100 milyon dolarlık "kapan" operasyonu

Konya merkezli 13 ilde eş zamanlı düzenlenen operasyonda 100 milyon dolarlık vurgun yaptığı iddia edilen aralarında bankacılarında bulunduğu 80'den fazla kişi gözaltına alındı.

Edinilen bilgiye göre, Konya Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) Şube Müdürlüğü'nün 10 aylık çalışmasının sonucunda, bugün sabah saatlerinde Konya ve İstanbul başta olmak üzere, Tekirdağ, Diyarbakır, Adana, Mersin, Antalya, Denizli, Bodrum, İzmir, Bursa, Niğde ve Ankara'da eş zamanlı operasyon düzenlendi.

100 milyon dolarlık vurgun yaptığı belirlenen suç örgütüne düzenlenen "Kapan" operasyonunda polis, örgüt lideri Mert Ali A.'yı İstanbul'da yaşadığı havuzlu villasında yakaladı. Gasp, adam kaldırma, silahla yaralamaya olaylarına karıştığı belirlenen şebekenin Anadolu'da yapılanmaya gittiği, sahte evraklarla şirket kurup sanayi şirketlerini ve bankaları dolandırıp 100 milyon dolarlık vurgun yaptığı belirlendi.

Türkiye genelinde 61 şirket kuran şebekenin, iş başvurusunda bulunan 4 bin 700 kişinin kimlik fotokopilerinden sahte kimlikler yaparak, bankaları ve şirketleri dolandırdıkları ortaya çıktı. Sadece bir mağdurun üzerine kurulan şirketten 240 farklı dolandırılıcılığı gerçekleştiren şebeke üyelerinin bankalarla sağlam ticari ilişkiler kurup güven sağladıktan sonra dolandırdıkları öğrenildi. Operasyon kapsamında yaklaşık 50 silah, 200 adet çek, çok sayıda senet ve patlayıcı madde ele geçirildi.

61 şirkete el konulurken, bu şirketlerle ilgilenen ve sus payı olarak yüzde 2 ortaklık verilen çok sayıda sekreter de gözaltına alındı. Konya'da 15, İstanbul'da ise 40'dan fazla olmak üzere 80'i aşkın kişinin gözaltına alındığı operasyonda 100 milyon dolarlık vurgunun aratabileceği öğrenildi.

Gözaltına alınan şüpheliler Konya'da Numune Hastanesi'nde sağlık kontrolünden geçirilerek KOM Şubesi'ne götürüldü.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler