Yıldırım’dan Kılıçdaroğlu ve Metin Feyzioğlu’na adli yıl açılışı için davet

Başbakan Binali Yıldırım, Kemal Kılıçdaroğlu ve Metin Feyzioğlu'nun adli yıl açılışına katılmayacakları yönündeki açıklaması üzerine iki isme bu toplantıya katılmaları için davette bulundu.

Yıldırım’dan Kılıçdaroğlu ve Metin Feyzioğlu’na adli yıl açılışı için davet

Başbakan Binali Yıldırım, Keçiören Metrosu'nun test sürüşüne katıldı. Burada gazetecilerin sorularını yanıtlayan Yıldırım, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Yıldırım'a CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ve Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu'nun Beştepe'de düzenlenecek adli yıl açılış törenine katılmama kararına yönelik değerlendirmesi soruldu.

Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde gerçekleştirilecek olan adli yıl açılışına katılmayacaklarını açıklamasına ilişkin soru üzerine Yıldırım, "Tabii ki katılmalarını arzu ederiz. Bir süre önce hem Sayın Kılıçdaroğlu ve hem de Barolar Birliği Başkanı Beştepe Külliyesi'ni gittiler, oraya yabancı değiller. Şimdi ne değişti de kısa süre içerisinde böyle bir karara vardılar, bunu anlamakta zorlanıyoruz. Biz AK Parti olarak şahsım ve arkadaşlarımız, 15 Temmuz ve 7 Ağustos ruhunun yaşatılması için elimizden gelen gayreti göstereceğiz. Kardeşlik, birlik ve beraberliğe özen göstereceğiz. Bu birlik havasına devam edeceğiz. Ben bir kez daha hem Sayın Kılıçdaroğlu hem de Barolar Birliği Başkanına özellikle bir kez daha davette bulunuyorum. Beştepe'de, orada yapılacak bir toplantının bir otelde yapılmasını tercih etmek, herhalde bu ülkenin gücünü göstermiyor. Bir otel salonunda yapmak yerine devletin en prestijli mekanlarından bir tanesinde yapmak çok daha doğru ve akıllıca bir karardır. Nitekim, MHP Genel Başkanı da benzer çağrıyı yaptı, kendisi katılacağı gibi Sayın Kılıçdaroğlu'na da katılması yönünde çağrıda bulundu. Beştepe milletin yeridir, kimsesin şahsi tasarrufunda olan bir yer değildir. Dolayısıyla milletin işleri de orada yerine getirilebilir.

Cumhurbaşkanımızın bu toplantıya katılması şüphesiz Türkiye'de hukuk devleti ve onun getirdiği gelişmeyi gösteren ayrı bir şeydir. Cumhurbaşkanı anayasaya göre tarafsızdır. Cumhurbaşkanı Yüksek Mahkeme üyelerinin atamalarını yapıyor. Böyle bir konumu olduğu halde Cumhurbaşkanını bu tip toplantılara katılması, yargı bağımsızlığına vurgu yapmasının çok doğal bir şey olduğunu herkesin görmesi, kabul etmesi lazım" açıklamasında bulundu.

''FIRAT KALKANI HAREKATININ İKİ ÖNEMLİ HEDEFİ VAR''

Fırat Kalkanı operasyonuna ilişkin bir soru üzerine Başbakan Yıldırım, "Fırat Kalkanı Harekatı'nın iki tane önemli hedefi var; bir tanesi güney sınırlarımızda güvenliği sağlamak, ikincisi bir süreden beri Suriye'de devam eden iç savaş nedeniyle DEAŞ, PYD ve YPG terör örgütleri roket atıyorlar, Kilis, Karkamış, Gaziantep'e. Bugüne kadar 21 vatandaşımız hayatını kaybetti. Bu istikrarsızlığın devam etmesine daha fazla rıza gösteremezdik. Orada yaşayan vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğini sağlamak üzere ÖSO'nun faaliyetlerine destek vermek amacıyla silahlı kuvvetler unsurlarımız oraya geçtiler. Buradaki terör unsurları tamamen ortadan kaldırılıncaya kadar sınırlarımıza, topraklarımıza, vatandaşlarımıza yönelik tehditler bitinceye kadar faaliyetler devam edecek" diye konuştu.

''PYD, YPG PKK'NIN UZANTISIDIR''

PYD'nin Fırat'ın doğusuna çekilmesine yönelik açıklamalara ilişkin soru üzerine Yıldırım, "Açıklamalar ne olursa olsun orada her şey net. PYD, YPG bunlar PKK'nın uzantısı terör örgütleridir. Bir isim yıpranınca başka bir isimle piyasaya çıkıyorlar. Adamlar aynı adamlar. Bunlar bölgenin canını yakan terör örgütleridir. Bizim bu konudaki kararlılığımız devam etmektedir. Bu unsurlar mutlaka Fırat'ın doğusuna, geldikleri yere gidecektir. ABD'nin ülkemize bu konuda taahhüdü vardır. Bu taahhütte herhangi bir değişiklik beklemiyoruz" ifadelerini kullandı.

KEÇİÖREN METROSUNUN MALİYETİ 330 MİLYON DOLAR''

Keçiören Metrosu'nun maliyetinin sorulması üzerine Yıldırım, "330 milyon dolar Büyükşehir Belediyesi ve Ulaştırma Bakanlığı harcadı. Uzun sürdü. Bunun sebepleri, en önemlisi tabi bir inşaat devir alındı. Yükleniciler ile tekrar anlaşma sağlanması, bazı işlerin yeniden ihale edilmesi zaman aldı. Nihayet tamamlanma aşamasına geldi" dedi.

(İHA)