HABER

13 yaşındaki çocuk 'sabıkalı oyun' Metin2 yüzünden mi öldü?

İstanbul’da 13 yaşındaki Hakan, bilgisayarın başında ölü bulundu. Ekranda şiddet içerikli Metin2 oyunu açıktı ve Hakan’ın boğazında 2 kez dolanmış bir sargı bezi vardı. Savcı ölümü şüpheli buldu. Emniyet, interaktif oyun sırasında talimat alıp Hakan'ın intihar mı ettiği yoksa cinayete mi kurban gittiğini araştırıyor. Hakan’ın bilgisayarına el konulurken, cenaze otopsi için Adli Tıp’a gönderildi.

İstanbul Esenyurt’ta fırınları bulunan Ekinci Ailesi’nin 4 çocuğundan 3’üncüsü olan Hakan, 7’nci sınıf öğrencisiydi. En büyük hayali ise doktor olmaktı. Bilinen herhangi bir rahatsızlığı olmayan Hakan, anne ve babasına sinirlendiğinde ise “Doktor olunca en büyük iğneyi size vuracağım” diyordu.

Habertürk gazetesinde yer alan habere göre göre 25 Temmuz günü aile sabah erkenden kalkıp fırına gitti. Evde kalan Hakan, saat 15.00 sıralarında üst katta oturan amcasının evinde yemek yedi. Yine yengesinin iddiasına göre Hakan 17.00 sıralarında eve gitti. İddiaya göre ağabeyi Ersin, 19.00 sıralarında babaannesiyle birlikte eve girdiğinde kardeşini bilgisayarın yanında yerde yatar buldu. Boğazında ise sargı bezi 2 kez dolanmış, 2 de düğüm bulunuyordu. Ersin, kardeşini kucaklayıp en yakın hastaneye götürdü. Doktorlar, Hakan’ın olay günü saat 17.30 sıralarında ölmüş olduğunu, hastaneye getirildiğinde hayatta olmadığını söyledi.

"BOYNUNDA TIRNAK İZİ GÖRDÜK"

Ailesine göre Hakan evden dışarı fazla çıkmayan, arkadaşlarıyla bilgisayar üzerinden yazışan, diziler izleyen, şiddet içerdiği bilinen Metin2 adlı bilgisayar oyununu sıkça oynayan bir çocuktu. Çocuklarının öldürüldüğünü iddia eden baba Mehmet Ekinci, “Kardeşimin söylemesine göre bilgisayarı da temizlenmiş. Hastanede boynunda tırnak izi olduğunu gördük. Kafamızı karıştıran konu ise sargı bezinin 2 kez ayrı ayrı düğümlenmesi” diye konuştu.

ARKADAŞLARIYLA YAZIŞMIŞ

Anne Gülizar Ekinci ise “Olay günü amcasında yemek yemiş. 17.00 sıralarında da yengesi evimize girdiği görmüş. 2 saat evde yalnız olduğunu biliyoruz. O gün arkadaşlarıyla yazışmış. Söylediklerine göre aniden de yazışmadan kopmuş” dedi. Hakan’ın bilgisayarına el konulurken, cenaze otopsi için Adli Tıp’a gönderildi.

Esenyurt İlçe Emniyet Müdürlüğü ve Asayiş Şube Müdürlüğü Cinayet Büro Amirliği ekipleri, Hakan’ın interaktif oyun sırasında bir kişiden komut alıp mı kendini öldürdüğü yoksa cinayete mi kurban gittiğini araştırıyor.

DAHA ÖNCE BİR CAN ALMIŞTI

2005’te Kore’den dünyaya yayılan Metin2 oyununun 15 yaşından küçüklere oynatılması, Antalya Valiliği’nce yasaklanmıştı. 2009’da Erzurum’da Musa Kang’ın (13) öldürülmesinde de Metin2 oyunu gündeme gelmişti. Musa’nın oyun karakterlerini satmadığı için zanlılarca öldürüldüğü öne sürülmüştü.

DR. YÜKSEL: İNTİHARI TETİKLER

Psikiyatr Yrd. Doç. Dr. Mine Elagöz Yüksel, “Bu oyunlar, çocuklarda epilepsiyi tetikleyebiliyor. Ölüm sebebi bu olabilir. Dikkatsizliği, hiperaktiviteyi ve uykusuzluğu da artırabiliyor. İntiharı da tetikleyebilir. 13 yaşındaki çocukların tanımadığı kişilerle iletişime geçmesi söz konusu olabiliyor. O tarz birinden direktif de gelmiş olabilir” dedi.

Ülkede 1 milyon çocuk bilgisayar oyunu bağımlısı. Hakan da onlardan biriydi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 18 yorum
sacmalamayin ya oyundan aldigi komutla olebilcegi hesaplaniyormus bu mavi balinami yani abartiyorsunuz iyice tamam hesabini caldirmamak icin olen oldu o baska ama bunu bak gorun kendi kardesi yapmistir goruceksiniz bu cikicak
aynen kendi kardeşi olabilir yada başka biri intihar değil
@kadir10292 oyunla falan alakası yoktur yengesi kuzeni v.s. biri oldurmuştur
oyunla falan alakası yoktur yengesi kuzeni v.s. biri oldurmuştur
@kadir10292 çocuklar sürekli izledikleri şeylerin etkisinde kalabilir ve bunu deniyebilirler 12 yaş erkek çocukların kendilerini herşeyden koruyabileceklerini sandıkları riskli bir yaştır gelelim diğer ihtimale aileden biride olabilir ama pc başında oturur şekilde hiç kendini savunmadan birinin onun boğazını sıktıgı pek mantığıma yatmadı ama her ihtimal olabilir
ne oyunmus arkadas bela oldu cocuklara yasaklansa iyi olur
@kaanoz76 tüm oyunları yasakla, hatta bilgisayarı yasakla, akıllı telefonları, oyun konsollarını yasakla... daha bit kadar çocuklara yasak getiriyorsunuz. çocuğunuza adam gibi eğitim vereceğinize yasakla dayakla hayvan yetiştiriyorsunuz. sonra ülke niye böyle.. daha fazla yasak lazım değil mi
Allahım ailesine sabır versin
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler