1001 Gece Bale Topluluğu ilk gösterisinde büyüledi

1001 Gece Bale Topluluğu ilk gösterisinde büyüledi

Dünyaca ünlü 1001 Gece Bale Topluluğu, tam kadro olarak Türkiye'de sahnelediği gösterilerde büyük beğeni topladı.

Atatürk Kültür Merkezi'ndeki gösterilerde, Şehrazat rolünde Rimma İSGENDEROVA, (Azerbaycan Devlet Sanatçısı) ve Şehriyar rolünde İslam İSLAMOV, (Azerbaycan Devlet Sanatçısı, Kızıl Derviş Madalya Mükafatlı) izleyenleri büyüledi. Sadece 4 gösteri için Türkiye'ye gelen 1001 Gece Balesi, 1 ve 2 Mart'taki gösterilerinin ardından, 3 Mart'ta İstanbul Atatürk Kültür Merkezi'nde sahne aldı. Topluluk gösterilerini, 5 Mart'ta da Ankara Anadolu Gösteri ve Kongre Merkezi'nde sahneleyecek.

Azerbaycan Devlet Akademisi Opera ve Balesi; SSCB halk sanatçısı, Azerbaycan'ın ünlü devlet bestecisi Fikret AMIROV tarafından 1979 yılında yazılmış ve ilk defa aynı yıl sahneye koyulmuştur. 1001 Gece Balesi, 1981 yılında SSCB Devlet Ödülü'ne layık görüldü. Birçok ülkeyi dolaşan ve büyük beğeni toplayan ünlü topluluk; 1981-1983 yılında Moskova'da Kremlin Kurultaylar Sarayı, 1982 yılında Marakeş, 1989 yılında Bağdat, 2003 yılında Rusya Akademik Büyük Tiyatro'da (BOLŞOY Tiyatrosu) sahne almıştır.

Ayrıca geçmiş dönem Sovyetler Birliği'nin önemli şehirlerinden olan Tiflis, Novosibirsk, Voronej, Nijni-Novqorod vb. gibi önemli merkezlerde gösteri yapmıştır.

Hikayesi:

Genç Şah Şehriyar bir gün avdan geri döndüğünde sarayında keyif meclisi kurulduğunu, güzel eşinin ise hizmetkarlarının kolları arasında olduğunu görür. İhanet eden eşini öldürür ve çok katı bir karar alır: Ülkedeki bütün genç hanımları idam etmek. Şah Şehriyar'ın karşısında vezirinin kızı Şehrazat vardır. Şah'ın içinde bulunduğu vaziyeti anlayan akıllı, hassas ve cilveli kadın onu masallar alemi ve bu alemin kahramanlarıyla cezbeder. Şah, Şehrazat'ın sihirli dünyasında 1001 gece geçirir. Bu masalların kahramanlarının yardımı ile Şehrazat, Şah Şehriyar'ı dünyada şeref ve adalet, yardımseverlik ve saflık gibi mukaddes hislerin hüküm sürdüğüne inandırır. Şah Şehriyar'ın kalbi yumuşamış, zarifleşmiş, Şehrazat'a karşı aşkla dolmuştur. Şah Şehriyar, sevdiği kadın Şehrazat'la uzun yıllar boyu mutlu bir ömür sürer.

Seslendirmesinin Naile Nezirova, Maqsut İbrahimbeyov ve Rüstem İbrahimbeyov tarafından masallardaki motiflerin esasına dayanılarak yapıldığı, koreografisini Naile Nezirova'nın (Azerbaycan Devlet Sanatçısı, SSCB Devlet Madalyası Ödüllü), dekorlarını Toğrul Nerimanbeyov'un (Azerbaycan Devlet Sanatçısı SSCB Devlet Madalyası Ödüllü), kostümlerini Tahir Tahirov'un (Azerbaycan Devlet Sanatçısı) hazırladığı iki perdeden oluşan 1001 Gece Balesi'nin Genel Sanat Yönetmeni Yuliana Alikişizade'dir (Azerbaycan Devlet Sanatçısı).

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler