HABER

1 kilo çamur 40 dolar

Denizli Karahayıt çamuru, yakında eczanelerde dolarla satışa sunulacak. Sağlık Bakanlığı'nın izin verdiği Karahayıt çamuru, içerdiği bio minaraller, vitaminler, humik asit, linginin, humin, petkin özelliği ile cildi yenileyen hücreleri harekete geçiriyor, cildi doğal güzelliğe kavuşturuyor, romatizmal hastalıklara da iyi geliyor. Karahayıt Belediye Başkanı İbrahim Vural, termal suyun dışında, çamur turizmi için tüm tesislerin çalışma başlattığını söyledi

Sağlık Bakanlığı'na başvuru yapan Başoğlan Turizm Türkiye'de ilk kez çamur satma izinini aldı. Paketleme işlemleri tamamlanan çamur ürünleri yakında eczanlerde yerini alacak. Çamur yüze gençlik veriyor, romatizmel hastalıkları yok ediyor. Cam kavonozlarda ve plastik kaplarda satılacak çamurun krem olarak kullanılacak tozları da satılacak.

Kırmızı suyuyla dünyanın en ünlü kaplıcaları arasında yer alan Denizli Karahayıt İlçesi, kaplıca sularının içinde yetişen ve 58 derecede hiç ölmeden yaşayabilen bitkilerin bitkilerin milyonlarca yılda çürüyerek oluşturduğu çamuru ile bir sağlık merkezi oluyor.

Çamurun tıbbı özelliklerini inceleten Karahayıt Belediyesi, kozmetik sanayinin kullandığı birçok hammaddeyi içerdiğini tespit etti. Çamur, yüksek miktarda bitkisel kökenli organik madde içeriyor. İnsan organizmasına yararlı etkiler gösteren fizyolojik aktif maddeler ve organizmanın direnç mekanizmalarını hareketlendiren maddeler içeriyor. Çamur sürüldüğü yere müthiş bir sıcaklık veriyor ve bu sıcaklık kısa bir zamanda tüm vucudu kaplıyor.

SAĞLIK BAKANLIĞI ONAY VERDİ

Yörede bulunan çamurlar için Sağlık Bakanlığı'na satış ve lisansı için başvuru yapan Başoğlan Turizm, Türkiye'de ilk kez çamur satma izini aldı. Paketleme işlemleri tamamlanan çamur ürünleri yakında eczanlerde yerini alacak. Plastik 1-2 ve 5 kiloluk kaplara konulan çamurdan yapılan sabun da hazırlanıyor. Kükürtlü, termal sulu ve yosunlu üretilen doğal sabun, saf çamurdan oluşuyor ve hiçbir katkı maddesi içermiyor. Çamurun tozunun da üretildiği mamuller, krem olarak kullanılabilecek.
Piyasaya yakında girecek ürünlerin ihracat hazırlıkları ise şimdiden başlatıldı. Başoğlan Turizm yetkilisi Ömer Başoğlan, Denizli'den tüm dünyaya çamur ihraç edeceklerini söyledi.

ÇAMUR KÖY PROJESİ

Karahayıt Belediye Başkanı İbrahim Vural, çamuru değerlendirmek için birçok projeyi hayata geçirdiklerini, şimdiden çamur havuzu ve ayak çamuru havuzlarını devreye soktuklarını söyledi. Çamuru değerlendirmek için beldede bulunan otelleri de harakete geçirdiklerini belirten Vural, Karahayıt Kür Sağlık Merkezi'nin de yakında hayata geçirileceğini söyledi. Vural, termal suların sağlık turizmiyle birleştirileceği projede bir de Çamur Köy Projesi olduğunu anlattı.
Bu arada, Karahayıt'a 10 dakika mesafede bulunan Umut Tatil Köyü, tam bir çamur köyü andırıyor. 80 derece termal suyun çıktığı köyde, çamur, sedef, yosun, buhar, kükürtlü çamur ve kum havuzları yer alıyor.

DERİYİ YENİLİYOR

Çamur içerdiği bio minaraller, vitaminler, humik asit, linginin, humin, petkin özellikleri cildi yenileyen hücreleri harekete geçiriyor ve cilde doğal bir güzelliğe kavuşturuyor. Derideki atık toksinler atılıyor artık derilerin vücut tarafından atılması sağlanıyor. Belediye çamurun özelliklerini yeni bir ticari bir değer olarak kazandırmak için ilçede çamur merkezi açtı. Türkiye'nin bir çok ilinden ve dünyanın her tarafından turist akınınına uğrayan merkezde çamur banyoları yer alıyor. Banyoların eklem ağrılarını aldığı ve romatizmal ağrılara iyi geldiği ifade ediliyor. Çamur banyosunun yanında ise ayak banyoları yer alıyor. Bu havuzların mantar ve bunun gibi hastalıkları bitirdiği belirtiliyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler