İnternet yasağı yarın başlıyor

22 Ağustosta başlayacakken ertelenen internet yasağı, yarın itibariyle aktif olacak. Peki bahsi geçen filtreleme sisteminin detayları neler?

21 Kasım 2011 16:14
PAYLAŞ
TWITTER
İnternet yasağı yarın başlıyor

Uzun zamandır beklenen tarih sessiz sedasız geldi. Evvela 22 Ağustos olarak işaret edilen, ardından 3 ay ertelenen uygulama, 22 Kasıma taşınmıştı. 

Yarın itibariyle aktif olacak olan internet filtreleme sisteminin içeriğinde neler olduğu, yasağa saatler kala kullanıcılar tarafından  en çok merak edilen konu.

Kullanıcılar başvuru yapmadıkları takdirde, 22 Kasım internet filtresinden etkilenmeyecek. Böylelikle mevcut kullanımlarını devam ettirebilecekler.

Ancak internette karşılaşılan pornografi ve şiddet konusunda şikayetçi olan kullanıcılar, başvuru yaparak filtreye dahil olabilecek.

Hangi Filtreler Seçilebilecek?

Kullanıcılar, Aile ve Çocuk olmak üzere iki farklı seçenekten birini tercih etmek durumunda. Aile filtresinde, kanuni açıdan zararlı olduğu tespit edilen sitelere giriş isteğe bağlı olarak yasaklanacak. Çocuk filtresinde ise, sadece güvenlik sertifikası alan sitelere girişe izin verilecek. Böylelikle, küçük yaştaki kullanıcılar, ebeveynlerinin tercih etmeyeceği bir siteye giremeyecek.

Herhangi bir seçenek için başvuru yapmayan kullanıcılar ise, interneti 21 Kasımdan farksız olarak kullanabilecek.

 

Mynet Teknoloji