HABER

10. Ulusal Sosyal Bilimler Kongresi yarın başlıyor

ANKARA (ANKA) - Türk Sosyal Bilimler Derneği 10. Ulusal Sosyal Bilimler Kongresi, 28-30 Kasım tarihlerinde Orta Doğu Teknik Üniversitesi(ODTÜ) Kültür ve Kongre Merkezi'de yapılıyor.

DİSK, TÜBİTAK, ODTÜ ve Merkez Bankası'nın katkıları ile düzenlenen kongrede, üç gün süresince sendikal hareket, çalışma hayatı, eğitim ve Türkiye'deki ekonomik ve siyasal gelişmeler üzerine 60'ın üzerinde oturumda sunumlar gerçekleştirilecek.

Açılış konuşmasını, ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Ural Akbulut ve Türk Sosyal Bilimler Derneği Başkanı Galip Yalman'ın yapacağı kongrede, Prof. Dr. İlhan Tekeli ise açılış bildirisinde "Sosyal Bilimler Alanında Günümüz İçin Merkezi Bir Sorun Belirlenebilir mi?" konusunu değerlendirecek.

Kongre'de, akademisyenler ve üniversite öğrencileri, "Türkiye'de Ermeniler", "Avrupa Birliği ve Türkiye", "Kıbrıs'ta Değişimi Anlamak", "İlköğretimden Üniversiteye Sistem ve Sorunları", "Devlet Hukuk ve İşsizlik", "İstikrar, Dış Borç ve İhracat" gibi güncel konuların yası sıra "Göç Olgusu", "Toplumsal Cinsiyet", "TV Dizleri ve Toplumsal Dönüşüm" gibi konuları da masaya yatıracak.

Kongrenin kapanış oturumu ise, 8 Kasım'da hayatını kaybeden ODTÜ Sosyal Bilimler Bölümü'nün gelişmesinde büyük emeği olan ve Türkiye'de sosyolojinin gelişmesinde önemli bir yere sahip Prof. Dr. Mübeccel Kıray anısına yapılacak.(ANKA)

Geri Dön