HABER

125 yıllık kar taneleri

Kar tanelerinin eşsiz güzelliğini 1885 yılında ilk kez fotoğraflayan Amerikalı sanatçı Wilson A. Bentley'in eserlerinin New York'ta tanesi 4800 dolardan satışa çıkarılacağı bildirildi.

125 yıllık kar taneleri

Vermontlu bir çiftçi olan Bentley, kar tanelerinin güzelliğini fark ederek o dönemde öncü sayılan bir teknikle fotoğraflamasının ardından "Kardanadam Bentley" ya da "Kartanesi Adam" olarak anılmaya başlamıştı.

[**

**](http://aktuel.mynet.com/galeri/kultur-sanat/125-yillik-kar-taneleri-satista-kar-taneleri-satista/5170/128120/)

Fotoğrafları nadiren piyasaya çıkan Bentley'in eserlerinden 26'sı, Amerikan Halk Sanatları Müzesinin desteğiyle hazırlanan Amerikan Antikaları Şovu programında dört gün boyunca satışa sunulacak. Fotoğraflardan 10 tanesinin, sanatçının "kar kristalleri" olarak adlandırdığı kar taneleri fotoğrafları olduğu ve her birinin satış fiyatının 4800 dolar olduğu belirtildi. Diğer fotoğrafların kış manzaraları olduğu ifade edildi.

1885 yılında fotomikrografi (mikroskopla fotoğraf çekme) tekniği kullanarak kar tanelerini bütün detaylarıyla fotoğraflayan Bentley, içinde 2500 kar tanesi fotoğrafının yer aldığı, 1931 yılında yayımladığı "Kar Kristalleri" adlı kitabıyla bilim ve fotoğrafçılık alanlarında çığır açmıştı.

Bentley 1925 yılında, "Mikroskopla bakınca kar tanelerinin mucize güzelliğini fark ettim ve bu güzelliğin başkaları tarafından görülmemiş ve takdir edilmemiş olmasını utanç verici buldum. Her bir kristal tasarım şaheseriydi ve her kar tanesinin şekli farklıydı. Kar tanesi eridiğinde bu tasarım sonsuza kadar kayboluyordu" demişti.

Kitabının yayımlanmasından birkaç hafta sonra Bentley, zatürreye yakalanmış ve ölmüştü. Uzmanlar, basit malzemelerle çalıştığı için Bentley'in fotoğraflarının modern standartlarla örtüşmediğini, ancak işini çok iyi yaptığı için Bentley'in yönteminin hala ölçü alınan tek biçim olduğunu belirtiyor. Fotoğrafların, koyu renkli bir zemine düşen kar tanesinin bir kürdanla alınıp lamın üstüne konularak çekildiğini belirten uzmanlar, kendi kendini eğitmiş bir bilim adamı ve fotoğraf sanatçısı olan Bentley'in bulduğu bu yöntemin hala geçerli olduğunu ifade ediyor.

Geri Dön