Trafik denetiminde polisi bile şaşırtan egzozlar

Mersin'de Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü ekipleri, özel kumandayla kontrol edilerek yüksek ses çıkartması sağlanan egzozlara sahip araçları trafikten men etti.

Trafik denetiminde polisi bile şaşırtan egzozlar

Egzozlarından yüksek ses çıkartan araçlarla ilgili gelen şikayetleri değerlendiren polis ekipleri, kent genelindeki çok sayıda noktada denetim yaptı. Denetimler sırasında araçlarda inceleme yapan ekipler, egzozlara kurulan özel bir sistemi tespit etti. Egzozların, aşırı ses çıkartması için çakmaklık veya torpidoya yerleştirilen kumandayla yönetildiği belirlendi.

KUMANDAYLA DEĞİŞİYOR

Sistemde kumandayla egzozun ayarını değiştiren sürücünün, gaza bastığında yüksek ses çıkmasını sağlarken polis kontrollerinde de aynı yöntemle egzozu eski haline getirilebildiği anlaşıldı. Ayrıca bazı araçlarda farklı yerlere gizlenmiş daha büyük çaplı egzozlar tespit edildi.

Mersin Trafik Denetleme Şube Müdürü Mehmet Özer, gazetecilere yaptığı açıklamada, vatandaşların yoğun şikayeti üzerine bu tarz araçlarla ilgili denetimlerini artırdıklarını söyledi. Ele geçirilen malzemelerin fiyatlarının, üstüne takılan araç fiyatlarından daha yüksek olduğuna dikkati çeken Özer, şöyle konuştu:

KEYİF İÇİN TAKIYORLAR

"Maalesef gençlerimiz bu yüksek sesli egzozları keyif almak için takıyorlar. Yüksek miktarlarda ücret ediyorlar. Böylece trafikte hem çevreyi rahatsız ediyorlar hem de gürültü kirliliği yaratıyorlar. Bu egzozları araçlara yeri geliyor 300 liradan 4-5 bin liraya kadar fiyatla takanlar var. Muhtelif mekanizmalarla bunları polisi gördüğünde ya da denetim alanında kapatıyorlar. Bizim detaylı denetimlerimizle bunları tespit ediyoruz ve egzozlarını ya da ses sistemlerini normal hale dönüştürene kadar trafikten men ediyoruz."

Özer, denetimlerde bu sisteme sahip 100'ün üzerinde aracı trafikten men ettiklerini söyledi. Ekiplerin denetimine yakalanan bazı sürücüler ise araçlarına bu tür egzozları zevk için taktırdıklarını belirtti. (AA)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 73 yorum
İstanbul'da canlı şait olduğum bir olayı paylaşayım. Ataşehir'de yolda denetim yapan ekipler bu tarz bir Şahin'e abart eksozdan dolayı çevirmiş ceza kesiyordu, o sırada yoldan bir Ferrari geçiyordu ve bu olayı fark eden Ferrari sürücüsü eminim sırf ekiplerin dikkatini çeksin diye olabildiğince aracını bağırttırıyordu. Ceza yiyen şahıs Ferrari'yi göstererek bu aracı neden çevirip ceza yazılmıyor dedi ve bunu duyan Ferrari sürücüsü cezayı yazsında bunun vergisi ona ödeteyim diye bir laf attı ve bastı gitti. Bunu ekipde duydu oradaki kişilerde... Şimdi sorarım burada kim madur? Burası Türkiye...
burda akla karayı ayırmak lazım o ferarrili adam zaten özel yapımfabrikasyon araç kullandığı için üstündeki tüm aparatlar orjinal aksesuarı olarak geçiyor ve ruhsata işli oluyor. lakin bizim doğan şahinli zib.diler sırf gürüldü olsun diye taktırıyorlar ve magandalıktn başka bişey değil. kaldıki adam ferarri kullanıyor o araba verdiği vergi bırak doğan/şahinlinin ödediği cezayı arabasını satsa ödeyemeyeceği boyutta.. birde iki arabayı yan yana koy bağırt dinle dinlet bakalım sesi. doğanın sırf kulak delici rahatsız bi sesi varken ferrarinin sesi ise kulağını asla tırmalamaz.. ve işin özeti polis ferrariliye ihbar dahi olsa egzozdan ceza yazamaz orjinal egzoz ve aparatıysa.
NE KULAK VARMIS O SOFÖRDE HEM BAGIRTA BAGIRTA FERRARiSiNi KULLANIYO HEMDE O GÜRÜLTÜDE POLiSLE BASKA SÜRÜCÜNÜN ARASINDA GECEN KONUSMAYI DUYABiLiYO, YASiN KARDES iYi SALLIYON BENCE.
yazmışsın hemen bi senaryo. buradaki mantığı anlamamak için niye direniyorsun. yapılmasınmı bu denetim ve ceza işlemleri.
hiçbir ferrari sahibi arabasına bağıran egzos taktırmaz dolayısıyla bağıran egzos için yapılan bir denetimde o sebeple orjinal parçalı bir arabaya ceza kesemez.ama polis ceza kesmek istedimi bir konu bulur.bakınız ben küllük içinde su yok diye ceza yedim.ilk defa duymuştum sigara içmediğim halde.
ne kadar boş insanlarsınız.Torbacılık yapsak bu kadar batmaz size. O egzoz sesi neyinizi rahatsız ediyor anlamış değilim. kdvsini aldığınız ürüne ceza kesecek kadar acizsiniz
o egzostan çıkan karbonmonoksit kadar zararlı bi adamsın bide utanmadan burda yorum atıyorsun
sen bunu ciddi yazdıysan o eksozu göeve çağıracam
asil boş ve gerçektende akılsız olduguna kannat şu kullandıgın kelimelerden getirdim boş ve gereksizsin o kadar
demekki sende modifiyecisin
155 e selam yanlamaya devam 200 bin 300 bin liralık araçların sesinden rahatsız oluyoruz bizde tabi garibanların arabası sessiz olsun zengin arabaları müzik son ses motor sesi yok öyle düzene eyvallah yanlarızda müziğide açarız cezamız neysede veriririz hadi ii geceler
Gariban dediğin evine ekmek götürmek için canını dişine takar, patlak egzozla yanlamaz. Ayrıca Bmw, Mercedes veya Audi sesmi çıkarıyo? Senin ses çıkarıyo dediklerin Ferrari, Lamborghini tarzı arabalar. Onlarıda ömründe anca bikaç kez trafikte görürsün. Sen böyle 155'e selam yanlamaya devam kafasında takıl bakalım günün birinde egzoz yüzünden dayağı yiyince görürsün.
AMA GÜZEL KARDEŞİM HERKES ARKANIZDAN BELA OKUYOR,YAZIK DEĞİLMİ SİZEDE,BİRAZDA KENDİNİZİDE DÜŞÜNÜN,HEPİNİZ ANA BABA KUZUSUNUZ,BAŞINIZA BİRŞEY GELSE ANALARIN YANAR YÜREKLERİ.....
arabayla yanlamak müzik dinlemek bir zevktir tamam rahatsız edici olabilir benim size anlatmak istediğim parası olanlar bu zevki daha yüksek seslerle lüks arabalarla yapıyor ceza yemiyor parası olmayan gençlikte doğan şahinle yapıyor ceza yiyor madem lüks arabalarada yazacaksın
Tutarsız bir yorum yapmışsın kardeşim. Haberde şahinler demiyor, eksoz sistemi diyor. Gerçekten çok rahatsız edici oluyorlar. Ben de gençliklerine vermek istiyorum ama bir iki değil ki.İnsanın derdi tasası olur, gececidir uyuyacaktır, hastası vardır bebeği vardır. Ayıp yani sonuçta ayıp. Ayıbın zengini fakiri yok.
Ses var, ses var arkadaşım. Sizinki ses değil gürültü sadece. v8 in v10 un sesini herkes sever, saksağan serisi araçlardaki 1.6 motorla çatlak ses sadece...
MÜZiGi SONUNA KADAR ACANLAR MALESEF GÖRGÜSÜZLÜK ÖRNEGi iSTER 200,000 iSTER 300.000 TL LiK ISTERSE HACI MURTA OLSUN YAPTIGIN KURALSIZLIGA KILIF ARAMA BENCE.
@uuo09 bunu yapanlar hırsız serseri takımı zaten cebinde benzin parası olmaz ordan burdan çalar arabaya hava yapar aptallar.
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler