Projeksiyonlu telefonlar neden yayılmıyor?

Projeksiyon özellikli akıllı telefonlar mobil cihazların arz-ı endam ettiği her fuarın vazgeçilmez öğesi olmaktan ve fuar stantlarından çıkıp, kullanıcıların ceplerine girmeyi bir türlü başaramadı.

14 Haziran 2012 09:29
PAYLAŞ
TWITTER
Projeksiyonlu telefonlar neden yayılmıyor?

Peki bu durumun yaşanmasına sebep olan ne?

Yenilikleri ilk kullanan olmak adına adeta birbiri ile amansız bir yarışın içine giren mobil cihaz üreticileri, her ne hikmetse projeksiyon özellikli üst düzey akıllı telefonlar ile karşımıza çıkmadı bir türlü.

Fuarlarda çeşitli modeller görmüştük ancak sonrasında bu ürünlere dair heyecan verici bir gelişme olmadı ne yazık ki. Bu duruma en büyük nede ise pico projeksiyon teknolojilerinin henüz yeterince gelişmemiş olması gösteriliyor. Kullanılan LED aydınlatmaların yeterli görülebilecek performansı sağlamaktan çok öte olması geliştiricileri yeni arayışlara itmiş durumda.

Bu konudaki en ciddi çalışma ise lazer teknolojisinin bu cihazlarda kullanılabilmesi. Son derece güçlü olan yeşil lazer ışığını renkli bir yansıtıcıya dönüştürmek için çalışmalar yapan mühendisler şimdilik heyecan verici bir sonuç elde edebilmiş değil. Dahası yeşil lazerlerin an itibariyle yüksek maliyetli olması bu durumun önündeki en ciddi engel olarak dikkat çekiyor.

GBI Research’ün yaptığı araştırmaya göre pico projeksiyon cihazları pazarı an itibariyle 0.49 Milyar Dolar’lık bir hacme sahip. (2011 yılı için) İlerleyen süreçte sektörde %75 gibi ciddi bir büyüme bekleniyor. 2016 için ön görülen rakam ise 8.12 Milyar Dolar düzeyinde.

Sisteminiz NFS: Most Wanted’ı Çalıştırabilecek mi?

Mynet Teknoloji
Okuyucu Yorumları0 yorum

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir