Türkiye’nin 9 amacı: Afrin’den sonra Münbiç

TSK’nın beklenen Afrin harekâtı dün başladı. Genelkurmay Başşkanlığı, harekâtın adını Zeytin Dalı olarak duyurdu. Güvenlik kaynakları, Zeytin Dalı Harekâtı’nın temel 9 amacını özetledi.

Türkiye’nin 9 amacı: Afrin’den sonra Münbiç

Milliyet'in haberine göre; güvenlik kaynakları, Zeytin Dalı Harekâtı’nın temel 9 amacını şöyle özetledi:

- Afrin’de yerel halk üzerinde antidemokratik bir biçimde ve silah gücüyle baskı kuran PKK-YPG yönetimini bertaraf etmek.
- Afrin’i terör baskısından kurtarmak.
- Afrin halkının kendi kendini demokratik bir şekilde yönetmesini sağlamak amacıyla demokratik kurumların yaşama geçmesinin zeminini oluşturmak.
- Türkiye’nin Fırat Kalkanı Harekatı bölgesinde bulunan Cerablus, Azez, El Bab’ta oluşturduğu güvenli ortamı ve bu tecrübeleri Afrin bölgesine aktarmak.
- Sosyal ve ekonomik altyapının tesisini yeniden sağlamak.
- Afrin’de terör baskısını ortadan kaldırmanın ardından hedef Münbiç’te hayatın normalleşmesini sağlamak olacak.
- Afrin’deki yerel halk, harekâta destek veriyor.
- Mümbiç’ten de Türkiye’ye yakın aşiretlerden benzer talepler bulunuyor. Afrin sonrası bu kapsamda Mümbiç de terör baskısından kurtarılıp, demokratik bir yönetim kurulması için gerekli alt yapı çalışmaları yapılacak.
- Türkiye sadece sınırdaki PKK terörünü bertaraf etmek için değil aynı zamanda terör örgütü baskısı altındaki Afrin ve Münbiç’te hayatı normale döndürmek ve gerekli altyapıyı kurmak için de harekat düzenliyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 9 yorum
iyiki keklik kanadi diye bi isim bulmadilar.ya bu nasil savas .savas dedigin gider teslim alir topragina katarsin. bu nu bicim iştir.
sizin işiniz gücünüz eleştirmek.ne yaparsa yapsın illa bir şey bulup eleştirirsiniz.
aslinda herseyden once senin gibileri ilk önden yollamak gerek çünkü süz bu ülkeye fazlasını bunun savaş olmadigini alamayacak kadar beyinsizsin
bölge halkı seviniyor mutlu ve umutlu, kim istemez mutlu huzurlu bir ortamda yaşamayı, suriyeliler huzuru çok özledi, doğudaki illerimiz çok özledi, dünya bu huzuru sağlamak için kılını kıpırdatmaz, iyiki TÜRK askeri var, iyiki TSK var, iyiki varlar, Türk ün varlığı daim olsun İnşallah...
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler