HABER

12 Eylül mahkemelerinde kaç kişi yargılandı?

Adalet Bakanı Sadullah Ergin, 12 Eylül 1980 askeri darbesinin ardından oluşturulan sıkıyönetim mahkemelerinde kaç kişinin yargılandığının belirlenmesinin mümkün olmadığını bildirdi.

BDP Diyarbakır Milletvekili Akın Birdal, Adalet Bakanı Sadullah Ergin’in yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde, 12 Eylül darbesinden sonra oluşturulan sıkıyönetim mahkemelerinde kaç dava açıldığını, bu davalardaki sanık sayısını, ayrıca sanık sayısı 50’nin üzerindeki dava sayısını, bu davalardan sonuçlanmayan olup olmadığını, davaların bu kadar uzun sürmesinin nedenini sormuştu.

Adalet Bakanı Ergin, Birdal’ın önergesine verdiği yanıtta yürütülen yazışmalar sonucu Milli Savunma Bakanlığı’nın verdiği bilgiye göre, 1979 yılından görev ve yetkilerinin sona erdiği 29 Aralık 1983’e kadar sıkıyönetim mahkemelerinde 31 bin 219 dava görüldüğünü bildirdi. Ergin, bu davalardaki sanık sayısı ile ilgili olarak “Sanık sayısı 50’den fazla olan davalarda sanık sayısı tespitinin uzun ve kapsamlı bir çalışmayı gerektirdiğinden, söz konusu mahkemelerin çalıştıkları dönem içinde, görülen davalardaki toplam sanık sayısının belirlenmesinin fiilen imkansız olduğu bildirilmiştir” dedi.

ANKA

Geri Dön