12 yaşından beri eriyor

İngiliz engelli bisikletçi Tom Staniford'un vücudu, çok nadir görülen bir hastalık yüzünden cilt altında yağ tutmuyor

12 yaşından beri eriyor

Tom Staniford, dünyada sadece 8 kişide görülen bir hastalıktan muzdarip. MDP Sendromu adı verilen hastalık, Staniford’un vücudunun cilt altında yağ tutmasını engelliyor. Hastalık yüzünden Staniford’ın vücudu kas gelişimini de ancak yüzde 40 oranında tamamlayabilmiş.

Exeter Üniversitesi’ndeki bilim insanları, Staniford’un hastalığının genetik mutasyona bağlı olduğu sonucuna vardı. Bu buluş hastalığın tedavisi için önemli bir adım olabilir.

HEDEF OLİMPİYATLAR

1.90 metre boyunda ve 66 kilo ağırlığındaki Staniford, hastalığına rağmen normal bir hayat yaşanabileceğini kanıtlamış durumda. Hukuk fakültesi mezunu Tom Staniford, Britanya Ulusal Para-Bisiklet Yarışı şampiyonu olmuş ve 2016’da gerçekleşecek Rio Paralimpik Oyunları'nda bisiklet kategorisinde altın madalyayı hedefliyor.

Tom Staniford, 12 yaşına kadar herhangi bir sağlık sorunu yaşamadığını söylüyor. Staniford’un vücudu 12 yaşından sonra cilt altında yağ tutamaz hale gelmiş. Hastalık dolayısıyla Tom’un kanında bir obezinki kadar yüksek yağ oranına rastlanıyor. Bu da diyabet hastalığına sebep oluyor.

'NORMAL BİR ÇİFTİZ'

24 yaşındaki Tom Staniford’la internet üzerinden tanışan kız arkadaşı Alice Miller, konuyla ilgili olarak “Erkek arkadaşım dünyanın en nadir hastalıklarından birine sahip olmasına rağmen biz normal bir çiftiz.” dedi. Miller, Staniford’la birbirlerini tanıyacak kadar uzun zamandır birlikte olduklarını ve gelecekte de birlikte olmak istedikelrini söyledi.

NTVMSNBC

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Diğer Haberler