100 terörist örgütten kaçıp ailesine döndü

DİYARBAKIR (İHA) - Doğu ve Güneydoğu'da Valilik bünyelerinde kurulan komisyonlar aracılığıyla yaklaşık 100 PKK terör örgütü mensubu örgütten kaçıp yasal mevzuatlar çerçevesinde ailesine kavuştu.

Diyarbakır Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) Kuzey Irak'ta terör örgütüne yönelik yaptığı sınır ötesi operasyonların ardından bölgede yaşanan gelişmeler ile ilgili açıklamalarda bulundu. Vali Mutlu, terörün bölgede güç kaybettiğini söyledi.

YÖRE HALKI TERÖRÜ BİTİRİYOR

Güvenlik güçlerinin halkın huzur ve emniyeti için 24 saat ayakta olduğunu belirten Diyarbakır Valisi Hüseyin Avni Mutlu, terörle mücadele en büyük desteği yöre halkından gördüklerini söyledi. Halkın sağlıklı duruşunun terör örgütünü rahatsız ettiğini kaydeden Vali Mutlu, "Terör karşısında sağduyulu birlik beraberlik tavrımızı sergileyerek, terörü kınayarak büyük cesaretle tavrımızı ortaya koymalıyız. Yapılanların yanlış olduğunu, göz yaşı, kan ve insanlara zulüm etmenin haksızlık olduğunu net bir şekilde söylemeye devam edeceğiz. Yüksek sesle söylenen bu toplumsal duyarlılığın daha yukarıya çıkarak ifade edilmesi terörün karşısındaki en ciddi duruştur. Ülkemizin güvenlik güçleri bir tarafta üzerine düşen hassas görevi en iyi şekilde yapmaya çalışırken, yüce milletimizin bu konuda duruşunun çok büyük ehemmiyeti vardır ve terör örgütünün de en fazla rahatsızlık duyduğu hususta bu ortamdır. Halkın yapılan yanlışları eleştirmesi örgütü ciddi rahatsız etmektedir. Bu eleştirilerin gittikçe artıyor olması da örgüt için büyük puan kaybıdır. Halkımızın bu sağlıklı duruşu eskiden beri var olan ancak gittikçe sesini daha çok yükselten duruşu terörün bitmesinden en büyük destek ve güçtür. Herkes üzerine düşen görevi küçük büyük demeden tam anlamında yerine getirdiği taktirde Türkiye'miz terörle mücadelesinde çok daha süratli yol alabilecektir" diye konuştu.

3-5 ARIZ DİYARBAKIR HALKINI TEMSİL ETMİYOR

Diyarbakır halkının huzur ve mutluluk içerisinde bir yaşam sürdürdüğünü kaydeden Vali Mutlu, "800 bin insanı ile kültür, sevgi ve sanat şehri olan Diyarbakır'a kimse haksızlık edemez. Diyarbakırlılar'ın gururunu kırmaya kimsenin hakkı yok, Diyarbakırlı şerefli namuslu, izzeti nefis sahibi, ülkenin birliği beraberliğinde taviz vermeyen memleket için hizmet üreten yüreği sevgi dolu insanlardır. Diyarbakırlıların bir yerlerle özdeşleştirmeye, sıkıntının içine sokmaya kimsenin hakkı yoktur. Kimse bu şehre
haksızlık etmesin ben bu kentin, valisi olarak bu şehrin insanları ile gurur duyuyorum. Her Diyarbakırlı ise kendisi ile gurur duyuyor" diye konuştu.

Vali Hüseyin Avni Mutlu, sözlerini şöyle sürdürdü: "Diyarbakırlıları küçük ufak tefek bir takım sıkıntıların odağındaymış gibi kimse göstermesin. 800 bin nüfuslu insanlarımızın çizgi itibariyle içinde çıkan bir takım arızların Diyarbakırlıları temsil etmeye hakkı yoktur. Kimse Diyarbakırlılara haksızlık etmesin bu arızları da açık söylüyorum. Bu millete şikayet ediyorum. İçimizdeki 3-5 arız çıkıp Diyarbakırlıları imaj noktasında lekeleyemez. Benim Diyarbakırlım tertemiz yüreği sevgi dolu, merhamet dolu. Kimse bu şehrin üzerinde bir takım paylar çıkarmaya kalkışmasın. Zaten Diyarbakır halkı kendisine, tarihine, kimliğine ve geçmişine sahip çıkacak".

100 PKK'LININ AİLESİ İLE GÖRÜŞÜLDÜ

Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde geçmiş yıllarda kandırılıp PKK terör örgütü saflarına katılan gençlerin ailelerine dönmesi için başlatılan proje kapsamında valilik bünyesinde oluşturulan komisyon çalışması ile yaklaşık 100 örgüt mensubu gizlice teslim olup ailesine kavuştu. Bir insanın hayata tekrar başlamasının çok önemli olduğunu ifade eden Diyarbakır Valisi Hüseyin Avni Mutlu, "Terör örgütü mensuplarının ailelerinin yanına geri dönmek için istifade edeceği yasal mevzuat var. Bu yasalar örgüt mensubu aileleri tarafından yakınen biliniyor. Ancak örgütün özellikle bilgilendirmeme konusunda çok özel çaba sarf ettiğini biliyoruz. Bu konuda oluşturduğumuz komisyonlar var. Ailelerin ziyaret edilmesi bir takım ihtiyaçlarının karşılanması noktasında çalışmalarımız devam ediyor. Bu ailelerin diğer vatandaşlar gibi devletin imkanlarından istifade edilmesi konusunda aynı eşit prosedürü yürütüyoruz. Aileler ile birlikte yaptığımız çabalar sonucu evine gelmiş çok sayıda örgüt mensubu var. Önümüzdeki süreçte bu yoğunlaşacak, bir kişinin dahi ailesinin yanında hayata yeniden başlama iradesini göstermesi bizim için önemlidir. Bir insan bir insandır. Onların yaşadıklarından sonra gelip annesinin, babasının, kardeşlerinin, sevdiklerinin yanında hayata yeniden başlaması benim için çok önemlidir. Bir can bir candır. Bir hayat bir hayattır. Bu aileler ile irtibatımız devam ediyor" dedi.

TERÖR ODAKLARI 4 YTL'YE ÇOCUKLARI İSTİSMAR EDEMEYECEK

PKK terör örgütünün kamu binalarını ve görevli güvenlik güçlere saldırmak için 4 YTL'ye para karşılığında çocukları istismar ettiğine işaret eden Vali Mutlu, "Örgüt bu güne kadar sahiplenme noktasında yaşanan zafiyetlerden yaralanmıştır. Diyarbakır'da geçmiş yıllarda sokaklarda yaşanan problemlerin büyük bir kısmı çözüldü. Süreç hızla devam ediyor. Devletimiz anne ve çocukların istismarını önlemek için çok samimi bir duruş ve büyük bir gayret içerisindedir. Kadın çocuk ve gençlerimizin istismarına fırsat vermeyeceğiz bunun için tedbirleri geliştirdik çok büyük projeler üzerinde çalışıyoruz" dedi. Cehaleti çözmeden meseleleri çözmenin mümkün olmadığı ifade eden Vali Mutlu, "Bunun için eğitime çok önem veriyoruz. Şuan bin 200 kadın okuma yazma kurslarında eğitiliyor. Diyarbakır'da ilköğretim ve liselerde okullaşma oranı yüzde 95 seviyelere ulaştı. Yüzde 22 olan okul öncesi eğitim oranını ise önümüzdeki yıllarda yüzde 50'lerin üzerine 7uştu. Vali Hüseyin Avni Mutlu, sözlerini şçıkartmayı hedefliyoruz" diye konuştu.

DİYARBAKIR SOKAKLARINA MOBESE YERLEŞTİRİLİYOR

3 Ocak tarihinde 7 kişinin ölümüne 68 kişinin yaralandığı terör saldırısı sonrası gündeme gelen MOBESE sisteminin de en kısa sürede hizmete gireceğini söyleyen Vali Mutlu, "Projenin ihalesini yaptık. İhalenin onaylanma süreci devam ediyor. Çıkarmış olduğumuz teklifler üzerinde almak üzere bir firma ihaleyi kazandı. Onaylanması ile birlikte işler başlayacaktır. Aslında güvenlikle ilgili ciddi sıkıntılarım yok ancak daha iyi hale geleceğiz" dedi.

KÖYE GERİ DÖNÜŞLERDE SIKINTI YOK

Çatışmaların yoğun yaşandığı dönemlerde köyden kente göç eden 45 bin kişinin yarısından fazlasının geri dönüş yaptığını belirten Diyarbakır Valisi Hüseyin Avni Mutlu, şunları kaydetti: "Köye geri dönüş projesi kapsamında kısıtlama olmaksızın insanlar arzu ettikleri şekilde köylerine geri dönüyor. Huzur ortamının sağlanması ile birlikte 20 bin civarında vatandaşımız geri dönüş yaptı. Geçmiş yıllarda köyüne dönmek isteyenlere barınak ihtiyacının karşılanması için çimento demir, tuğla desteği veriyorduk. Şuan bile zor durumda olan vatandaşlara bu tür destekleri vermeye devam ediyoruz. Ayrıca köye geri dönen vatandaşların daha iyi şartlarda yaşamlarını sürdürmek için eğitim, sağlık ve sosyal desteklerimiz ise sürekli sürüyor."

KADIN İSTİSMARININ KARŞISINDA OLACAĞIM

Vali Mutlu, namus ve töre cinayetlerin halen sık görüldüğü bölgede kadınları en kutsal varlık olarak gördüğünü söyledi. 8 Mart Kadınlar Günü nedeniyle bütün hanımların gününü kutlayan Diyarbakır Valisi Hüseyin Avni Mutlu, "Kadın kadar kıymetli bir varlık yoktur. Öyle ki cennetin kadınların ayaklarının altında olduğuna inanıyoruz. Kadının istismarına yönelik hiç bir şeye fırsat vermeyeceğiz. Kadın ve çocukların istismarı benim üzerinde durduğum en hassas konuların başında geliyor" dedi.