Üsküdar'a Kabe maketi kuruldu

Üsküdar Belediyesi, içerisinde Kabe, Hira Dağı, Hira Mağarası, Sevr Mağarası, Muallak Taşı, fil heykeli ve zemzem kuyusunu anlatan maketlerin yer aldığı "Asr-ı Saadet Köyü" kurdu.

Üsküdar Belediyesi, Hz. Muhammed'in yaşadığı dönemi anlatmak amacıyla, içerisinde Kabe, Hira Dağı, Hira Mağarası, Sevr Mağarası, Muallak Taşı, fil heykeli ve zemzem kuyusunu anlatan maketlerin yer aldığı "Asr-ı Saadet Köyü" kurdu.

Kurulan o köyden fotoğraflar

Hac ve Umre'ye gidemeyenlerin oradaki atmosferi yaşaması için kurulan etkinlik alanında, maketlerin başında bekleyen çocuklar Hz. Muhammed ile Mekke ve Medine hakkında isteyen vatandaşlara İslami konuda bildiklerini anlatıyor.

Belediyeden yapılan açıklamaya göre, Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri kapsamında Bağlarbaşı Kültür Merkezi'nin bahçesine kurulan etkinlik alanının açılışı, dünya Kuran-ı Kerim okuma birincisi Yeni Cami İmamı Ferruh Muştuer'in tilavetiyle başladı.

Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, programda, Hz. Muhammed'in örnek hayatını yaşatmaya çalıştıklarını belirterek, şunları kaydetti:
"Kutlu Doğum Haftası münasebetiyle oluşturulan Asr-ı Saadet Köyü ile Efendimize 'İyi ki doğdun' dediğimiz şu günlerde Kabe toprağı şehrimizde o duyguları yaşayalım, zihnimizde, gönlümüzde canlandıralım istedik. 7'sinden 70'ine kutsal topraklara gidemeyen kardeşlerimizin en azından bu şekilde o duyguları yaşamalarını arzu ettik."

Üsküdar'da üniversite eğitimine devam eden Malili hafız Ebubekir Diaby'in de Kuran-ı Kerim okuduğu programda, genç Enderun öğrencilerinden oluşan 55 kişilik çocuk korosu da Hz. Muhammed'i ve Müslümanları anlatan ilahiler seslendirdi.

Hz. Muhammed'in evinin maketinin de yer aldığı etkinlik alanında, Hira Dağı, Hira Mağarası, Sevr Mağarası, Muallak Taşı, Kabe, fil heykeli ve zemzem kuyusunun maketleri sergileniyor.

Hac ve Umre'ye gidemeyenlerin oradaki atmosferi yaşaması için kurulan etkinlik alanında, maketlerin başında bekleyen çocuklar Hz. Muhammed ile Mekke ve Medine hakkında isteyen vatandaşlara İslami konuda bildiklerini anlatıyor.

Bir hafta açık kalacak etkinlik alanında, ziyaretçiler Hz. Muhammed'in yaşadığı döneme tarihsel yolculuk yapabilecek.

'TAVAF'A GİTTİ, GÖZALTINA ALINDI
Üsküdar Belediyesi'nin kurduğu Kabe maketini 'tavaf' etmek için belediyeye giden Cihat Duman isimli şahıs gözaltına alındı. Hac vazifesi yerine getirildiği sırada kişilerin giydiği 'ihram'a benzeyen bir kıyafet giyen Cihat Duman, sokaktaki meraklı bakışların arasında maket Kabe'yi 'tavaf' etmeye gitti.

Güvenlik görevlilerinin kendisini engellediğini ifade eden Cihat Duman, giydiği kıyafet nedeniyle içeri alınmadığını iddia etti. Güvenlik personelinin bunun üzerine polisi aradığını, ardından da gözaltına alındığını belirten Duman, kendisinin bir performans sanatçısı olduğunu belirtti.

(AA)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 100 yorum
bizim millet zaten zır cahil ..tavafa falan baslayıp bi de uskudarda parka gittim hacı oldum diye ortalıkta dolaşmasınlar...;)
Bence çok mantıklı bir hareket . Araplara para kazandırmak yerine önemli olan niyet değil mi ? Ha İslam'ın farzlarından biridir yapmak istersin bir şey diyemem inanç sonuçta . Ancak 5 yıldızlı otellerde kalıp araplara para kaptıracağına bu maketin etrafındaki insanları sevindir daha sevap bence .
ALLAH ın elçisi resmini çizdirmemiş insanlar abuk sabuk işlere bulaşır diye sen Kabe'nin maketinin etrafında neler yapabileceklerini düşünmüyorsun sanırım.
chp yapsa bunu aslı dururken kopyasımı olur kafir bunlar derdiniz şimdi cuvaldızı kendinize batırın
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler