11. Geleneksel İlbeyli Türkmen Festivali

Sivas Genel Başkanı Mustafa Destici, Sivas'ta düzenlenen 11. Geleneksel İlbeyli Türkmen Festivali'ne katıldı

Yenişehir mevkisinde bulunan eski fuar alanında düzenlenen festivalde konuşan Bakan Yılmaz, bu tür etkinliklerin insanların birbirini anlaması.ve sevmesine vesile olduğunu belirterek, "Ne güzel şey özünü korumak, ne güzel şey kültürünü gelecek nesillere aktarmak. Ne güzel şey yerel değerlerini evrensel değerlere taşımak" dedi.

"Birlik ve beraberliğimiz devam ettiği sürece bize hiç kimse zarar veremez. Bizim hiçbir şeyden korkumuz yok" diyen Yılmaz, "Bu millet güçlü, bu devlet güçlü. İstiklal Marşı'nda Mehmet Akif diyor ki 'Korkma'. Eğer biz İstiklal Marşı'na inanıyorsak, bu millete bir daha yazılmamak üzere yazılmış bir marş olduğuna inanıyorsak hiçbir şeyden korkmamıza gerek yok. Bu sancak hiçbir zaman sönmeyecek. Ne zamana kadar. İşte bu Türkmen beyi kardeşlerim olduğu sürece, Türkiye'deki vatandaşlarımız olduğu sürece bu bayrak inmez, bu bayrak sönmez" diye konuştu.

Türkiye'nin sadece Türklerin ve İslam dünyasının umudu değil, mazlum miletlerin de umudu olduğunu vurgulayan Yılmaz, şöyle devam etti:

"Ben Afganistana gittim. Afganistan Devlet Başkanı diyor ki, 'Türk askerinin bulunduğu yer bize güven verir'. Gana da diyor ki, 'Her devletin bir amacı var ama Türkiye'nin amacı insanlık'. Dolayısıyla Türkiye'nin bir olması, beraber olması, güçlü olması Türk dünyası için değil, İslam dünyası için değil, dünyadaki tüm mazlum milletler için geçerli. Biz bir olursak, beraber olursak inşallah aşamayacağımız hiçbir engel yoktur. Bu milletten kimse çakıl taşı alamaz. Bu millet bu gücüyle büyür ama küçülmez. O halde korkuya gerek yok. Korku içerisinde kalarak kendi içimizde ufkumuzu daraltmaya da gerek yok. Bu coğrafya dar geliyor der ya şair. Bugün Türk coğrafyasının hakim olduğu her yerde, Afganistan'da da Somali'de de söyledim, bilin ki Türk bayrağının dalgalandığı her yer, gölgesinde olana güvenlik verir. Korkuya gerek yok, bölünmeye gerek yok. Birlik ve beraberliğimiz devam ettiği sürece aşamayacağımız hiçbir engel yoktur."

"Mursi'yi mazlum olduğu için seviyoruz" Destici ise partilerinin gayesinin oy değil, Allah rızası olduğunu söyledi.Sevdiklerini Allah için sevdiklerini, sevmediklerini de Allah için sevmeyeceklerini dile getiren Destici, "Mursi'yi ne için seviyoruz? Mazlum olduğu için seviyoruz. Kendi milleti tarafından hilesiz, entrikasız seçimlerle iş başına getirildiği için seviyoruz. Sisi'yi niye sevmiyoruz? Darbeci, zalim olduğu için sevmiyoruz. Milletin iradesine silahla, güçle el koyduğu için ve binlerce masum insanı katlettiği sevmiyoruz ama hiç kimse unutmasın ki her Firavunu boğacak bir deniz, her Nemrut'u yakacak bir ateş vardır" ifadesini kullandı.

Suriye'de 3,5 milyon Türkmenin varlığından bahsedildiğini belirten Destici, Suriye Ulusal Meclislerinde, konseylerinde Türkmenlerin söz hakkı almakta büyük zorluk çektiğini anlattı.- "Türkiye birlik olmak zorunda"Türkiye'nin önemine değinen Destici, "Çünkü bugün hem İslam dünyasının geleceği, birliği ve beraberliği hem de Türk dünyasının geleceği Türkiye'ye bağlı. Onun için Türkiye birlik olmak zorunda. Türkiye güçlü olmak zorunda. Türkiye bölgesinin lider ülkesi olmak zorunda. Türkiye dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri olmak zorunda. Türkiye Birleşmiş Milletlerde veto hakkı elinde bulunan bir ülke olmak zorunda" dedi.

Türkiye'nin bugün Birleşmiş Milletler'de veto hakkı olsaydı Musul'da, Suriye'de, Irak'ta, Afganistan'daki katliamların yaşanmayacağını ifade eden Destici, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Çin, Uygur Türklerine bunu yapamazdı. Rusya, Kafkaslarda bunu yapamazdı. Balkanlar'da bunu yapamazlardı. Onun için birlik olmak, beraber olmak zorundayız. Her şeyden önemlisi bizim sorumluluğumuz sadece 780 bin kilometrekarelik alanda, yani sadece 75 milyon ile sınırlı değil. Başta Osmanlı toprakları olmak üzere bütün Türk islam coğrafyalarındaki mazlum milletlerin sorumluluğunu omuzlarımızda hissetmeliyiz. Hatta sadece Türk islam coğrafyasındaki değil, bütün yeryüzündeki mazlum insanların sorumluluğunu hissetmeliyiz. Ona göre davranmalı, karar vermeliyiz. Bunun için Türkiye'nin birliği ve beraberliği çok önemlidir."

Suriye'nin kuzeyinde bir PKK varlığı olduğunu söyleyen Destici, şöyle konuştu:

"Kürtlere karşı değiliz. Biz Allah'ın emri ile birbirimize bağlanmışız. Kürtler ile her zaman kucaklaşırız. Çünkü onlar bizim kardeşimizdir ama PKK da bizim o denli düşmanımızdır. Herkesin bunu böyle bilmesi gerekir. Barışa, kardeşliğe her şeye evet ama herkes şunu bilsin ki bu büyük Türk milleti kanını, canını, malını verir ama bu vatanın bir karış toprağını hiç kimseye vermez. Hiç kimseye de böldürmez."

Konuşmaların ardından 6. İlbey Beyi Halis Kaptan tarafından Yılmaz, Destici ve diğer protokol üyelerine plaket verildi. Plaket töreninin ardından bir vatandaş, üzerinde "Allah" yazısı bulunduğunu söylediği balı Bakan Yılmaz'a hediye etti.Festival alanında bulunan Yörük Çadırı'nda oturan Yılmaz, daha sonra festival alanındaki standları gezerek vatandaşlarla sohbet etti.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Diğer Haberler