Su patlağının ortaya çıkardığı lahitten servet çıktı

Çanakkale'nin Biga ilçesine bağlı Kemer köyü yakınlarında, su borusundaki patlağı onarmak için kepçeyle yapılan kazı sırasında ortaya çıkan 3 lahitten ikisi bugün açıldı.

Lahidin birinden altın takılar çıkarken, diğerinde değerli eşya bulunmadı. Üçünçü lahit ise yarın açılacak.

Kemer Köyü'ne su akışını sağlayan su borusundaki patlağı onarmak için geçtiğimiz Pazartesi günü kepçeyle yapılan kazı sırasında ortaya çıkan 3 lahit için Arkeoloji Müzesi Müdürlüğü ekibinin dün başlattığı kurtarma kazısı bugün de sürdü. Tamamen gün yüzüne çıkarılan lahitlerin, bölgeye 2 kilometre mesafedeki Parion Antik Kenti'nin Nekropolünün uzantısı olduğu tahmin ediliyor. Jandarmanın, güvenlik şeridiyle çevirdiği alanda yürütülen kurtarma kazısı sırasında, kazı ekibi tarafından lahitlerden ikisi bugün açıldı. İlk lahidin içinden bir avuç altın boncuk, yüzük, 3 adet mermi çekirdeği büyüklüğünde altın materyal, 2 adet broş, sapsız bir ayna çıktı. Diğer lahitten ise değerli bir eşya çıkmadı.

Kazı ekibinin, üçüncü lahidi ise yarın açacağı belirtildi. Lahitlerle ilgili tarihlendirmenin ise yapılacak detaylı incelemenin ardından kesinlik kazanacağı öğrenildi.

DHA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 22 yorum
Dünya malına temah edeenlere iyi bir örnek gerisi hikaye
heh cukka edilmesin
@hoonda_81 edilmesin ne demek zaten görüldüğü andan itibaren yarım saat içinde altının yarısı buhar olmuştur
Tayıp başkan köşeyi döndü yine
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler