Şort giydiği gerekçesiyle Ayşegül Terzi'ye tekme atan saldırgan: Bana cinler musallat oldu

Abdullah Çakıroğlu gözaltına alınmasının ardından serbest bırakılmış, gelen tepkiler üzerine "Halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama" suçlamasıyla tutuklanmıştı

Kurban Bayramı'nın birinci günü İstanbul'daki evine gitmek üzere otobüse binen Ayşegül Terzi'yi şort giydiği gerekçesiyle tekmeleyen Abdullah Çakıroğlu mahkemedeki ifadesinde "Müştekinin yaşam alanına yakışmayacak şekilde giyimi vardı. Bu da ortamı bozuyordu. Orada anne baba var. Herkesin ruh dünyasını etkiliyordu. Kendisine yakışmadığı için öyle bir harekette bulundum" dedi. Çakıroğlu ayrıca psikolojisinin bozuk olduğunu ve kendisine cinlerin musallat olduğunu da ifade etti.

Şort giydiği gerekçesiyle 23 yaşındaki hemşire Ayşegül Terzi'yi otobüste darp eden Abdullah Çakıroğlu'nun yargılaması başladı. Tekmeci, mağdurun kıyafetiyle insanların şehvet duygusunu kabarttığını savundu, "Benim orada şehvet duygum kabarmadı. Ama kendisine yakışmadığı için öyle bir harekette bulundum" dedi.

İstanbul Anadolu 40. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya Ayşegül Terzimahkeme salonunun arka kapısından alındı. Terzi'nin anne ve babası da duruşmada hazır bulundu.

Gözyaşlarını tutamadı

Tutuklu sanık Abdullah Çakıroğlu ise duruşma salonuna en son alındı. Çakıroğlu'nun salona girmesiyle Ayşegül Terzi gözyaşlarını tutamadı. Duruşma salonuna polis yoğun güvenlik önlemi aldı. Çok sayıda izleyicinin katıldığı duruşmaya bağımsız milletvekili Aylin Nazlıaka da katıldı.

Çakıroğlu kendisini şu sözlerle savundu: "Ege'de Murat diye bir Hocaefendi var. Kendikendime konuşmalarım artınca onu arayıp yine ilaçlarımı gönder dedim. İlaçları beklerken çalışıyordum. 2-3 gün üst üste nöbete kalınca da psikolojim arttı. Konuşmalarım arttı. Bu artınca bu otobüsteki hadise vuku buldu.

"Yaptığı doğru değil"

Otobüste bayanı gördüm. Oturuşu müstehcendi. Kendisine doğru oturmasını söyledim. O da bana sana ne anlamında bir işaret yaptı. Ben durumu hazmedemedim. İstemdışı vurdum. Yaptığımı doğru bulmuyorum. Ama bayanın yaptığını da doğru bulmuyorum" dedi. Hastalığı yüzünden istemdışı hareket ettiğini savunan Çakıroğlu, "Uyardım. Kendisi umursamadı. Oturuşunu düzeltmedi" dedi. Attığı tekmeden sonra, "Bunların kafasını koparmak lazım" sözünü kullanmadığını söyleyen sanık otobüsteki kişiler tarafından dövüldüğünü söyledi.

Cezaevinde darp edildim

Ayşegül Terzi'nin bayılmadığını söyleyen Çakıroğlu, "Konuşmalarıyla herkes beni dövdü. Aşağı indirip tekrar dövdüler. Cezaevinde de darp edildim. Sonuçta bu olayda sara hastalığımın etkisi büyüktür" dedi.

"Bana cinler musallat oldu"

Erenköy Ruh ve Sinir hastalıkları Hastanesi'nde 14 gün tedavi gördüğünü anlatan Çakıroğlu, "Başka da bir sağlık kurumunda tedavi görmedim. İzmit bölgesinde de bir hocaya gittim. Orada beni okudular. Cinler musallat olmuş bana öyle dediler" dedi.

Kıyafeti şehvet duygusunu kabartıyordu

Çakıroğlu savunmasında, "Müştekinin yaşam alanına yakışmayacak şekilde giyimi vardı. Bu da ortamı bozuyordu. Orada anne baba var. Herkesin ruh dünyasını etkiliyordu" dedi. Çakıroğlu müşteki Terzi'nin giyimi ile insanların şehvet duygusunu kabarttığını iddia ederek, "Kuran'da açıkça örtünmesi gerektiği yazıyor. Gayrimüslim ise uygun giyinmeli. İnsanın şehvet duygularını kabartıyor. Benim olayda şehvet duygularım kabarmadı. İstemdışı davranışta bulundum. Yılışık bir tavır takınmıştı bana bakıyordu" dedi.

AYŞEGÜL TERZİ: YÜZÜME TEKME ATTI, SONRASINI HATIRLAMIYORUM

Saldırıya uğrayan Ayşegül Terzi ise ifadesinde şunları söyledi:

"Olay günü bayramdı ve paraya ihtiyacım vardı, bu yüzden akşam nöbeti yazdırdım. Kurban kesmeyi düşündüğümden babama vekalet vermek için eve gidiyordum.

Yüzüme tekme attı sonrasını hatırlamıyorum. Hiçbir şey hatırlamıyorum, uyandığımda hastanedeydim.

Sanığın hiçbir suçlamasıni kabul etmiyorum

Evime çok yakın oturuyor ve serbest bırakırsanız tekrar yapacak".