10 yılda kanser görülme sıklığı yüzde 22 arttı

10 yılda kanser görülme sıklığı yüzde 22 arttı

İZMİR (İHA) - Ege Üniversitesi Kanserle Savaş Araştırma ve Uygulama Merkezi tarafından 4 Nisan 2008 tarihinde EÜ Tıp Fakültesi Muhittin Erel Amfisi'nde "Kanserden Korunma ve Çevre Sorunları Halk Sempozyumu" düzenlenecek.

Toplantının amacının çevre sorunlarının kanserle ilişkisini ortaya koyarak, cep telefonları, baz istasyonları gibi konular hakkında uzman görüşlerinin alınmasını sağlamak olduğunu açıklayan Merkez Müdürü Prof. Dr. Ayfer Haydaroğlu, "Oturumlarda sigara bırakma yöntemleri, kanserden korunma ve kanser aşıları gibi konular üzerinde durulacaktır. Müzik ve çeşitli süprizlerin yer alacağı sempozyum 09.00-17.00 saatleri arasında gerçekleştirilecek" dedi.

Son 10 yıl içinde kanser görülme sıklığının yüzde 22 arttığını belirten Prof. Dr. Haydaroğlu, "Bu artışın nedenleri üzerinde durmalı ve bu nedenlerin içinde önemli yer tutan çevre sorunları konusunda duyarlı olmalıyız. Çocuklarımıza daha sağlıklı bir çevre bırakabilmek ve kanserden korunabilmek için üzerimize düşen görevleri yerine getirmeliyiz" diye konuştu.

Kanser oluşumunda tek bir nedenden söz etmenin mümkün olmadığını vurgulayan Prof. Dr. Haydaroğlu, "Çevresel faktörlerin belirli kanser tiplerinin oluşumu ile ilgili olduğu artık kesinleşmiştir. Örneğin sigara ile akciğer kanseri,ve ultraviole ışını ile cilt kanserinin direkt ilişkili olduğu görülmüştür. Sigara içenlerde içmeyenlere göre 10-20 kat daha fazla akciğer kanseri görüldüğü, sigara tiryakilerinin kanser riski taşıdıkları saptanmıştır. Çevresel faktörler, yaşam tarzı ve kalıtımsal risk faktörleri, kanser oluşumunda rol oynamaktadır" dedi. Prof. Dr. Haydaroğlu, her geçen gün kansere yol açan çevresel faktörler artarken, kanser görülme oranını belirgin bir şekilde yükseldiğini söyledi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler