100 bin kişi İstanbul Boğazı'nı böyle geçecek

Etiler ile Çamlıca arasına yapılacak projeyle saatte 6 bin, günde 100 bin kişi Boğaz’ı teleferikle geçecek.

100 bin kişi İstanbul Boğazı'nı böyle geçecek

Anadolu Yakası’nda Beykoz’un iki tepesi de teleferikle bağlanacak İstanbul’un artık kronik hale gelen trafik sorunu çözmek için metrobüs, metro gibi toplu taşıma sistemlerini devreye alan İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) bu halkaya şimdi de teleferiği eklemeye hazırlanıyor.

İBB uzmanları Avrupa Yakası’ndan Anadolu Yakası’na uzanacak teleferik hattıyla ilgili çalışmaları önemli ölçüde tamamladı. Vatan'da yer alan habere göre, Etiler-Üsküdar (Çamlıca) arasında saatte 6 bin yolcu taşıyacak projeyle ilgili çalışmaların son halinin Başkan Kadir Topbaş’a sunulduğu öğrenildi.

İBB Başkanı Kadir Topbaş, bu tarihi proje hakkında şunları söylemişti: “Asya’dan Avrupa’ya yani bir kıtadan diğerine teleferikle geçmek önemli ve heyecan verici olacaktır. İstanbul Boğazı’nı geçen bu teleferikte Altunizade’nin diğer bir aktarması da Çamlıca’ya olacak. Bu projeyle saatte 6 bin yolcu kapasiteli bir sistem olacak.” Beykoz’a teleferik Öte yandan teleferik keyfi artık Anadolu Yakası’na taşınıyor. Eyüp ve Maçka’nın ardından şimdi de Beykoz da teleferik hattı kurulması için düğmeye basıldı. İstanbul Boğaz’ının en gözde yerleşim yerlerinden olan Beykoz’da Karlıtepe ve Yuşa Tepesi arasına teleferik kurulması için çalışmalar başlıyor. Paşabahçe sahilinden en yüksek tepeye uzanacak birinci teleferik, 2 km mesafelik bir gezintiyle Boğaz’ın seyrini sağlayacak. Karlıtepe olarak bilinen mesire alanına erişimi sağlayacak teleferik ile sahilde yapılacak marinaya gelen tekne ve yatlar da ormanlık mesire alanında kurulacak piknik alanına ulaşabilecek. Ayrıca Yuşa Tepesi’ne ulaşımı sağlayacak ikinci teleferik ile Boğaz’ın tüm güzellikleri seyredilerek erişim sunulacak.

Bölgeye ilgi artacak İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Beykoz Belediyesi işbirliğiyle yürütülen çalışmalar, mesire alanı düzenlemesiyle eşgüdümlü olarak devam edecek. Büyükşehir Belediyesi, Karlıtepe piknik alanının düzenlenmesi için ihaleye çıktı. İhale sonrasında teleferik için çalışma da başlayacak. İstanbul’un ikinci Çamlıca Tepesi olarak adlandırılan Karlıtepe’nin dinlenme ve seyir terası olarak projelendirilmesinin ardından bölgenin cazibesini artıracak çalışmalarla da destekleniyor. Boğaz sırtlarından seyir zevkini yaşamak isteyenlerin karayoluyla rahatlıkla gelebilecekleri Karlıtepe’ye teleferikle erişim de sağlanacak.

Paşabahçe sahilinde marina ve teknepark projesiyle uyumlu olacak teleferik projesi, bölgenin turiszmine ve ekonomisine de katkı sağlayacak. Ayrıca İstanbul’un en önemli manevi merkezlerinden Yuşa Tepesi’ne de teleferikle ulaşılabilecek. Boğazın uç noktasında yer alan türbeye Ortaçeşme’den teleferikle gidilebilecek.

HANGİ ŞEHİRLER KULLANIYOR?

Dünyanın birçok kentinde teleferik sadece keyif için değil, ulaşım amaçlı da kullanılıyor. ABD,İngiltere, Fransa, Almanya, İsviçre, İspanya, Çin, Malezya, Güney Afrika, Brezilya gibi ülkelerde yaygın. Londra, San Fransisko, Rio de Janeiro, Hong Kong, Cape Town gibi büyük şehirlerde teleferik hem günlük ulaşımda kullanılıyor, hem de turizme hizmet veriyor.

haberler

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 32 yorum
yarın chp taksime dökülür teleferiye hayır der sonrada herkesden önce binerler
erişim havadan olduğu için ağaç sorunu da yok... iyi oldu böylesi...yoksa chp ve örgütleri etilerle çamlıcayı yangın yerine döndürürlerdi... muharrem ince ye kapak olsun...
100 bin enayi o geçişlerde tayyibin aç karnını doyuracak vay yazıkkk vallaha yazıkk
geziciler buna karsi cikar yapmayin havadayken keserler ipinizi valla.
Diyarbakır Kürdistanın başkenti olarak bu tarih itibariyle bağımsızlığını almıştır TÜRK MİLLETİNE AKPLİLERE VE BÜYÜK ŞEHİRLERDE ÜLKÜCÜLÜK YAPAN ABİLERE DUYRULUR !
hem marmaray açılıyor hem teleferik yapılır 2 tane köprü var vapurlar var ama hala 3. köprü diye diretilir ... 3.köprü ranttan başka bir şey değildir.
gezicilere kapak oldumu samet xD
Normalde çamlıcadan etilere ulaşım,saatler süren eziyetli bir yolculuk,eğer teleferik olursa hem çok kısa bir sürede boğaz geçilecek hemde turistik açıdan faydalanılacak,çok güzel bir proje.
süper bir proje bence, sırf manzara için bile binilir..Bu arada makarna, kömüre oy veriyosunuz diyenler acaba şu projeleri görünce ne deüşünüyolar çok merak ediyorum..
"" bu projeye imza, gönül ve emek koyanların alınlarından öpüyorum....şehircilik dersi verdiler """
Camii ye gidiş kolaylaşır
C.H.P LİLER GÖRÜN GÖRÜN AMA SİZLER KÖRSÜNÜZ GÖREMESSİNİZ ŞİMDİ SİZ BU HİZMETİ TAKDİR ETMESSİNİZ BUNUN ALTINDA KİM NE RAND ELDE ETTİ DİYE ŞEYTANLIK DÜŞÜNÜRSÜNÜZ YA ALLAH AŞKINA BİR ESERİNİZİ SÖYLEYİN BE SİZDE ESER YAPACAK KAPASİTE YOKKİ
haberi okudum ve gözlerim geçmişe daldı. kim bilir kaç tane belediye başkanı geldi geçti. neydi İstanbul un hali. köylerin bir araya gelmesiyle kurulmuş büyük köy olan İstanbul medeniyetten teknolojiden uzak her türlü pisliği rezilliği içinde barındıran mafyaya teslim olmuş her yer parsellenmiş su ve elektrik alt yapısı olmayan suyu akmayan elektriği olmayan çöp dağlarının oluştuğu güzelim haliç in kokudan pislikten yanına yaklaşılmadığı 2 yaka arasında gidip gelmek için küçük köhne teknelere mecbur kalındığı yolların delik deşik olduğu istanbul dan bugünkü hale gelmek. HAK HİZMET EDENİNDİR
geziciler piyasaya dökülür. CHP dava açar. aman bu ülkeye hizmet yapmayın sonunuz Mursi gibi olur..
bu proje güzel , gercekten mükemmel , fakat buna da birileri kulp uyduracak dır emin olun sonrada istemyük diyerek ortalığa dökülecektir , bitince projede ilk önce kendi kullanır hatta sanatçı kılıklılarda film dizi çekerler...
EYLEMCİLER HEMEN HAREKETE GEÇİN ÇADIRLARI KURUN AVRUPADAN PİZZA ŞİPARİŞİ İÇKİ TİNER BEDAVA GAZ MASKELERİNİZİ HAZIRLAYIN
Ya hep bu ak parti yüzünden
Yapilan hic bir hizmete karsi degilim lakin Istanbula yapilan her yatirim yillardir oldugu gibi yine doguyu bosaltmak icin yapiliyor, yönetim ve bakanlar bunun önüne gecmeli, TÜRKiYE CUMHURiYETi sadece Istanbul, Ankara, Izmir, Bursa ve Antalyadan olusmuyor. terörü bende lanetliyorum ama batili illerimizde yasayan bir vatandasimizin doguyu anlamasi zor, doguda yasayanlarinda bölücülere kolayca kanip üc bes kurusa vatan hainligi yapmalarina hak vermemek elde degil, Kemal Sunalin bazi filmlerde vermek istedigi mesajlari iyi düsünelim.
güzel bir çalışma. ulaşım sorununun çözülmesine katkıda bulunacaktır.
capulcular buna da karsi cikar ama yapildiktan sonra iiki yapilmis derler encok onlar binerler ama arada bir agrizada yaptigi sira iste akp hukumeti boyle seylere para harciyor der yani ne yaprsan yap capulcular begenmez ki zaten akp halk icin yaptigi icin bi kac capulcu begenmez normaldir cunku bugune kadar 3 tas ust uste koymamis bi zihniyete agir geliyor bu tur calismalar marmaray projesi sayesinde cin'den ingiltere'ye tren seferleri bile yakinda baslar lozan antlasmasinda olmadigi icin marmaray projesi turkiye ordan ii para kazanir ama capulcular birakmaz niyetleri ezik bir turkiye gormek
solcularda beyın yokki onlarda bişey yapsın beyıncık var oda onların yaşamasına anca yeıyor
BUNLAR AYNI ZAMANDA TURİSTLİK..AMAÇLI..GÖRSEL..İŞLER ÇOK GÜZEL FİKİR..İSTEMEZÜK..ÇÜ LER..DOLUŞUR EN BAŞTA
kaç kere boğazı havadan gecebiliriz ki yada dünyanın neresinde böyle bir boğaz ve güzelliğe sahibiz bunu havadan görmek cok güzel olacak artık boğazı havadan görmek zengin işi olmaktan cıkıyor... hizmet hizmettir... tebrikler... ayrıca istanbul'un cazibesi ve turizm acısından yararlı ...
hey gidi istanbul....neydin ne oldun....daha da ne olacaksın.. yakışır sana be...arada bir şu eski türk filmlerini seyredin..nişantaşının göbeğindeki tahtadan telefon direklerini.....ana caddelerdeki çamaşır leğeni gibi çukurları...birbirlerinin buz dolaplarını kullanan komşuları...hurda belediye otobüslerini...koca mahallede herkesin birbirini nasıl tanıyıp, sevip saydığını (şimdi aynı apartmanda kimse birbirini tanımıyo)... öğrencinin öğretmene saygısını....kuvvetli aile bağlarını....bir bekçi baba nın herkesçe nasıl sevilip sayıldığını ibretle görün.....
istanbul gibi manzarası eşsiz bi ilimiz için turistik olarakta kullanılabilir :D
araçla köprüden geçiş 3TL olsa teleferik kişi başı 5-10 TL olacak mantıklı mı?
YA ARKADAŞ NAPIYOR BUNLAR ANLAMADIM..BOĞAZIN ALTINA TÜP GEÇİT,ÜSTÜNE TELEFERİK..İSTANBUL İZMİR ARASI 3,5 SAAT OTOYOL PROJESİ VE MARMARAYI BÖLECEK OLAN ASMA KÖPRÜ..DAHA NELER NELER..OLUYOMUYA ŞİMDİ..??..TÜRKİYENİN BU KADAR KALKINMAYA,MODERNLEŞMEYE HAKKI VARMI..50 YILDIR FAKİRİZ (70 cent' muhtacız) EDEBİYATINA ÖYLE GÜZEL ALIŞTIRMIŞLARDIKİ BİZİ OYSA.KANIKSAMIŞTIK BİLE 'İMF' Yİ...YAPAMAZSINIZ BUNLARI??.MUHALEFETİN PAÇASINI TUTUŞTURDUNUZ YİNE..AMA HAKSIZLIK BU..:)))
Proje güzel. Büyükşehirler yönetilirken sorun çıkmadan çözümler düşünülmesi daha faydalı olur. Yani metrobüs gibi milyarlarca lira harcanıpta 3 yıl sonra olmadı dersek olmaz.
Telefirikler düşerse bile su üzerinde durabilmesi özeligi olması lazım yoksa 1 tane düşerse ozaman yaptıklarınız işler hepsi hava ollur Bir işin özeligi çok olması lazım suya yakın gitmesi lazım akıla iş yapın
Klima da varsa yazın zevkli olur. Tadına doyum olmaz valla.
geziciler piyasaya dökülür. CHP dava açar. aman bu ülkeye hizmet yapmayın sonunuz Mursi gibi olur.
Boğaz'da devamlı değişen rüzgarı unutmayın. Felaketler yaşanabilir.
Diğer Haberler