HABER

13 ülkede araştırıldı, en dindar Türkler

Bertelsmann Vakfı’nın 13 ülkede 14 bin kişiyle yaptığı araştırmada kendini ‘çok ya da oldukça dindar’ olarak tanımlayanların başında Türklerin geldiği belirtildi.

13 ülkede araştırıldı, en dindar Türkler

Almanya’nın en büyük ve saygın düşünce kuruluşlarından Bertelsmann Vakfı’nın 13 ülkede 14 bin kişiyle yaptığı araştırmada kendini ‘çok ya da oldukça dindar’ olarak tanımlayanların başında Türklerin geldiği belirtildi.

Türkiye, Almanya, İngiltere, İsveç, Fransa, İspanya, İsviçre, Kanada, ABD, İsrail, Hindistan, Brezilya ve Güney Kore'de yapılan araştırmaya Arap ülkeleri dahil edilmedi.

TÜRKİYE'DEN SONRA BREZİLYA
Bertelsmann Vakfı’nın 5 yılda bir yaptığı “Din monitörü 2013” isimli araştırmanın detayları Amerika’nın Sesi Radyosu’nda yayınlandı. Deneklere yöneltilen “Hangi ölçüde dindarsınız?” sorusuna Türklerin yüzde 82'si “çok” ya da “oldukça dindar” yanıtını verdiği görüldü. Türklerden sonra en dindar ikinci toplum; yüzde 74 oranla Brezilya, üçüncü sırada ise yüzde 70’le Hindistan yer aldı. ABD’lilerin yüzde 67'si ve Almanların yüzde 57'si de kendini dindar olarak tanımladı.

Araştırmada ‘En az dindar’ların yüzde 31 ile İsrail ve yüzde 28 ile İsveç’te olduğu belirtildi. “Din temsilcileri siyaseti belirlemeli mi?” sorusuna en çok “Evet” denilen ülke ise yüzde 28 ile ABD oldu. Almanya’da ve Türkiye’de bu oran yüzde 21’e çıktı. “Ülke yönetimindeki siyasetçiler tanrıya inanmalı mı?” sorusuna ABD’lilerin ve Türklerin yüzde 25’i “Evet” cevabını verdi.

Bertelsmann yetkilileri araştırmanın yapıldığı tüm ülkelerde hükümet sistemi olarak demokrasinin tartışmasız kabul edildiğini, demokrasiyi en iyi sistem olarak tanımlayan toplumların başında ise yüzde 95 ile İsveç’in geldiğini, Türkiye’de bu oranın yüzde 82 olduğunu bildirdi.

TÜRKİYE'DE HIRİSTİYANLIK TEHDİT OLARAK GÖRÜLÜYOR
Araştırma, “İslamofobi” olarak bilinen İslam düşmanlığını da kapsadı. İslamiyeti “tehdit” olarak algılayanların başında İsrail geliyor. İsrail’de oran yüzde 76'ya ulaşırken, İspanya’da yüzde 60, İsviçre’de yüzde 50, ABD’de yüzde 42 bu görüşte çıktı. Yaklaşık 3.5 milyon Müslüman’ın yaşadığı Almanya’da halkın yarısı İslam’ı tehdit olarak gördüklerini bildirdi. Hıristiyanlığı “tehdit” olarak görenler arasında Türkiye’de yüzde 32 ile ilk sırada yer aldı. İsrail’de ise toplumun yüzde 27'si Hıristiyanlığı “tehdit” olarak gördüklerini bildirdi.

Araştırma kapsamında yöneltilen “Kendi dininizi diğer dinlerden daha üstün mü görüyorsunuz?” sorusunda da Türkiye yine listenin başında yer aldı. Buna göre Türklerin yüzde 59’u İslam’ın diğer dinlerden daha üstün olduğunu düşünüyor. Sıralamada sonda yer alan İsviçre’de bu oran yüzde 12.

Araştırma kapsamındaki diğer ülkelere kıyasla ortalamada daha az yabancının yaşadığı Türkiye’de kendilerini dindar olarak tanımlayanların yüzde 72’si ülkedeki göçmen oranının kendilerini rahatsız edecek boyuta olduğunu söyledi. İkinci sırada yüzde 60’la İspanya, üçüncü sırada da yüzde 58’le İsviçre var. Uyum ve göçmenlerle ilgili konuların gündemden düşmediği Almanya’da ise dindarların yüzde 46’sı ülkedeki göçmen oranından şikayetçi çıktı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 5 yorum
Türkiyede hiçbir müslüman hristiyanlığı aşağılamaz .Ayrıca %59 u diğer dinlerden üstün demiş. halbuki Türkiyenin %99 'u der ki Müslümanlık tek gerçek dindir. Ama onlarada saygı duyarız. aşağılamayız.
elhamdülillah müslümanız
cuma namazlarına giden insan sayısında artış mı var yoksa azalma mı görüntülerle kontrol edin ondan sonra ülkenin % 82 si çok dindar deyin.kaç kişi namaz kılıyormuş sorun bakalım.bu anket sadece palavra.
Geri Dön