HABER

Sultanahmet’teki saldırıda ölenlerin isimleri belli oldu

Sultanahmet Meydanı'nda düzenlenen bombalı saldırıda hayatını kaybeden 7 kişinin isimleri belli oldu. Ölen diğer 3 kişinin kimlik tespit çalışmaları sürüyor

Sultanahmet Meydanı'nda sabah saatlerinde düzenlenen bombalı saldırıda hayatını kaybeden 7 kişinin kimlikleri tespit edildi. Olayda ölen diğer 3 kişinin kimlik tespit çalışmaları ise sürüyor. Hayatını kaybeden turistlerin isimleri ise şöyle:

"Marianne Faber, Adolf Jurgen Glorius, Rüdiger Karl Faber, Steffen Höppner, Rudolf Krollman, Karin Erika Franke-Dütz, Gernot Eike Mildner.”

YARALILAR ARASINDA ALMANYA, NORVEÇ VE PERU’DAN TURİSTLER VAR

Sultanahmet'teki patlamada yaralanıp hastanelere götürülen yabancı ülke vatandaşı sayısının 11 olduğu belirlendi. Yetkililerden alınan bilgiye göre yaralı turistlerin vatandaşı olduğu ülkeler ve tedavi gördükleri hastaneler şöyle:

Samatya Hastanesi : 2 yaralı Almanya, 1 yaralı Peru
Cerrahpaşa Hastanesi: 3 yaralı Almanya
Çapa Hastanesi: 3 yaralı Almanya
Haseki Hastanesi : 1 yaralı Almanya, 1 yaralı Peru

Kurtulmuş yaralıları ziyaret etti

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, İçişleri Bakanı Efkan Ala ve Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ile birlikte Haseki Eğitim ve Araştırması Hastanesi'ni ziyaret etti.

Sultanahmet Meydanı'nda yaşanan canlı bomba saldırısında yaralanan kişilerin durumu ile ilgili bilgi aldı. Kurtulmuş, olayda bir güvenlik zafiyeti olmadığını belirterek, "O meydanda da gerekli şeyler yapılmış. Hatta güven timleri, huzur timleritarafından o alanda 5-10 saniye öncesinde bazı insanlar durdurulup sorgulanmışlar" dedi.

Sultanahmet Meydanı'ndaki patlamadan görüntüler

Numan Kurtulmuş, ziyaretin ardından, beraberindeki Müezzinoğlu ve Ala ile birlikte açıklama yaptı. Numan Kurtulmuş, “Önce Haseki'deki bir hastayı ziyaret ettik. Perulu, Filistin asıllı genç bir hanım. Durumu gayet iyi, herhalde 1-2 gün içinde taburcu edilmesi mümkün. Bir Alman hastamız ise maalesef yoğun bakımda ve durumu oldukça ciddi. Ümit ediyoruz ki sağlıklı bir şekilde bu durumu atlatır. Son gelişmelerle birlikte, 10 artı 1, yani 10 kişi sivil vatandaş, bir kişi ise terörist, canlı bomba olan terörist. Şu anda 11 kişinin cesedinin kimliği tespit edilmeye çalışılıyor" dedi.

CANLI BOMBANIN KİMLİĞİ BELİRLENDİ

10 kişinin öldüğü, 15 kişinin de yaralandığı canlı bomba saldırısını Nabil Fadlı adlı Suudi Arabistan Doğumlu teröristin gerçekleştirdiği belirlendi. Polis, eylül 1988 doğumlu teröristin tüm bağlantılarını ortaya çıkarmaya yönelik operasyonlarını sürdürüyor.

İstanbul Valiliği, 'Patlamada 10 ölü 15 yaralı olduğu tespit edilmiştir. Patlamanın nedeni, patlayıcının cinsi, olayın fail veya failleri hakkında incelemeler sürdürülmektedir." açıklamasını yaptı.

Sosyal medyada, saldırıya tepki dinmedi.


Geri Dön