HABER

1 Milyon fotoğraf yükleyip basınca ne olur?

24 saat içinde internete yüklenen ve herkese açık tutulan fotoğrafları basıp tepeleme bir salona yığma fikrine ne dersiniz? İşte Hollandalı sanatçı Erik Kessels son çalışmasında bunu gerçekleştirdi.

Hollandalı sanatçı Erik Kessels 24 saatlik bir zaman dilimi içinde Flickr, Facebook ve Google'a yüklenen 1 milyon fotoğraftan oluşan bir enstalasyon hazırladı.

Kessels, bu sergiyle her gün internet kullanıcılarının karşılaştığı fotoğraf bombardımanını yansıtmak istediğini belirtti.

Amsterdam'daki Foam merkezinin 10. yıl dönümü dolayısıyla hazırladığı "Bundan sonra ne var?" adlı sergi kapsamında hazırlanan enstalasyon The Photography In Abundance (Tepeleme Fotoğrafçılık) adını taşıyor.

Erik Kessels, BBC'ye verdiği mülakatta "size içine çekebilecek bir görüntü denizi yaratmaktı düşüncem" diyor.

Sergiyi gezenler tepeleme yığılan fotoğraflar üzerinde yürümeye, istedikleri fotoğrafları toplamaya teşvik ediliyor. Kessels, böylece, sergiyi gezenlerde, "birisinin kişisel anıları üzerinde yürümüşlük duygusu yaratıldığnı" söylüyor.

Erik Kessels, bu çalışması için internette herkese açık olan fotoğrafları bastı.

Hareket noktasını anlatırken, "Günümüzde görüntüleri çok hızlı tüketiyoruz. Bu yüzden 24 saat içinde karşımıza çıkan bütün bu fotoğrafları bassam nasıl birşeye benzer diye merak ediyordum" diyen Kessels, "internette bunca resmi yüklerken, karşınızda bir milyon resim olsa bile, bu sizi pek etkilemiyor. Ama bütün bu fotoğrafları basıp bir mekana yığmaya başladığınızda, işte o zaman, sizi gerçekten boğuyor." diye devam ediyor.

Hollandalı sanatçı ayrıca insanlara, özel fotoğraflarının aslında ne kadar herkese açık olabildiğini göstereceğini de umuyor.

Kessels, "Eskiden yalnızca fotoğraf albümünüz vardı. Sadece aileniz ve arkadaşlarınız bakardı resimlere. Şimdi dünyanın her yerinden insanlar, bulabilirlerse, fotoğraflarınıza erişebilecek durumda." diyor.

Foam'daki "Bundan sonra ne var?" sergisine Jefferson Hack, Alison Nordstrom ve Lauren Cornell da, fotoğrafçılığın geleceği konulu enstalasyonlarıyla katılıyorlar.

Geri Dön