1 milyon nüfuslu şehre doktor dayanmıyor

Nüfusu 1 milyondan fazla olan Şanlıurfa'ya giden doktorlar kısa sürede kenti terk ediyor.

1 milyon nüfuslu şehre doktor dayanmıyor

Kaçışın ardında 5 neden sıralanıyor: Doktora şiddette birinci sırada, hava sıcak, iş çok, ev ve hemşire yok...

Sabah'ın haberine göre, Şanlıurfa'ya atanan doktorların büyük bölümü, ya göreve başlamadan ya başladıktan kısa süre sonra ya da mecburi hizmeti biter bitmez şehirden ayrılıyor. Kaçışının nedenleri şöyle sıralanıyor; şehir doktora şiddette birinci sırada, hava sıcak, iş çok, ev ve hemşire yok...

İŞ YÜKÜ ÇOK FAZLA

Şanlıurfa Sağlık İl Müdürü Uz. Dr. Erdoğan Duran, şehre ataması yapılan doktorların çoğunun ya göreve başlamadan ya da başladıktan kısa süre sonra ili terk ettiğini söyledi. Dr. Duran, bu kaçışın nedenlerine ilişkin de ilginç açıklamalarda bulundu. Şanlıurfa doğurganlık bakımından ilk sıralarında yer aldığını söyleyen Dr. Duran, "Kadın doğum uzmanı ve çocuk doktoru, diğer illere göre daha fazla iş yapıyor. İş yüküne dayanamayan her 10 kadın doğum uzmanından 9'u, her 10 çocuk hastalıkları uzmanından da 8'i istifa ederek veya eş durumundan tayin isteyerek kentten ayrılıyor. İç savaşın yaşandığı Suriye'den gelen hasta ve yaralılar da hastanelerimizdeki iş yükünü artırdı. Hemşire sayısı az olduğu için doktorlara daha fazla iş düşüyor. Ev kiraları da Türkiye genelinin üzerinde. Bir doktorun oturacağı en ucuz ev yaklaşık bin 500 liradan başlıyor. Haliyle de sağlık çalışanları için bu ciddi bir sorun oluyor. Ayrıca Şanlıurfa yazın Türkiye'nin en sıcak illerinden biri. Hele de alışık olmayan personel hayattan soğuyor. Bu da kaçışta etkili oluyor. Bu kadar olayı sıralayınca personeli elimizde tutmak da zor oluyor" dedi.

İl Sağlık Müdürü Dr. Duran'ın açıklamaları dışında doktorların şehirden kaçışına ilk gerekçe ise son yıllarda artan 'şiddet' olayları gösterildi. Doktora şiddetin en fazla yaşandığı il olan Şanlıurfa'ya zaten önyargılı gelen personelin, sıradan bir olaydan bile etkilenip şehirden ayrıldığı belirtildi.

Uz. Dr. Abdulkadir Yetişgin (Mehmet Akif İnan Eğitim ve Araştırma Hastanesi yöneticisi): "Doktorların en büyük sorunu çalışma ortamları. Dışarıdan gelen hekimler iletişim sorunu yaşıyor. Batı'da çalışan doktor ortalama 70 hastaya bakarken Şanlıurfa'da bir doktor ortalama 120-150 hastaya bakıyor. Türkiye'de sağlık çalışlarına yapılan şiddette Şanlıurfa ilk sıralarda. Şanlıurfa'ya mecburi hizmet döneminde 30 hekim geliyorsa 35 hekim de tayin istiyor. Doktorları tutmak istiyorsak, saygı duymalıyız, şiddetten kaçınmalıyız"

Op. Dr. Hüseyin Timuçin: (Mehmet Akif İnan Eğitim ve Araştırma Hastanesi doktoru): "4 buçuk yıldır Şanlıurfa'dayım. Ben burada çalışmayı seviyorum. İnsanlara elini uzattın mı, karşılığını alıyorsun. Şanlıurfa'da çalışmak halıyı elle dokumaya, kolay yerde çalışmak ise makinede dokumaya benzer"

Kalp Damar Cerrahi Uz. Dr. Mustafa Abanos: "2 yıl önce Giresun'dan geldim, hizmetim bittiğinde gitmek istiyorum. 5 yıldır hastane malzeme almıyor. Ev kiraları da oldukça yüksek"

Beyin Cerrahi Op. Dr. Elif Akpınar (Mehmet Akif İnan Eğitim ve Araştırma Hastanesi): "3 ay önce İstanbul'dan geldim, aslen Bingöllüyüm. Şanlıurfa'yı da hastalarımı da çok seviyorum. İnsanlar saygılı. Çok yoğun çalışıyorum ama işimi seviyorum. Arapça ve Kürtçe öğrenmeye başladım. Yalnız ev kiraları çok yüksek. Güç bela bin liraya ev bulabildim. Mecburi hizmet kapsamında buradayım. Eşim İstanbul'da avukat. 3 yaşında kızım var. Ama yine de gitmeyi düşünmüyorum"

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 45 yorum
iyi ediyorlar hem doktorlar pislik hem kürtler ikisinede müstehak
YAZIKLAR OLSUN SANA YAA.BU NASIL BİR SÖZDÜR YAA.ÇOK AYIP ÇOK..
içimizde bir temiz sensin herhalde.Önce git bi boy abdesti al,senin açından yani :)
nasıl bir ruh halidir bu ya
Allah senin belanı versin
bence en pislik olan sensin
seni bir dr mu .ikti?Varsan baksan ciğeri beş para etmeyen birisindir.
bence doktorların tamamı ayrılsın o memleketten doktor kıymetini bilmeyenler doktor olmadı zaman yakın illere gitsinki oradaki calışanların kıymetini bilsin
HADİ YAAA, BU NE ZEKA BÖYLE.
beğenmeyenler hem doktora şiddet uygulayıp hem de gitmesini istemeyenler..
Atamayın doktor , bırakın ölsünler.
Kocakarı ilacı kullansınlar, doktor istemiyorlarsa..
EVET BİR KAÇ KENDİNİ BİLMEZ MUTLAKA ÇIKACAKTIR DA, DOKTORLAR DA MELEK DEĞİL, KİMSE ÖYLE KÖRÜ KÖRÜNE SAVUNMAYA GEÇMESİNLER. DOKTORLARIN AĞZINDAN LAF ALMAK, HASTANIN DURUMUN SORMAK NE MÜMKÜN, ADAMLAR SANKİ KONTÖRLE KONUŞUYORLAR. BİR DE KONUŞMAYA BAŞLIYORLAR, AĞIZLARINDAN TIBBİ TERİMLER DÖKÜLÜYOR, SANKİ HASTA VEYA HASTA YAKINLARI TIP EĞİTİMİ ALMIŞLAR.
1500 lira urfada kiramı olur etilerde otururum o paraya ayıptır.Sonra doktor gelmiyor dersiniz tabi gelen doktoru dövün 1500 liraya evinizi kiraya verin durursa salaktır zaten o doktor
Bir bakana yurmruk 5 polis issiz. bir doktora dayak olum zulum hala cikmayan kanunlar verilmemis cezalar varsa . ordan gidene cok gormemek hala orda olanlarindan anlindan opmek lazim. cunku bu milletin bilmesi gerektigi birsey var. bir doktorun kac yilda yetistigi gibi?
YAHU BEN MUĞLA DALAMANDA YAŞIYORUM,140m2 EVE 325 TL KİRA ÖDÜYORUM..1500 TL KİRA İSTEYENLER,BELİNDE SİLAHLA GEZENLER,DOKTOR DÖVENLER HİÇ NORMAL İNSANLAR OLAMAZLAR..! MAKSATLARI BATILI DOKTOR GELMESİN,BİZİM MEMLEKETİN İNSANI DOKTOR OLSUN..BATIDAN DOKTOR GELİYORSADA ONU SOYUP SOĞANA ÇEVİRELİM,GELDİĞİNE PİŞMAN EDELİM..SEN DOKTORDAN NEFRET EDERSEN,1500 TL KİRA ALIRSAN ODA SİZDEN NEFRET EDER,SİZİ SOYMAYA ÇALIŞIR,HASTANIZLA GÖNÜLSÜZ İLGİLENİR,SİZDE BUNUN KARŞILIĞINDA DOKTORU DÖVERSİNİZ,BU DEVRAN BÖYLE SÜRÜP GİDER..!
haklısın , doğuya batı doğumlu doktor göndermemelii
bir urfalı olarak ne yazıkki bütün eleştirlere katılıyorum. genelde urfada sorunlar şiddetle halledilmeye çalışılıyor.düşünün tarladaki bir karpuz için bile hemen kardeşler birbirini öldürebiliyorlar. devletten elini kolunu yormadan çiftçi desteği alanlar urfa merkezdeki tüm evleri satın alıyor. bedava para kazandıkları için ev kiralarınıda yüksek tutuyorlar. evin vergisini ödemeye gelincede devletten vergi kaçırıyorlar. ne yazık ki bunu maliye bilmesine rağmen göz yumuyor. urfa merkez siverek hilvan ve diğer ilçelerinde aleni bir şekilde mazot kaçakçılığı ve sigara kaçakçılığı yapılıyor.
kardeşim doktorun birisi kötü çıktı diyelim dövdüler gönderdiler diğeri kötü çıktı dövüp gönderdiler bu doktorların hepsi mi kötü hem niye dövüyorsun şikayet edin nice iyi doktorlar var, bir sancı tutuyor gidiyorsun ölsem bu acıdan iyi diyorsun şifa Allahtan ama yeri geliyo şifa sebebi kul oluyor hastasına insan muammelesi yapan bütün doktorlardan Allah razı olsun.
kardeş ne yazık ki urfada sorunlar şiddetle hal edilmeye çalışılıyor. karısını erkek doktora muayene ettirmez ama karısı öldümü doktoru döver. zaten biraz durumunu iyi eden batı illerine kaçıyor. arsalar hepsi bir kaç ağanın elinde. güç onlarda. herşey onlarda. kaba şiddet ne yazık ki urfa ve ilçelerinin en başta gelen sorunu daha geçen gün siverekte gazetecilere yine ağa denilen zorbalar saldırıp dövdüler. kısacası urfada devran bu hep böyle gider. güya ismi peygamberler şehri. ama neyse devamını siz getirin.
Oraya gelen doktor önce ordaki insanlara insan gibi davranmasını bilmeli .Kendini baytar karşındakini hayvan olarak görürse olacağı budur. Ev kiralarına gelince lüks ev istersen tabiki kirasını ödeyeceksin. doktorların oturacağı ev 1500 lira imiş niye biz 600 liraya oturuyoruz illa dubleks evde oturacaksanda parasını ödeyeceksin.. Kiranın pahalı olmasının sebebi Suriyeden göç eden insanların çokluğudur, Bu Urfaya has bir olay değil. tüm sınırdaki illerde pahalı oldu
Abi dr olmuşun bırak hayvan gibi yaşasın hayvan gibi ölsünler oraya devlet hastanesi bire haramdır teröriste yardımın kralıdır bu
sen kurban ol Urfalılara Urfada ne zaman terör olayı oldu .
Bende ilk defa urfaya gittim ilk günümde arabama hasar verdiler aracım otoparkta olmasına rağmen oldukca hasar verdiler bana göre urfa milleti çok kaba birdaha urfayamı gitmek tövbeler olsun.
Allah kimseyi doktora hastaneye muhtac etmesin ama asla onlarsizda birakmasin o kadar yogunlugun arasinda birde doktora siddet uygularsaniz malesef doktorsuz kalirsiniz onlarinda biraz kiymetini bilin saglik sigortamiz hayat kocumuz onlar
başka yerde doktorlar dayagı hak ediyor bakmayn bizim dövmedigimize
doktorların gazını demekki en iyi urfalılar alıyor. kendileri vali kaymakam vs gibi birşey sanıyorlar. urfalılar silkeleyip kendine getiriyor demekki bunları.
ya kardeşim ondan sonrada diyorlarki bizi ayrıştırıyorlar ötekileştiriyorlar bu cahil medeniyetten yoksun insanlara ne hastane ne doktor geberip gitsinler utanmaz ahlaksızlar
sen ahlak timsalisin deyilmi
Urfada kiralarin yuksek oldugu dogru ama doktorlar icin sorun degil cok para kazanıyorlar fakir fukara napsin urfada en guzel dairelerde doktorlar oturuyor hatta bi doktor kazandigi parayla hastanenin karsisinda apartman yapmis kirasi 2500 tl buna ne diyeceksiniz?
tabiki para kazanacak. en iyi mesleği yapıyor. sende oku sen de doktor ol. doğuda öğretmen kaçırıp iş makinesi yakacağıunıza yardım edin onlara da sizde adam olup doktor olun. doktor dövmeyin.
neden tek taraflı haber yapıyosunuz anlamıyorum doktorlar urfada kazandığı para ile kendilerine başka ilde hastane açarlar.taraflı haber yapmayın türkiyenin her yerinde şiddet var.doğu diye kötülemekten vazgeçin artık burdaki medeniyet ve misafir perverlik hiç bir yerde yok .
batıda da doktorları gene oradaki doğulular dövüyor. Anladığım kadarıyla kendi yakınları hastanede ölürse, ne olursa olsun doktordan biliyorlar. yahu doktor sizin akrabanızı öldürmeye meraklı mı bu işten para mı alıyor. böyle giderse bölgenize doktor gelmeyecek. ondan sonra devlet bize doktor göndermiyor diye ağlıyorsunuz. misafirperverlik var da anlayış zayıf.
ben anlamıom 1500 tl lik ev kirasımı olur orta halli bi evde oturamıyormu hem parasını gereksız harcamamış olur 500 tl kiralı evde otursun
Doktor medeni bir varlık ,medeni yerlere yollanır.Hizmet istemeyene hizmet yapmayın ,o zaman anlar ve evlatları gibi davranırlar.
Bırakın ölsünler ya...Madem değer bilmiyorlar , terkedin.
Doktorların işi de gerçekten zor. Doktor , Allah değil.
dktora dayak..Bekir Bozdağ da duysun...onlara kocakarı ilacı bile çok.1500 tl kira..orda hala dr varsa şükretsinler...
oda doktor deyil bakan olsaimiş bak bekir bozdağa hergün medyada sesini duyuruyor üstelik birde beş polisin başını yedi
durum Kötü..her yerde stres var insanlarr köpürüyor...NE MUTLU Türküm sözünü son 13 yılda HİÇ duymadık..ama kulagınız sagır olana kadarrrr Ne MutLu TÜRKÜMMMMMMMMM!!
Tam 1 müslüman ve peygamber şehri ya..
bazıları doktorların ne varlıgına dayanabiliyorlar nede yokluguna,...ya sev ya bırak gitsin :))
türkiyenin nufus ortalamasına bakılıp hesaplandıgında en cok özel hastanesının oldugu en yuksek doktor maaşlarının alındıgı yer en az aylık özelde 15 bin bu maası alıpta karsındakı hastayı ınsan yerıne koymuyorsa dayak farzdır
URFAYA GELİP TE ZENGİN OLMAYAN DOKTOR VARMI ONU DESİNLER KİRASI 1500 DEDİGİ EVİ ADAM SATIN ALIYO 400,600 BİN TL BİR YILDA BİR YILDA BU KADAR PARAYI NASIL KAZANIYOR DR.
valla biraz abartı olacak ama doktora şiddet uygulanan hastanelere devlet doktor göndermesin doktorsuz kalsınlar belki akıllanırlar.
Diğer Haberler