Türkiye'den tarihi Arakan çağrısı! 'Kapılarınızı açın, masrafları biz karşılayacağız'

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Antalya'nın Kemer ilçesinde AK Parti İlçe Teşkilatı tarafından düzenlenen bayramlaşma programına katıldı. Çavuşoğlu, Arakan'da Müslümanlara yapılan saldırılarla ilgili olarak, bugün eski BM Genel Sekreteri Kofi Annan ile telefon konuşması yapacağını belirterek, "İslam İşbirliği Teşkilatını da hareketlendirdik. Bu yıl Arakan'la ilgili bir zirve yapacağız. Bu soruna kesin bir çözüm bulmamız lazım." dedi.

Türkiye'den tarihi Arakan çağrısı! 'Kapılarınızı açın, masrafları biz karşılayacağız'

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Antalya'nın Kemer ilçesinde AK Parti İlçe Teşkilatı tarafından düzenlenen bayramlaşma programına katıldı.

Programda konuşan Çavuşoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım ile sabah telefonda bayramlaştığını ve kendilerine Kemer'de bayramlaşmaya katılacağını söylediğini, Erdoğan ve Yıldırım'ın Kemer'e selam gönderdiğini söyledi.

"Türkiye istikrarlı bir şekilde emin adımlarla hedeflerine ulaşıyor." diyen Çavuşoğlu, 2023 hedeflerini gerçekleştirmek için çalıştıklarını, 2053 ve 2071 hedeflerinin de altyapısını hazırladıklarını vurguladı.

Çavuşoğlu, ülkenin cumhuriyetin kuruluşundan sonraki en zor süreçleri geçirdiğini, etrafında da ateş çemberinin bulunduğunu ve bu ateş çemberinde ateşkes olması için çalıştıklarını anlattı.

Suriye'de önemli mesafeler de katettiklerinin altını çizen Çavuşoğlu, şöyle konuştu:

"Bunlara rağmen Türkiye istikrarını hiç bozmadı. Hain darbe girişimini yaşadık, millet olarak galip geldik. Bir kere daha anladık ki bu milleti hiç kimse yenemez, hiç kimse Türk milletine diz çöktüremez. Güvenimiz tekrar yerine geldi. Bir kere daha anladık ki bizim çok daha güçlü olmamız lazım. Bu hedeflere ulaşmak için, ayakta durmak için ve bize karşı hasmane tutum içinde olanlara karşı güçlü olmamız lazım.

Mazlumların bizden çok beklentisi var. O mazlumların beklentisini boşa çıkarmamak için çok güçlü olmamız lazım. İşte, ikinci çeyrekte ekonomimiz yüzde 6 büyüdü. Yıl sonu itibarıyla yüzde 5'in üzerinde büyüyeceğiz. Uluslararası finans kuruluşları yüzde 3-4 arası diyordu ama bir şeyi hesap edemiyorlar. Bu milletin en zor şartlarda bile küllerinden yeniden doğarak ayağa kalktığını ve hedeflerine koştuğunu unutuyorlar."

ARAKAN'LA İLGİLİ ZİRVE YAPILACAK

Arakan'da yaşanan katliamlara değinen Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, orada Müslümanlara karşı zulüm yapıldığını vurgulayarak, Türkiye'den başka duyarlılık gösteren bir Müslüman ülke olmadığını söyledi.

"KAPILARINIZI AÇIN NE KADAR MASRAFINIZ VARSA BİZ KARŞILAYACAĞIZ"

Çavuşoğlu, Bangladeş ile yaptıkları görüşmede "Kapılarınızı açın, ne kadar masrafınız varsa biz karşılayacağız." dediklerini dile getirerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Arakanlı kardeşlerimize her türlü desteği veriyoruz. İnşallah bu sorunun kesin çözümü için adımlar atıyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımız gece gündüz çaba sarf ediyor. Dün akşam da Endonezya ve Malezya Cumhurbaşkanları ile görüştü. BM Genel Sekreteri ile görüştü. Onun talimatları ile bugün saat 16.00 gibi eski BM Genel Sekreteri, şimdi özel temsilci Kofi Annan ile bir telefon görüşmesi yapacağım. İslam İşbirliği Teşkilatını da hareketlendirdik. Bu yıl Arakan'la ilgili bir zirve yapacağız. Bu soruna kesin bir çözüm bulmamız lazım."

Dünyada insani yardım açısından ABD'den sonra Türkiye'nin ikinci sırada yer aldığını ifade eden Çavuşoğlu, ABD'nin 6,3 milyar dolar, Türkiye'nin ise 6 milyar dolar insani yardım yaptığını bildirdi.

Bakan Çavuşoğlu, Kemer'e köprülü kavşak, hükümet konağı için yer tahsisi ile Akdeniz Üniversitesine bağlı Denizcilik Fakültesi yapılacağını sözlerine ekledi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 78 yorum
yeniden bize sormadan kambur yüklemenin seneryosu bu yaw arkadaş bana ne bane çok istiyorsanız cebinizden ödeyin dokunmayın artık cebimize bu yaaaaa
Sen önce memleketin ihtiyaçlarını karşıla!
Hiçmi insanlık kalmadı icinizde
Helal size. Büyük devlet olmak bu. Her zaman desteğimizi sürdürmeye hazır bir millet var.
lan dana buyuk devlet dedigin devlet calusanlara 1500 tl ile yasayin diyor,sen dahil..
@c.guler --büyük devlet olmak mı şov yapmak mı reklam yapmak mı büyük devlet eğrisiyle doğrusuyla hareket eder evet zulmü önlemek için çaba harcar ama boş naralarla donkişotluk yapmaz balık vermektense olta verir balık tutturmayı öğretir itibarını kullanır zulmü önlemek için devletlerde itibarın varsa hareketlenri ama itibarın yoksa şovdan başka bişey yapamazsın .
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler