13 aylıkken okumaya başladı!

NBC'nin haberine göre şimdi 17 aylık olan Elizabeth Barrett, 13 aylıkken okumaya başladı. Teksas'ta ailesi ve kardeşleriyle yaşayan 1.5 yaşındaki Elizabeth Barrett'in annesi Katy Barrett kızının okumaya başladığını anlayınca, "çiçek, mısır, seni seviyorum, Ann" gibi kelimeler yazarak kızından okumasını istedi. Elizabeth hepsini tek tek okudu.

Elizabeth'in annesi Katy, kızının henüz 13 aylıkken gittikleri bir markette bir paketin üzerinde yazan 'Mısır' yazısını okuduğunu söyledi. Katy ve eşi Michael, patholojist ile yaptıkları görüşmeler doğrultusunda kızlarının okumasını takip etmeye başladı. Elizabeth'e sıkça kitap okuyan ve sadece bir TV programı izlemesine izin veren aile, kızlarının dil gelişimine bu şekilde destek oluyor. Elizabeth'e asla okuma öğretmeyen aile, onun okuduğunu gördükçe oldukça şaşırıyor.

Babası Michael Barrett, "Kızımızın dil gelişimine destek olmak için elimizden geleni yapıyoruz. Ancak bu Elizabeth'in okumayı öğrenmesi için yeterli değil. Sanırım bundan daha fazlasına, doğuştan gelen bir yeteneğe sahip. Bu asla tahmin ettiğimiz bir sonuç değildi. Ona okumayı öğretmedik. Hiç oturup kitaplardaki kelimelere çalışmadık. Kitap okumayı çok seviyor" dedi.

Doğal yetenek mi yoksa eğitildi mi?

Elizabeth'in durumu ve ailesiyle ilgili araştırmalar yapan New York Üniversitesi'nde Çocuk Eğitimi ve Akademik Sonuçlarla ilgili uzman Susan Schwartz, "Sanırım Elizabeth çok gelişmiş bir algı ve görsel bir hafızaya sahip. Katy ve Michael, ona kitap okuyarak, şarkılar söyleyerek bu yeteneğinin gelişmesine katkıda bulunmuşlar" dedi.

Barrettlar kızlarının bu yetreneğinden etkilendikleri kadar, farklı olmanın zorluklarından dolayı biraz da endişeleniyorlar.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler