uçakla Kocaeli'nin Kartepe İlçesi'nde bulunan Cengiz Topel Havaalanı'na getirilen eş başkanlardan Yüsekdağ, buradan sivil araçlarla alınarak Kandıra İlçesi'nde bulunan Kocaeli F Tipi Cezaevi'ne götürdü.

Selahattin Demirtaş ise bir süre burada bekletildikten sonra, polis helikopterine alınarak Edirne'ye götürülmek üzere yola çıkarıldı. Helikopter, saat 22.45 sıralarında İl Spor Müdürlüğü'nün arkasında bulunan spor kompleksi alanına iniş yaptı. Demirtaş, burada bekleyen Edirne İl Jandarma Komutanlığı'na ait ekipler tarafından sıkı güvenlik önlemleri arasında F Tipi Cezaevi'ne götürüldü.

Demirtaş'ın burada ilk gece tek kişilik bölüme alındığı öğrenildi.

Günün ilk saatlerinde, dün gece gözaltına alınan HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken Bingöl'de tutuklanmış, daha sonraki süreçte 6 HDP'li isim daha tutuklular kervanına katılmıştı. Sırrı Süreyya Önder ise adli kontrol şartıyla serbest kalırken, Gülser Yıldırım ve Selma Irmak için de tutuklama istenmişti.

İDRİS BALUKEN TUTUKLANDI

HDP milletvekillerine yönelik terör soruşturmaları çerçevesinde Ankara’da gözaltına alınan Grup Başkanvekili İdris Baluken Bingöl'e getirildi. Adliyeye sevk edilen Baluken hakkında tutuklama kararı verildi. Baluken’in getirilmesi nedeniyle adliye binası çevresinde geniş güvenlik önlemleri alındı.

BİRLİK VE AYDOĞAN DA TUTUKLANDI

Operasyonun ardından gözaltına alınan ve savcılığa sevkedilen Şırnak milletvekili Leyla Birlik ve Diyarbakır milletvekili Nursel Aydoğan hakkında da ifadelerinin ardından tutuklama kararı verildi.

Leyla Birlik Mardin’in Midyat İlçesi’nde, Nursel Aydoğan ise Diyarbakır’da gözaltına alınıp Şırnak’a getirilmişlerdi.

SIRRI SÜREYYA ÖNDER ADLİ KONTROL ŞARTIYLA SERBEST

HDP Ankara Milletvekili Sırrı Süreyya Önder ve HDP Mardin Milletvekili Gülser Yıldırım, tutuklanmaları talebiyle mahkemeye sevk edilmişti. Sulh Ceza Hakimliği ifadesinin ardından, Sırrı Süreyya Önder'i adli kontrol şartıyla serbest bıraktı. Önder’e ayrıca yurtdışı yasağı konuldu.

Serbest kaldıktan sonra açıklama yapan Önder, ''Bu sivil, siyasi iradeye vurulmuş çok önemli bir darbe'' yorumunda bulundu.

ZİYA PİR SERBEST BIRAKILDI

Gözaltına alınan isimlerden HDP milletvekili Ziya Pir, savcılıktaki ifade işleminin ardından adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

DEMİRTAŞ İFADE VERDİ, SAVCI TUTUKLAMA İSTEDİ

Diyarbakır’da evinde gözaltına alınan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, bu sabah avukatı ile birlikte adliyeye çıkarıldı. Avukatı Demirtaş'ın adliyede isnat edilen suçlara dair savcının sorularına yanıt vermek istemediğini, sadece kısa bir beyanatta bulunacağını söylediğini sosyal medyadan bildirdi. Savcının Demirtaş için tutuklama talebinde bulunduğu öğrenildi. Demirtaş, tutuklanması istemiyle Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk edildi. Demirtaş ifadesinin ardından tutuklandı.

YÜKSEKDAĞ, IRMAK VE GÜLSER YILDIRIM İÇİN TUTUKLAMA TALEP EDİLDİ

Aynı soruşturma kapsamında gözaltına alınan partinin diğer Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ’ın da Ankara’dan Diyarbakır’a getirildiği öğrenildi. Yüksekdağ, HDP Ankara Milletvekili Sırrı Süreyya Önder ile HDP Mardin Milletvekili Gülser Yıldırım, Diyarbakır Adliyesi’nde savcıya ifade verdi.

Figen Yüksekdağ, Gülser Yıldırım, Selma Irmak tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edildi. Figen Yüksekdağ hakkında ifadesinin ardından tutuklama kararı verildi.

Terör soruşturması kapsamında gözaltına alınan HDP Mardin Milletvekili Gülser Yıldırım, tutuklama istemiyle sevk edildiği Diyarbakır 2. Sulh Ceza Hakimliğince tutuklandı.

ZEYDAN DA TUTUKLANDI

Gözaltına alınan HDP Hakkari Milletvekili Abdullah Zeydan da Hakkari’ye getirilerek Savcılığa çıkarıldı. HDP Hakkari Milletvekilleri Abdullah Zeydan da çıkarıldığı Sulh Ceza Hakimliği'nce tutuklandı.

HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ'ın bulunduğu 8 HDP milletvekili tutuklandı. 3 HDP'li milletvekili adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. 1 HDP'li milletvekilinin ifade işlemleri devam ederken 3 HDP'li milletvekili hakkında gözaltı kararı bulunuyor.

İŞTE TUTUKLANAN VE SERBEST KALAN HDP'Lİ VEKİLLERİN LİSTESİ

TUTUKLANANLAR

HDP Eş Genel Başkanı ve Diyarbakır Milletvekili Selahattin Demirtaş, Diyarbakır'da tutuklandı.

HDP Eş Genel Başkanı ve Van Milletvekili Figen Yüksekdağ, Diyarbakır'da tutuklandı.

HDP Grup Başkanvekili ve Bingöl Milletvekili İdris Baluken Bingöl'de tutuklandı.

HDP Mardin Milletvekili Gülser Yıldırım Diyarbakır'da tutuklandı.

HDP Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan Şırnak'ta tutuklandı.

HDP Şırnak Milletvekili Leyla Birlik Şırnak'ta tutuklandı.

HDP Hakkari Milletvekilleri Selma Irmak Hakkari'de tutuklandı.

HDP Şırnak Milletvekili Ferhat Encu Şırnak'ta tutuklandı

HDP Hakkari Milletvekilleri Abdullah Zeydan da çıkarıldığı Sulh Ceza Hakimliği'nce tutuklandı.

ADLİ KONTROL ŞARTIYLA SERBEST KALANLAR

HDP Ankara Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, Diyarbakır'da adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

HDP Diyarbakır Milletvekili Ziya Pir, Diyarbakır'da adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

HDP Diyarbakır Milletvekiliİmam Taşçıer,Diyarbakır'da adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

İFADE İŞLEMİ SÜREN

HDP Hakkari Milletvekili Abdullah Zeydan, Hakkari'de ifade işlemi sürüyor.

GÖZALTI KARARI OLANLAR

HDP Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız

HDP Van Milletvekili Tuğba Hezer Öztürk

HDPHakkari Milletvekili Nihat Akdoğan

AJANSLAR

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 344 yorum
Oh oh ne güzel günün en güzel haberi
@kursatdk iyide neye çözüm? komple bütün hdp tutuklansda adp olur cdp olur başka liderler çıkar ortada bir sorun varsa bu çözülmeli tutuklamayla zorla oalcak şeymi ? sence bundan sonra kürt meselesi kapanackmı tm aksine dahada körüklenecek dünyada ispanyada katalonyada insanlar ne yapmışsa aynsını yapmak lazım, ispanya eta örgütü ile nasıl çzödüyse aynısı olması lazım yani istedigin kadar tutukla 30-40 milyon kürt hapsemi atılacak?
@levent_yaman kürt ve pkk lıları aynı kefeye koydun, her kürt pkk lımı yani!
@levent_yaman sevgili kardeşim neyden bahsediyorsun sen....bende kürdüm...bunlar mı 30 milyon kürdü temsil ediyor...?hadi ordan......yapılması gerken herşey yapıldı bu zamana kadar....bundan sonra kanunlar uygulanır.....edi bese...
@levent_yaman Türkiyede kürt sorunu yok terör sorunu var
@kursatdk kına göndereyim mi sana hakika üstelik ailece kullanırsınız
@levent_yaman ispanya da eta yi fransa besliyordu fransa elini ne zaman cekince eta uzerinden acikta kaldilar mecburen devletle anlasmaya gittiler pkk yi koruyan kollayan devletler var cunku pkk uluslararasi masa eta oyle degildi ayni bir cok kucaga oturmuyor du katolonyaya gelince hala korkudan referandum yapamadilar cunku tutuklanirlar anayasa mahkemesi bunu kanunsuz saydi 2017 ye ertelediler referandumu kurt meselesi nedir biri bunu bana soyleyebilirmi acaba kurtlerden asker olmuyormu polis yonetici turkiyenin en zengini yada sanatci siyaset adami avrupada yasiyorum da belki bilmiyorumdur
@kursatdk 6841 kişiden 1144 kişi beğenmemiş bu vatanın nasıl bir tehlike içinde olduğunun kanıtı.
@levent_yaman 30-40 milyon kürt mü ,sen sayı saymasını bilmiyorsun keko
@levent_yaman ya kardeş iyi güzel söylüyorsunda..benim ne hakkım varsa sizinde var.sizin istediginiz şey ayrı bir devlet.kusura bakmayında onuda biz vermiyoruz.gidin ırakta yapın suriyede yapın bu isteğinizi.oralarda bile size müsade edilmezken yıllardır terör ile bu işi yapmaya siz çalışırken bizden daha ne kadar iyi bir yanla bu duruma bakmamızı bekleyebilirsiniz.
@levent_yaman kardeş 30-40 milyon kürt varda o kuş beynine şunu sok bizim derdimiz kürtle değil. Bizim derdimiz ekmeğini yediği vatanına ihanet eden köpeklerle. Sanki biz bütün kürtlere düşmanmışız gibi algı yaratıp ayrıcalık çıkarmaya çalışma. Biz derken Tunceliliyim ve biz diyorm çünkü kürt türk yok. Kürt kim Türk kim? Biri belki enişten biri belki yengen biri belki dayın bir belki halan biri belki sen biri belki ben. Yani biz. Peki hain kim dersen. Bugünlerde çok tutukluycaklar öğrenirsin..
eğer hepsini tutuklamazsanız devletime küserim...
@kozmonot_2014 Dediğin gibi olsunda, bu sorunu çözecekmi? günlük politikalarla olmaz, birlik beraberlikle çözmeli artık, iki tarafta açılımı sadece kendileri için kullandı.
Zaten adalet yok ülkede herşey yapılır diktatörlüğe hazırlıklıyız bizde buna göre hareket edeceğiz
@mehmet_atay_1979 şimdiye kadar ülkede adalet yoktu.artık var.cani teröristleri koruyup kollayacaksın.sonrada bu ülkede gezeceksin.
@mehmet_atay_1979 ELİNİZDEN GELENİ ARKANIZA KOYMAYIN
@mehmet_atay_1979 siz önce Halkın verdiği iradeye sahip çıkıp pkk ya bir terör örgütü gibi baksaydınız oyunuz 2 ye katlanır hakkınızıda adam gibi savunurdunuz
@mehmet_atay_1979 hain bunlar işte bunlarda tutuklasalar
@mehmet_atay_1979 artık adalet geldi nerde vatan haini onun bunun çekip çıkartması varsa tutuklanacak tutuklanmayanlar arada kaynayanlarda kimvurduya gidip geberecek
@mehmet_atay_1979 soysuzdan beklenecek konusmada harekette senin yaptığın olur
@mehmet_atay_1979 sen uzayda yaşıyorsun galiba senin dediğin gibi diktatörlük olsaydı bukadar haini bir arada görürmüydun
@mehmet_atay_1979 devletin parasını yiyip devlete kursun sıkarsan hakettiğin yere er yada geç gidersin. Eğer tutuklama olmasaydı iste adaletsizlik bu olurdu. Yalnız davul zurna ile karşılama olmasaydı zamanın da bu tutuklamalar erken olsaydi daha iyi olurdu. Neyse gec olsun guc olmasın.
@mehmet_atay_1979 Hadi ordan dangalak.
@mehmet_atay_1979 diktatörlük olsa bu yazıyı yazamazdın hadi yazdın diyelim diktatörlükte bu yazından sonra sana yapmadıklarını bırakmazlardı
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler