Gerçek Autobot üretildi, hem de Türkler tarafından: Karşınızda Letrons

Ankara merkezli Letvision isimli şirket BMW marka bir arabayı modifiye ederek Transformer'a dönüştürdü. Şaka yapmıyoruz, şirketin elinden geçen BMW gerçekten hareket edebilen bir robota dönüşüyor.

22 Eylül 2016 10:52
PAYLAŞ
TWITTER
Gerçek Autobot üretildi, hem de Türkler tarafından: Karşınızda Letrons

Ali Halit Diker / Mynet Haber

Letvision'ın ürettiği 'otobot'un ismi ise Letrons. Bir BMW'nin modifiye edilmesiyle üretilen Letrons, robot formundayken kısıtlı da olsa hareket edebiliyor. Ne yazık ki henüz dünyaca ünlü Transformers serisindeki uzaylı robotlar kadar özgür bir hareket kapasitesi yok.

KOSGEB, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın desteklediği Ar-Ge şirketi Intel ve Microsoft'un Türkiye'deki resmi ortakları arasında.

Sekiz ayda tamamlanan Letrons, 12 kişilik mühendislik ve 4 kişilik destek personelinin çalışmaları sonucu ortaya çıktı.

Letrons, tanıtım videosunda, binek aracı olarak kullanılabileceği izlenimi veriyor. Firmanın websitesinde dönüştürülen BMW ile ilgili detaylar yer almıyor. Robot formundayken hareket kabiliyetinin kısıtlı olması nedeniyle fazla işlevsel bir robot olduğu söylenemez. Tüm bunlara rağmen Letvision, dünyada bire bir boyutlarda bir arabayı modifiye ederek robota dönüştürmeyi başaran firma oldu.

Her şeye rağmen, eğer modifiye edilen BMW'nin performansını etkileyecek bir müdahalede bulunulmadıysa Letrons'un bir araba olarak performansından şüphe edilmesini gerektirecek pek bir şey yok demektir. Yalnız uyaralım otomobil formu da uzaktan kumandayla yönetiliyor. Yani içine binip kullanma keyfine henüz sahip değilsiniz. Bununla birlikte ileride Letrons'un robot formunun Boston Dynamics'in şiddete maruz kalan zavallı robotu kadar becerikli olduğunu görmek isteriz.

Gerçek bir otobottan bundan daha azını bekleyemezdik zaten :)

Şimdilik pek amatör gözükse de biraz dans edebiliyor robotumuz ama daha kat etmesi gereken çok yol var.

Bu arada Letrons logosunun Transformers logosu ile benzerliği de gözümüzden kaçmadı ;)

Mynet Teknoloji
Okuyucu Yorumları14 yorum
 • 117 Oy
  Tebrikler...çok güzel olmus
 • 115 Oy
  Onların hayallerinin bittiği yerde bizim gerceklerimiz baslar !!
 • 40 Oy
  Türk , öğün, çalış, güven!
 • 15 Oy
  Ağzında sigara ile kamera karşısına geçen adamı görene kadar güzel bir şhow izlicemi düşünüyordum ama hele birde kameranın önünden eğilerek geçen takım elbiseli adamı görünce türk usulu olduğunu anladım ve roboto dönüşüp showa hazırmısın diye robot bir adım bile atmadan kapanınca ruhum daraldı :s
 • 25 Oy
  Aman bu haberi Japonyada servis edeyim demeyin. Rezil etmeyin bizi.
 • 25 Oy
  al bu yaptıgını nenneni aldat.. Bunlar zaten var olan şeyler. Alemi kendin gibi salak sandın galiba. muha ha haa.. ancak komik denilebilinir.
 • 184 Oy
  Adamlar koşan at eşek yapmış.bizimki adım atamıyor.oyuncakcilar yıllardır yapıyor.aynisinin küçüğün ü
 • 173 Oy
  Youtube de izleyin.bu robotu falan yanında oyuncak kalır.Hareket eden robotları.izleyin.bizimki adım atamıyor.koşan robotlar var
 • 178 Oy
  @gomlek_degistirmeyen ne kadar kanı bozuk bir insansın sen ya. Adam arabaya yapmış oyuncağa değil. Kaldı ki takdir et ki daha yukarıya çıkabilirsin ileriye gitsin ülke kazansın. Yok ama kafa yok ki kötüle. En iyi yapabildiğiniz şey. Yiyiyorsa çık iyisini yap
 • 86 Oy
  @yourname64 aklı olan fikir aklı az olan küfür beyan eder
 • 145 Oy
  Hareket eden eşek yapmış adamlar.bizimkilerin yaptığını oyuncakcilar yıllardır yapıyor.küçük modelini

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir